Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(04-04-2018, 06:56 PM)Николај Пише:  Гордан Михић пише сценарио.
Да, његовог имена нисам могао да се сетим!
Одговори

(04-04-2018, 11:30 AM)Перун Пише:  

Милославе, ти си наш Војвода, који Шешељ Smile

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори

Smile
Одговори

U koracnici SDK-a "Na suncu nam oruzje blista" reci glase

Za čast otadžbine napred idemo,
Zastavu pobede smelo dižemo.
Napred, napred drugovi, Srbski dobrovoljci,
Napred, napred drugovi, Kralja Petra borci.

E sad buni me ovo "Napred, napred drugovi, Kralja Petra borci", ja sam u ubedjenju da je SDK bila kolaboracionisticka vojska, samim tim i protivnik JVuO.. Moze li objasnjenje stihova?
Одговори

Поздрав браћо, у краћем разговору преко друштвених мрежа са једним симпатизером Обреновића,Недића и Љотића. Та особа ми је поменула како је Војвода Ђујиђ одбијао да изврши Дражина наређења, и наводно хвалио Недића и планирао да се састане са Љотићем.Интересујеме ако неко зна нешто о овоме да ми каже да ли је све ово тачно.
Одговори

Г. Самарџићу да ли знате нешто о борбама између Четника и Немаца ,октобра 1943. у Новој Вароши?Немци су тада спалили и један хотел.
Одговори

(05-04-2018, 11:31 AM)Petdrag Пише:  E sad buni me ovo "Napred, napred drugovi, Kralja Petra borci", ja sam u ubedjenju da je SDK bila kolaboracionisticka vojska, samim tim i protivnik JVuO.. Moze li objasnjenje stihova?

И они су били монархисти, као и ЈВуО, и сматрали да они најбоље штите интересе државе, народа и монархије. Вероватно нису давали превише пажње чињеници да је Краљевска Влада њихове вође обележила као издајнике.

(05-04-2018, 01:18 PM)postic Пише:  Поздрав браћо, у краћем разговору преко друштвених мрежа са једним симпатизером Обреновића,Недића и Љотића. Та особа ми је поменула како је Војвода Ђујиђ одбијао да изврши Дражина наређења, и наводно хвалио Недића и планирао да се састане са Љотићем.Интересујеме ако неко зна нешто о овоме да ми каже да ли је све ово тачно.

Ђујић се и састао са Љотићем у Словенији, постоји фотографија, непосредно пред његову погибију.

А да је одбијао Дражина наређења, то је чиста глупост. Ја мислим да је једина акција која је изведена мимо Дражиног знања и дозволе пробијање комунистичког обруча у Пађенима, и прелазак у Италију 1945.

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори

(04-04-2018, 11:30 AM)Перун Пише:  

Доста солидно али имам једну крупнију замерку. Најпре причате да у држави постоји једна војска а да су остале војне формације окупаторске и терористичке, што је на месту. Затим, на крају интервјуа говорите како је грађански рат започео нападом партизана на Каран и Рибашевину. Зар није почео кад су се на територији државе појавиле оружане формације илегалне КП?

На неки начин доста историчара, пре свега комун. и посткомун. за почетак ,,братоубилачког рата'' узима 2. нов. 41., односно напад четника на Ужице (неки и сукоб у Планиници али није битно). Значи, разлог за четнички напад 2. новембра биле су све онe несугласице од лета 41. па до тог напада на Каран и Рибашевину који Ви помињете.

Иначе, Каран и Рибашевина били су најјача четничка упоришта у ужичком крају, уједно и најслабија. Комунисти, као идеолошки израђене личности, то су веома добро знали и све су радили да у тим местима заметну неку кавгу и чарку како би им четници узвратили. Управо им је то и пошло за руком.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Нисте до краја у праву ни један, ни други.
Прво : проблем је што је аутентична грађа из Дражине архиве уништена 1941 године. Ту би тачно видели када је Чича дефинисао проблем комуниста. Друго: а везано је за прво је што је Броз дошао на готово у Ужице, и што се тиче новца и што се тиче оружја.
Дакле, ту треба истражити, а резултат би требало да је у том оквиру да седење комуниста по градовима, а четничко ратовање на фронту, неће бити узрок , већ само повод сукоба.
Хоћу да кажем да је Дража од самог почетка разумео да је Броз био у дослуху са Немцима, али је морао да игра " пипиревку" једно време, јер су комунисти били у бољој позицији што се тиче оружја и новца.
Јасно је и да Броз није имао илузија, али је погрешно проценио Чичу, мислећи сво време те 1941. године да он не разуме Брозову улогу.
Оно што збуњује историчаре је што је Дража од јуна 1942. године одредио комунисте за противнике број 1, па из тога изводе закључак да је тек тада схватио шта комунисти хоће. Заправо, он је тек тада видео у Црној Гори и Херцеговини да су они спремни да користе крајње методе, попут усташа, да би остварили своје циљеве и морали су бити под хитно бити заустављени. Али, смисао њихове појаве у устанку 1941. године, Дража је схватио од самог почетка.
Дозвољавам, наравно, да би још требало истраживати у овом смеру.
Одговори

Наравно да би се многи одговори нашли у Дражиној архиви из 41. али у одсуству истих тражимо друге изворе.

Дража је од самог почетка појаве комуниста знао шта је њихова намера и зато је већ тада решио да их уништи. Како би намеру претворио у дело ангажовао је команданта жандармерије пук. Тришића који је долазио на тајне састанке на РГ. Даља дешавања су позната.

Када је тај план пропао са комунистима се морало тактизирати. Тада су они већ узели маха. Ситуација се погоршала након њиховог уласка у Ужице и приступа двема кључним институцијама које су потпомогле њихово јачање, банка и фабрика оружја. Остаје нерешено питање колико је Броз потрошио новца из банке а колико из сопствених прилива.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(06-04-2018, 08:15 AM)Перун Пише:  Ситуација се погоршала након њиховог уласка у Ужице и приступа двема кључним институцијама које су потпомогле њихово јачање, банка и фабрика оружја.

С тим, да те институције нису "помагале" Брозу, него су комунисти једноставно упали у њих и преузели контролу.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(06-04-2018, 08:34 AM)Николај Пише:  
(06-04-2018, 08:15 AM)Перун Пише:  Ситуација се погоршала након њиховог уласка у Ужице и приступа двема кључним институцијама које су потпомогле њихово јачање, банка и фабрика оружја.

С тим, да те институције нису "помагале" Брозу, него су комунисти једноставно упали у њих и преузели контролу.

Наравно, нисам ни мислио да је било другачије.

Претходни постови односили су се на грађански рат четници-партизани. Иначе, за почетак грађанског рата на територији КЈ везује се за проглашење НДХ, али то је друга прича.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Господине Самарџићу, на данашњи дан Немци су бомбардовали Београд.
Да ли је тачно да је за 6. април 1941. председник владе ђен. Симовић заказао венчање своје кћерке ?
Одговори

(05-04-2018, 07:57 PM)Pravda Пише:  Г. Самарџићу да ли знате нешто о борбама између Четника и Немаца ,октобра 1943. у Новој Вароши?Немци су тада спалили и један хотел.
Не знам детаље.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 21 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним