Оцена Теме:
  • 44 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(14-09-2021, 12:36 AM)Антитоталитаран Пише:  Одакле партизанима толико људи? Они су средином следеће године имали 10.000 бораца у читавој земљи.

Због Ужичког одреда. Ту је постојала строга наредба да ће се казнити смрћу свако онај ко не приступи у партизанске редове. Тачније, мобилисали су све што су могли.
Одговори

(14-09-2021, 10:00 PM)Александар Динчић Пише:  
(14-09-2021, 12:36 AM)Антитоталитаран Пише:  Одакле партизанима толико људи? Они су средином следеће године имали 10.000 бораца у читавој земљи.

Због Ужичког одреда. Ту је постојала строга наредба да ће се казнити смрћу свако онај ко не приступи у партизанске редове. Тачније, мобилисали су све што су могли.

Да ли су такви изгинули на Кадињачи?
Одговори

Наравно! Да ли је било реално очекивати да ће трећепозивци бити равноправни фронтовској дивизији првог позива? Ту има још један проблем. У комунистичкој Југославији уврежено је мишљење да је Кадињача нешто попут Мојковачке битке; да је неко некоме обезбедио сигурну евакуацију. С тим што су крили да је Тито напустио Ужице у аутомобилу, док су се пекари, шнајдери, абаџије, железничари, клонфери и остали смрзавали по завејаним чукама.
Одговори

Ове су цифре претеране много.
По самим комунистичким изворима и писцима попут Љубичића ово је њихово бројно стање јул-август.

Ариљска чета најбројнија и најкомпактнија,ово тврди и Калчо(касније ) у својим депешама имали су 59 људи у јулу.
Пожешка и Ужичка скоро дупло мање.
Косјерић јул ништа без организације
Чајетина и Златибор такође.
Рачанска око 20 људи,по Тари махом неактивни.
Август доласком Смиљанића по Златибору се формира групица од 20-так партизана,махом седе јер у Чајетини нема Немаца.Распитују се за Живојина Пвловића,али неактивни.
Ужичка спаљује архиву у насељу Севојно и Карану,Рачанска изводи први атентат.
Сума сумару крај августа у округу од 175 000 људи максималан број партизана 250-300
До половине септембра максимално 1000 људи откуд онда 10000??

Ово је њихов извор,може бити само преувеличавање никако смањење.
Огромна већина обичних људи,гледала како да прегура ситуацију не петљајући се ни тамо ни вамо.Ккаве десетине хиљада под оружјем...

Чачак иста прича,најјача партизанска екипа у јесен су Ваљевци ту нема дилеме.А и то су стотину-две људи а не хиљаде.
Одговори

Управо тако...
ПС ускоро ће Архив Ужице издати једну књигу о четницима у Ужичком срезу. Очекујеш ли да ће аутор поштовати изворе које си Ти користио у писању овог поста или ће се сигурно дохватити Љубичића и осталих?
Одговори

Видећемо.Ако Перун пише биће добро!

Искрено,која се то партизанска јединица вратила након бекства у новембру 41-ве у Србију?Само Ваљевци,држали се можда и до пролећа 1942.И то би се можда и одржали да су се држали брда и планине.Они сишли у равнији део по храну,и тада креће њихово осипање.
Погледај на пример Ваљево под окупацијом у другом светском рату,мислим музеј њихов да је издао.На крају су између себе почели да се кољу.Али су се вратили,и имали бројност и организацију.А то је опет мало људи.Којих 10 000 ,који Чачак и Ужице?
И ово за Ариље се претерује.Мала Москва,ово оно,ја сем Чоловића не знам никога са тог краја.
Одговори

(09-09-2021, 02:49 PM)Николај Пише:  Рајнхард Гелен је писао 80%. Извештај из фебруара 1943.

(18-09-2021, 07:06 PM)РежисерСтари Пише:  Видећемо.Ако Перун пише биће добро!

Искрено,која се то партизанска јединица вратила након бекства у новембру 41-ве у Србију?Само Ваљевци,држали се можда и до пролећа 1942.И то би се можда и одржали да су се држали брда и планине.Они сишли у равнији део по храну,и тада креће њихово осипање.
Погледај на пример Ваљево под окупацијом у другом светском рату,мислим музеј њихов да је издао.На крају су између себе почели да се кољу.Али су се вратили,и имали бројност и организацију.А то је опет мало људи.Којих 10 000 ,који Чачак и Ужице?
И ово за Ариље се претерује.Мала Москва,ово оно,ја сем Чоловића не знам никога са тог краја.

Ма каква Мала Москва... Уосталом, тако су звали Радобуђу, а не Ариље.
Ово за Ужице те и питам управо зато што није Перун аутор.
Одговори

(18-09-2021, 07:06 PM)РежисерСтари Пише:  Искрено,која се то партизанска јединица вратила након бекства у новембру 41-ве у Србију?Само Ваљевци,држали се можда и до пролећа 1942

Космајски одред. Одржали се до краја.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(18-09-2021, 08:13 PM)Николај Пише:  
(18-09-2021, 07:06 PM)РежисерСтари Пише:  Искрено,која се то партизанска јединица вратила након бекства у новембру 41-ве у Србију?Само Ваљевци,држали се можда и до пролећа 1942

Космајски одред. Одржали се до краја.

Могуће,мада су и они разбијени касније у групице.Ево гледам у августу 94. борца.Значи надомак Београда од тадашњих 400 000  становника са околином,најјачи одред им има у августу 94. борца.Откуд онда хиљаде и хиљаде?Узми нпр оног Марјановића из Љига,одакле би,наводи човек тај део Љиг,околина,10-так партизана.
Одговори

(18-09-2021, 08:54 PM)РежисерСтари Пише:  
(18-09-2021, 08:13 PM)Николај Пише:  
(18-09-2021, 07:06 PM)РежисерСтари Пише:  Искрено,која се то партизанска јединица вратила након бекства у новембру 41-ве у Србију?Само Ваљевци,држали се можда и до пролећа 1942

Космајски одред. Одржали се до краја.

Могуће,мада су и они разбијени касније у групице.Ево гледам у августу 94. борца.Значи надомак Београда од тадашњих 400 000  становника са околином,најјачи одред им има у августу 94. борца.Откуд онда хиљаде и хиљаде?Узми нпр оног Марјановића из Љига,одакле би,наводи човек тај део Љиг,околина,10-так партизана.

Сећаш ли се када су Љижани хтели да направе споменик "борцима НОБ"? Нису могли да нађу ниједног, па измислили типа који трчи и баца бомбу.  Баја
Највећа борба на подручју Љига за време Другог светског рата била је борба између љотана и четника.  Ваистину!
Одговори

Поштовање драги форумаши,
Пре неки дан су ми презентовани документи "који доказују сарадњу Драже са окупатором." Верујем да су то фалсификати, и надам се да ће ми неко то потврдити.
Ово су следећи документи:
1)
"_______________Documents from National Archive WashingtonNAW Heeresgruppe E)
T311 roll 175 f.121-2 Izvjestaj o dijelatnosti operativnog odjeljenja komande Jugoistoka za novembar 1941 (30.novembar 1941.).
-17.11.1941.: Savjetovanje kod načelnika štaba komande Jugoistoka: /PONUDA pukovnika Mihailovića da stavi svoje snage na raspolaganje za borbu protiv komunista je odbijena i zatražena je bezuslovna predaja. Mihailović je tražio da se konsultuje sa svojim komandatima. Mihailović TAKOĐE TRAŽIO ORUŽJE ZA BORBU PROTIV KOMUNISTA. Ovo je igra, borba između bandi za izvor oružja. Ipak, čini se da jedan dio MIhailovićevih bandi iskreno želi da se bori protiv komunista./ (frame no. 121-2).''
-
-
-
2) (Bosna 1944.)
''______________Documents from National Archive WashingtonNAW Heeresgruppe E),
T311 roll 184 f. 992
10.12.1944
Operat. odeljenje (Sarajevo)...Proboj 21. brd. ar. korpusa.
Telegram 34. i 91. arm. korpusu, 5. SS-brd. arm. korpusu i Korpusnoj grupi >Kibler<:
1) Četnici na maršu u širi rejon Valjeva privremeno će preći preko područja Rogatica-Ljubovija-Zvornik-Kladanj.
2)D[raža]M[ihailović] garantuje najlojalnije držanje prema nemačkim jedinicama i nudi saradnju. Znak raspoznavanja za saradnju između Nemačkih jedinica i četnika je ''Mitrovica''./.../''

Ја лично нисам успео да нађем ове документе на интернету, па сам ово преписао од комунисте са интернета који их је цитирао.
Само молим за детаљно објашњење због чега су фалсификати.
Одговори

Постоји ли неки доказ сарадње четника са окупатором против савезника. Ј..о комунисте. Против њих је и требало сарађивати. Шта им се више ико правда. Они јавно обећавају и већ раде на убијању свега што није за њихову ствар, а сви други су као још криви што се бране.
Одговори

Зна ли неко како су изгледале униформе или еполете војних чиновника у војсци Краљевине Југославије, који су били еквивалент официра? Било би лепо ако неко може да опише или постави слику.
Одговори

https://twitter.com/milos_agathon/status...19168?s=21

Није директно везано за четништво, али ова мапа се шири мрежама као одбрана револуције у КЈ. Ако је истина то што је Самарџић помињао за обавезна 4 разреда основног школовања, како може бити толики проценат неписмених, нарочито жена?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 3 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним