Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(26-11-2022, 04:26 PM)Mekenzi Пише:  ,Да ли још увек подржавате ДВЕРИ?


Какво мишљење имате о Бошку Обрадовићу?

Хвала

Да, мада не пратим на дневном нивоу, превише сам заузет око филмова и књига.
Не иде да јавно износим мишљење о некоме кога приватно знам 20 година. У основи, човек је ОК.
Одговори

Киза овдашњег ће стрефити шлог. Куд ћемо послен без њега?  Кез

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

Самарџићу,
Послали си ми неки новински чланак (не могу да поставим слику са мобилног).
Наслов је четници ДЧД спасавали Американце.

Наводно је из архиве Николе Берића. Ради се о неколико порука које су послате Дражи 21. октобра 1944.
Бројеви депеша су рр 169-174 

У њима се наводе имена једног британског и 4 америчка авијатичара које су четници склонили код њих. Подаци о њима су колико видим напамет, тачни. Само што је касније пало још њих.

Колико се сећам, ове поруке нисам видео у вашој књизи Дража и Ђујић: ратна преписка, кад сам је читао пре више година. 
Да ли их ипак има у књизи? 
Да ли су у тој књизи све поруке између ДЧД и Драже, или их је било још?

Слику постављам после.
Одговори

(08-12-2022, 07:06 PM)ватхра Пише:  Самарџићу,
Послали си ми неки новински чланак (не могу да поставим слику са мобилног).
Наслов је четници ДЧД спасавали Американце.

Наводно је из архиве Николе Берића. Ради се о неколико порука које су послате Дражи 21. октобра 1944.
Бројеви депеша су рр 169-174 

У њима се наводе имена једног британског и 4 америчка авијатичара које су четници склонили код њих. Подаци о њима су колико видим напамет, тачни. Само што је касније пало још њих.

Колико се сећам, ове поруке нисам видео у вашој књизи Дража и Ђујић: ратна преписка, кад сам је читао пре више година. 
Да ли их ипак има у књизи? 
Да ли су у тој књизи све поруке између ДЧД и Драже, или их је било још?

Слику постављам после.

Лист "Србија", бр.703, новембар 2022, стр.5
Одговори

Нема те депеше у књизи преписке ''Дража - Ђујић''. Нема ни једне од 16. септембра до 25. октобра 1944. У књизи сам објавио све што сам нашао у Војном архиву, а то је око 1.000 депеша које су разменили Дража и Ђујић. Претпостављам да их је било још толико.
Као што знате, комнуисти су уклањали, уништавали, шта год, четничка документа која се односе на антиосовинску делатност. На пример из књиге депеша Расинског корпуса нема страница из доба операције ''Штифелкнехт'', то је била велика немачко-бугарска операција, изведена на Јастрепцу, 1943.
Ову депешу је Берић, очигледно, однео са собом. А као примљена у ВК није у Војном архиву, или је барем нисам нашао. Многи припадници ДЧД односили су документа, мислим да је нешто од тога и сабрано на једно место, ПСЧ Равне Горе у Америци, дом у Шерервилу.
Имам тај број ''Србије''.
После навођења имена и адреса авијатичара, у депеши даље пише:
''Ову последњу двојицу отели смо од Н. у борби код Скрадина којом приликом је погинуло 14 војника 11 и 4 наша борца. Припремили смо план за напад на једну мању групу Н. у намери да отмемо 8 америчких авијатичара. Жеља је ових код нас да обавестите преко Мекдаула њихову команду и њихове породице о томе да се налазе на сигурном месту код нас, да су живи и здрави, те да их наименују за савез. војну мисију код нас...''
''11'' је шифра за Немце, дакле у тој борби је убијено 11 Немаца.
Зна ли се шта је даље било са овом четворицом и да ли је ослобођено нових осам?
Одговори

Питам за ту депешу јер један од поменутих авијатичара наводи да му је "Duke" - у преводу Војвода (вероватно Ђујић), рекао да је добио од Драже депешу да ће оборени авијатичари представљати савезничку мисију код њега. Не чуди ме да тај Дражин одговор није заведен у књигама и сачуван. Са овим имамо потврду да јесте било преписке по том питању са Дражом.

Што се тиче ове борбе у којој је страдало 11 Немаца...
Раније смо дискутовали о једном четничком извору где наводе да су спасили авијатичаре из заробљеништва, привукли се некој кући, бацили бомбе итд. Мислим да се ту радило о околини Книна. Нити један од авијатичара који су били код Ђујића не наводи ништа слично.

Али у овој депеши је добро што се наводе тачна имена авијатичара око којих је вођена борба. То су Нај и Вилкинсон.
Њихове изјаве имамо. Шта се тамо наводи?
Наводе да су пали у виноград близу Скрадина. Брзо су по њих дошли четници и узели им пиштоље. Затим се појавио један Немац и тражио да им предају Американца, али они нису дали, после чега је Немац отишао. Затим су га склонили у оближњу кућу и преобукли у четника. Дошла је немачка патрола, али ни њима га нису дали.
Следећи дан су прошли кроз Скрадин који су држали Немци, у колони са 20 четника, обучени као и четници. Затим су се четнички командант, два авијатичара и неколико четника одвезли до Книна на немачком камиону.

То је била та велика борба у којој су ослободили авијатичаре и убили 11 Немаца...
Одговори

Не да није заведен, него целе књиге нема.
Зашто би та верзија била тачна, а она не?
Одговори

Мислите да су Американци у својим интерним документима крајем 1944. године систематски скривали борбе четника против Немаца?
Можда је и то део неке комунистичке завере?

Ово није једини случај где се четнички извештаји знатно разликују од изјава авијатичара.

Пробајте да нађете немачки извештај. Ако им је погинуло 11 војника у једној борби, требало би да постоји извештај о томе. Знамо и локацију и датум.
Одговори

То је доба када је Мекдауел ухапшен, све је могуће.
Не можемо сваки пут веровати само једној страни.
Да, била би добра провера преко немачких докумената.
Одговори

Поздрав, Милославе. Имам мало неозбиљније питање данас.

Некако се заломило да сам вечерас, по први пут у животу, одгледао филм "Ужичка република" од почетка до краја (раније сам налетао на телевизији више пута, али увек нешто на средини, пред крај, итд.).

Пошто сам се јако добро забављао њиховом неизмерном маштом да нас представе као сам пород ђавола, хтео сам да те питам, шеретски, наравно, који ти је комунистички филм "најдражи"? Јок
Одговори

Када ће та Ватхрина књига угледати светлост дана? Зна ли се шта?  Јок

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(11-12-2022, 11:29 PM)Милутин Пише:  Поздрав, Милославе. Имам мало неозбиљније питање данас.

Некако се заломило да сам вечерас, по први пут у животу, одгледао филм "Ужичка република" од почетка до краја (раније сам налетао на телевизији више пута, али увек нешто на средини, пред крај, итд.).

Пошто сам се јако добро забављао њиховом неизмерном маштом да нас представе као сам пород ђавола, хтео сам да те питам, шеретски, наравно, који ти је комунистички филм "најдражи"? Јок

Онај који није снимљен.  Баја
Одговори

(13-12-2022, 07:10 PM)Шумадинац Пише:  Када ће та Ватхрина књига угледати светлост дана? Зна ли се шта?  Јок

Криза у Субнору... Blush
Одговори

На златибору, у Чајетини, у Доњем Љубишу, код неких крчевина, нека девица Јања је убијена од стране бугара. Пре злочина се десиле неке чудне стваре, девојка је причала, што би се у Јеванђељу рекло "ватреним", неким чудним језицима. Њој је ту подигнута капела и слави се као Света Јања.
Да ли неко зна нешто о томе ?
Иначе, мени је лично интересантно да се у том рејону налазио тај нестали велики и славни манастир свете Јање, који Обилић помиње по богатству у песмама у одговору турцима, вероватно Јање, Немањине сестре, а скоро су близу пронађени темељи неке цркве, што се код неаутохтонистчког живља наравно зове "нешто грчко", у близине је манастир Увац.

И друго, јел има новости о Јами Церова у Мушветама, селу где је сад Артемијев манастир, на Златибору, где су стрељани "помиловани" са Зеленгоре и Миљевине, у виду идентификације лица и догађаја. Стаматовић је наравно казао да су пронађене и наочаре сличне Дражиним ?
djoleat@gmail.com
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 3 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним