Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Могао је, била је несташица официра.
Одговори

(13-03-2018, 12:53 PM)Вук92 Пише:  Самарџићу, да ли је обавјештајни официр у бригади, могао истовремено да обавља и функцију командира неке војне јединице у истој бригади?

Кондор је истовремено био и командант корпуса и ТЕТАС-а.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Не знам да ли је било већ (вјероватно јесте); да ли је на слици Ђуришићева глава?

[Слика: petar-brzica.jpg]
Одговори

Нисам сигуран, али требало би да Лубурић држи Ђуришићеву главу.
Одговори

(15-03-2018, 01:04 AM)Милослав Самарџић Пише:  Нисам сигуран, али требало би да Лубурић држи Ђуришићеву главу.

Зар ово није Перо Брзица? Постављано је раније питање. Ако се не варам Николај се тада изјаснио да нису ни један ни други у питању.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Гдине Милославе, Броз издаје 10. марта 1942. наредбу главном штабу за Црну Гору и Боку да се нападну Васојевићи:

"Ликвидацији четничких банди и пете колоне морате посветити
сву пажњу. Против четничких банди у Васој евићима мобилишите
што више људства. Кад то четничко упориште ликвидирате,
све ће остало лакше ићи. Упамтите да је против вас уперена
велика четничка офанзива.
У Васојевиће одједном упутите што више снага. Дјелимично
слање малих снаига не може ријешити тако крупно војничко
питање. Привремено напустите стару Црну Гору ради
ликвидације Васојевића, а послије тога баците се свом снагом
на остала четничка упоришта."

ЗБОРНИК НОР-а, том II - ДОКУМЕНТИ ВРХОВНОГ ШТАБА НОВ И ПОЈ - књига 3 - март-април 1942, стр. 97

А има она Ђиласова наредба да се нападну Васојевићи, јер су велики Срби. Линк за ту наредбу

https://patriot.rs/dokument-iz-1942-djil...r-su-srbi/

Разлика између ове две наредбе је месец дана, само што је Ђиласова екстремно-злочиначка по природи (а и Броз, по устаљеној пракси, на следећој страници своје наредбе каже да се пале четничке куће).

Буни ме време издавања ових наредби, прво Ђилас издаје наредбу, а онда Броз (можда би требало обрнуто)

И који је био четнички одговор на ову комунистичку инвазију? Шта кажу четничка документа?
Одговори

(15-03-2018, 07:36 AM)Перун Пише:  
(15-03-2018, 01:04 AM)Милослав Самарџић Пише:  Нисам сигуран, али требало би да Лубурић држи Ђуришићеву главу.

Зар ово није Перо Брзица? Постављано је раније питање. Ако се не варам Николај се тада изјаснио да нису ни један ни други у питању.

Нису.

На шајкачи је двоглави орао без круне, какве су највише носили Ђујићеви. Не мора ништа да значи, али ова двојица (Лубурић-Ђуришић) нису сигурно.
Брзица не знам како је изгледао, али нисам нигде видео да пише да је он.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(15-03-2018, 06:01 PM)Николај Пише:  
(15-03-2018, 07:36 AM)Перун Пише:  
(15-03-2018, 01:04 AM)Милослав Самарџић Пише:  Нисам сигуран, али требало би да Лубурић држи Ђуришићеву главу.

Зар ово није Перо Брзица? Постављано је раније питање. Ако се не варам Николај се тада изјаснио да нису ни један ни други у питању.

Нису.

На шајкачи је двоглави орао без круне, какве су највише носили Ђујићеви. Не мора ништа да значи, али ова двојица (Лубурић-Ђуришић) нису сигурно.
Брзица не знам како је изгледао, али нисам нигде видео да пише да је он.
На основу чега си сигуран?
Одговори

(15-03-2018, 11:36 AM)Mitic Пише:  Гдине Милославе, Броз издаје 10. марта 1942. наредбу главном штабу за Црну Гору и Боку да се нападну Васојевићи:

"Ликвидацији четничких банди и пете колоне морате посветити
сву пажњу. Против четничких банди у Васој евићима мобилишите
што више људства. Кад то четничко упориште ликвидирате,
све ће остало лакше ићи. Упамтите да је против вас уперена
велика четничка офанзива.
У Васојевиће одједном упутите што више снага. Дјелимично
слање малих снаига не може ријешити тако крупно војничко
питање. Привремено напустите стару Црну Гору ради
ликвидације Васојевића, а послије тога баците се свом снагом
на остала четничка упоришта."

ЗБОРНИК НОР-а, том II - ДОКУМЕНТИ ВРХОВНОГ ШТАБА НОВ И ПОЈ - књига 3 - март-април 1942, стр. 97

А има она Ђиласова наредба да се нападну Васојевићи, јер су велики Срби. Линк за ту наредбу

https://patriot.rs/dokument-iz-1942-djil...r-su-srbi/

Разлика између ове две наредбе је месец дана, само што је Ђиласова екстремно-злочиначка по природи (а и Броз, по устаљеној пракси, на следећој страници своје наредбе каже да се пале четничке куће).

Буни ме време издавања ових наредби, прво Ђилас издаје наредбу, а онда Броз (можда би требало обрнуто)

И који је био четнички одговор на ову комунистичку инвазију? Шта кажу четничка документа?
Нису битни ти датуми, јер немамо све наредбе.
Четничких докумената из овог, из Црне Горе, доба готово да нема. Оно што знамо је да су се у мају сконцентрисали и потукли комунисте, то је Битка за Колашин. У помоћ четницима из ЦГ долазиле су неке јединице из Србије.
Одговори

(15-03-2018, 07:43 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(15-03-2018, 06:01 PM)Николај Пише:  
(15-03-2018, 07:36 AM)Перун Пише:  
(15-03-2018, 01:04 AM)Милослав Самарџић Пише:  Нисам сигуран, али требало би да Лубурић држи Ђуришићеву главу.

Зар ово није Перо Брзица? Постављано је раније питање. Ако се не варам Николај се тада изјаснио да нису ни један ни други у питању.

Нису.

На шајкачи је двоглави орао без круне, какве су највише носили Ђујићеви. Не мора ништа да значи, али ова двојица (Лубурић-Ђуришић) нису сигурно.
Брзица не знам како је изгледао, али нисам нигде видео да пише да је он.
На основу чега си сигуран?

Лубурић је у то време био у Загребу, или околини, спремали су се за бежанију ка Аустрији, и ознаке чина су му биле другачије, а на крају крајева и упоређивањем фотографија се види да је друга особа у питању. Не верујем ни да би се на овај начин компромитовао, и то још на самом крају рата.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

А Ђуришић?
Одговори

Мени изгледа као да на слици заиста јесте Лубурић, а што се главе тиче, може бити у питању било чија, али да личи - личи.

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори

Лубурић је бар 10 година старији од идиота на слици
Одговори

(03-03-2018, 03:17 PM)Pravda Пише:  Господине Самарџићу,сем прве слике коју сте ви објавили ове остале изгледају чудно.Као да су неке фото-монтаже у питању.Ево неколико примера које сам пронашао,сем оне прве слике за коју сам сигуран да је оригинал.Интересантно је да Дражино лице изгледа другачије на свакој о ових слика,а требало би бар да је лице исто,јер тело је у истом положају и глава,једино су еполетушке другачије.Ако може и посматрач да прокоментарише....
Мислим да се ради о две различите фотографије од ових 4. које сам поставио.Прве две би требало да су исте,мада је лице другачије на ова два примерка.Трећа и четврта слика су исте.
[Слика: 004-_Draza-portret-pre-rata1.jpg]
[Слика: 17634634_811416759015914_6164428618235538163_n.jpg]
[Слика: 229681.jpg]
[Слика: 1039705_680849171932484_258708876_o.jpg]
На прве двије је Дража у униформи пуковника са орденом Белог орла са мачевима.
На трећој и четвртој су еполетушке замијенјене неким сличним ђенералским и додана је Карађорђева звезда са мачевима под врат.
Од 1939. ђенералске еполетушке су биле плетене од четвероструког гајтана, а не од троструког као на овим фотографијама. Чак се по облику разликују и од оних прије 1939. године. Вјероватно је неко на рамена "залијепио" неке еполетушке које су њему личиле на ђенералске.
Ако погледате на мачеве изнад главе Белог орла, видјећете да су другачији, некако су "извучени". Очигледно да је ријеч о некаквој прерди оргиналне фотографије.

Ако упоредимо прве двије фотографије видјећемо да се детаљи Дражине фризуре на другој виде до детаља.

(03-03-2018, 06:22 PM)ватхра Пише:  Prve dve su iste, ali je razlika u srednjim tonovima, nastala zbog eksponiranja, kopiranja i sl, zato i izgleda drugačije.

Treća je kombinacija montaže i slikanja. Kosa je drugačija, džepovi doslikani odnosno izbrisani, epoletuške i odlikovanje dodati. Dobar portret-montaža, ne bi me čudilo da je rađen u Londonu jer je vrhunski rad.

Оргинална фотографија је само она израђена са негатива.
Експозиција је вријеме које је бленда на фотоапарату отворена током фотографисања. И она се на старим фотоапаратима подешавала ручно у зависности од осјетљивости филма и свјетлосних услова.
Двије оргиналне фотографије са различитим експозицијама могу настати само ако фотограф прво фотографише са једном експозицијом, а онда подеси другу па поново фотографише.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 29 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним