Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(01-02-2023, 05:13 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(01-02-2023, 01:11 PM)Београђанин Пише:  Да ли је Тито негде био потписан са презименом Брозовић?

Могуће, има код Пере Симића.

Никада се није лично потписао као Брозовић. Нема говора да му је то право презиме.
Одговори

(15-06-2023, 12:19 AM)Ђорђе Ивковић Пише:  Мени се чини да је немачка војска на Западном фронту претрпели тешке губитке од савезничке авијације. Или лажу на "Хистори"? Да ли је то била стратешка авијација или каква друга, ирелевантно је. 

Стратешка авијација је вршила бомбардовања у дубини фронта, што јој је посао.
Фронтална дејства врши ловачко-бомбардерска и јуришна авијација. У случају Сремског фронта, вршилo је ЈРВ са авионима Ил-2 и Јак-3/9.

Цитат:У осталом, нећете ме убедити да стратешка авијација вија цивиле по ливадама и туче их из митраљеза, како су то савезнички авиони чинили у чувеном нападу на Лесковац.

Ловачку пратњу бомбардерима у нападу на Лесковац 6. септембра су вршили авиони П-38 и они том приликом нису митраљирали.
Приликом операције Ретвик вршени су напади на железнице ловачком авијацијом.


Цитат:Можда је на Београд и Загреб истоварена иста количина бомби, али је у случају Београда ватра била неупоредиво боље распоређена, тако да су ефекти у колатералној штети били десетинама пута успешнији. 
Није иста количина, на Загреб је бачено упола мање.
Нисам истраживао број страдалих, али само по попису из 1964. је у Загребу од бомбардовања погинуло 327 људи. А тај попис је у овој категорији често знао да доста омане. Има доста података у књизи Марице Каракаш-Обрадов, али ми није при руци да бих видео шта пише детаљније.

Цитат:Негде сам чуо да је пракса током бомбардовања Србије била "тепих-бомбардовање"  - шта год то значило, што са Загребом није био случај.
Исту технику бомбардовања су користили на простору целе Југославије.
Разлика се види на простору Немачке, где су далеко више користили запаљиве бомбе, како би целе градове запалили.

Цитат:Зашто савезничка стратешка или било која друга авијација није нападала други део немачке колоне из Грчке, која се повлачила кроз Босну, и наместила се као глинени голуб на земљи, па макар при тим нападима страдао и неки партизански генерал, и све нацисте помлатила, ја још нисам нигде сазнао, нити сам наишао да се било који војно-историјски експерт којима обилујемо, бавио овом ефемерном дилемом.
Немачке колоне у повлачењу је нападала и стратешка авијација, и ловачко-бомбардерска.
Није страдао неки партизански генерал, али јесу неки четници који су били са Немцима у Сјеници.

Цитат:Случај Лесковац међутим нема никаквог рационалног објашњења и не срамотите се покушајима аболиције виновника већег злочина од Гернике. Апсолутно око тога нема шта да се доказујемо.
Не знам са ким дискутујете око овога.
А још мање на основу чега.
Одговори

Никакви четници нису били са Немцима у Сјеници. 
Савезнички авиони су у бомбардовањима Сјенице и Пријепоља бомбардовали искључиво четнике.
Одговори

(15-06-2023, 05:49 PM)Бенито Пише:  Никакви четници нису били са Немцима у Сјеници. 
Савезнички авиони су у бомбардовањима Сјенице и Пријепоља бомбардовали искључиво четнике.
Тачно.
Ватхра,узми монографију о Сједници,читао сам је имаш детаљан опис гађања Сјенице,а посебно околине.
Мислим да ћеш ту увидети ко је страдао.
Пријепиље и Пљевља исто.
Одговори

Цитат:у Загребу од бомбардовања погинуло 327 људи.
Дабоме. Десет пута мање него у Београду. Сам Лесковац имао жртава колико цела НДХ, Словенија, и још неки вама братски ентитет.


Чињеница је да су кроз Босну (једно пола сата лаганог лета од Виса) Немци комотно прошли, без приметних губитака и спојили се са својим предњим ешалоном у Славонији. Зашто маршал (= војвода... куку битанге!) Тито који је имао 800.000 трупа на располагању није послао половину истим путем и укљештио непријатеља? ЈБГ, није се сетио.

ИТД.

Негирање савезничко-комунистичког злочина у Лесковцу је одвратно.

Уосталом, нисам ја тебе ништа питао. А што те трпе овде тако одвратног, појма немам, није моје да о томе бринем.
Одговори

'45 крај рата, комунисти имали угрубо 400.000 људи под оружјем, занимљиво максималну бројност досегли су у месецима након рата, сигурно 440-450 хиљада људи, и то уз највеће напрезање.

800 000 је бајка у функцији "братства и јединства" да се види да је огромна већина свих "народа и народности" уз црвене, а само тек понеки - "издајник".
Одговори

(15-06-2023, 08:48 PM)Chicot Пише:  '45 крај рата, комунисти имали угрубо 400.000 људи под оружјем, занимљиво максималну бројност досегли су у месецима након рата, сигурно 440-450 хиљада људи, и то уз највеће напрезање.

800 000 је бајка у функцији "братства и јединства" да се види да је огромна већина свих "народа и народности" уз црвене, а само тек понеки - "издајник".

Ма наравно.

Међутим, оно што је већинска грешка у схватању, чак и међу патриотама, што прихватају као подразумевајуће да су партизани, Титова војска, НОВ и ПОЈ, како год, некаква кохерентна и дисциплинована структура са потпуно дефинисаном патриотском, антифашистичком и левичарском свешћу. Ништа од тога. То је била дословно разбијена банда у којој се није знало ни ко пије ни ко плаћа. У марту '45 дезертерство је било распрострањено, "војници" масовно нису знали ко им је врховни командант, приликом "ослобађања" сами су у својим документима бележили да су неки градови "опљачкани до темеља, па чак и чланови НОО", тукли су се и убијали међу собом. Бележе да су КНОЈ и милиција хапсили једни друге, па размењивали заробљенике. Хрватско комунистичко вођство су сачињавали жешће усташе од усташа, у унутрашњости се "обрачун са колаборантима" свео на то да хрватски партизани кољу Србе и обрнуто.

Није ни чудо онда што се рат у Југославији завршио 25. маја падом Оџака, више од две недеље након капитулације Немачке. Титова војска је апсолут војничке неспособности и неморала. Каква црна "стратешка бомбардовања", пробоји фронтова, партизанске ескадриле. Они су обожавали "економске акције". Ту вештину су довели до савршенства. У народу се то зове пљачка. Код комуниста је "економска акција" била партијски задатак. Први њихов народни херој Бранко Крсмановић је фасовао у отимању око пленских коња са Немцима. Пленски коњи, то је њихова антифашистичка борба.

За мене је бесмислено свако надгорњавање са комуњарама ко, шта и како.

Искрено, не видим ништа добро ни у сарадњи са историчарима млађе генерације који су спремни да праве компромис са историјом. Из истог су чабра као и горепоменути, Али, то је други пар опанака и моје лично виђење.
Одговори

Колико људи који су ушли у јаму Понор је преминуло?
Одговори

(17-06-2023, 06:56 PM)Јужносрбијанац Пише:  Колико људи који су ушли у јаму Понор је преминуло?

Колико се сећам, двојица.
Одговори

Поштовани господине Самарџићу, 
Шта мислите о Владимиру Роловићу и његовој смрти и како она утиче на причу о комунистичко-усташкој сарадњи?
Одговори

(19-06-2023, 09:05 PM)Potporucnik1 Пише:  Поштовани господине Самарџићу, 
Шта мислите о Владимиру Роловићу и његовој смрти и како она утиче на причу о комунистичко-усташкој сарадњи?

Са усташама су сарађивали већином комунисти Хрвати.
Одговори

(19-06-2023, 09:15 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(19-06-2023, 09:05 PM)Potporucnik1 Пише:  Поштовани господине Самарџићу, 
Шта мислите о Владимиру Роловићу и његовој смрти и како она утиче на причу о комунистичко-усташкој сарадњи?

Са усташама су сарађивали већином комунисти Хрвати.

Јесу углавном сарађивали хрватски комунисти, али ово није глупо питање, мада је постављено у супротном смеру од истине.
Роловићево убиство је велика загонетка. Један од разлога зашто је архив удбе резервисан за пробране.
Одговори

(17-06-2023, 06:56 PM)Јужносрбијанац Пише:  Колико људи који су ушли у јаму Понор је преминуло?
Можете ли ово појаснити? О чему се ради?
Одговори

(19-06-2023, 10:32 PM)luka.luke Пише:  
(17-06-2023, 06:56 PM)Јужносрбијанац Пише:  Колико људи који су ушли у јаму Понор је преминуло?
Можете ли ово појаснити? О чему се ради?

Наводно људи који су силазили отровали су се испарењема.
Али сигурно је да су ускоро преминули.
Да ли ти је познато нешто о томе?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 12 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним