Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(12-07-2023, 11:16 PM)Vladinica Пише:  postavio bih i jedno indirektno pitanje -mozda neko zna vise.. na primer ..ako je neko rodjen na teritoriji opstine Trstenik.... gde bi on sluzio kadar 1913 godine... po kom sistemu je tada regulisana vojna obaveza .. hvala na odgovoru...

Било где... Зависило је од способности, а не од места рођења.
Одговори

(12-07-2023, 11:48 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(12-07-2023, 11:16 PM)Vladinica Пише:  postavio bih i jedno indirektno pitanje -mozda neko zna vise.. na primer ..ako je neko rodjen na teritoriji opstine Trstenik.... gde bi on sluzio kadar 1913 godine... po kom sistemu je tada regulisana vojna obaveza .. hvala na odgovoru...

Било где... Зависило је од способности, а не од места рођења.

hvala na odgovoru. kako da saznam nesto vise... verovatno rod ... pesadija.... 
pozdrav..
Одговори

Ако је јужно од Западне Мораве онда је шумадијска дивизија 12. пук, а ако је северно онда је или 11. пук шумадијске дивизије или 15. пук тимочке дивизије не знам где је тачно ишла граница између дивизија.
Одговори

(13-07-2023, 08:56 AM)пек. Пише:  Ако је јужно од Западне Мораве онда је шумадијска дивизија 12. пук, а ако је северно онда је или 11. пук шумадијске дивизије или 15. пук тимочке дивизије не знам где је тачно ишла граница између дивизија.
hvala na odgovoru i pomoci...Juzno od Zapadne Morave.... na granici sa opstinom Aleksandrovac da budem jos precizniji...hvala jos jednom
Одговори

Da li licno poznajete Radovana Kalabica? Gledajuci vas dvojicu sam naucio dosta o nasoj istoriji.
Одговори

(15-07-2023, 02:25 PM)Darx99 Пише:  Da li licno poznajete Radovana Kalabica? Gledajuci vas dvojicu sam naucio dosta o nasoj istoriji.

Да ли је добра литература Радована Калабића,гледао сам да купим нешто пд њега,јел он није род Николи Калабићу?
Одговори

(15-07-2023, 02:25 PM)Darx99 Пише:  Da li licno poznajete Radovana Kalabica? Gledajuci vas dvojicu sam naucio dosta o nasoj istoriji.
Да, 30 и нешто година.
Одговори

(15-07-2023, 02:30 PM)Vanza Пише:  
(15-07-2023, 02:25 PM)Darx99 Пише:  Da li licno poznajete Radovana Kalabica? Gledajuci vas dvojicu sam naucio dosta o nasoj istoriji.

Да ли је добра литература Радована Калабића,гледао сам да купим нешто пд њега,јел он није род Николи Калабићу?
Добра, осим "Књиге о Калабићу". Blush
Није род.
Одговори

Српска војска данас.
Ко носи ове кокарде:

[Слика: IMG-20230715-170030.jpg]nearest chevron gas
Одговори

Који чинови.
Одговори

(15-07-2023, 06:54 PM)Милослав Самарџић Пише:  Који чинови.

Ваљда сви официри носе такве. Можда ђенерали са позлаћеним гранчицама. 

Не знам зашто стално нешто врдају са униформама и чиновима. Најједноставније је било да се врате еполете, униформе, капе и кокардке као из времена Краљевине. Али не, они су ипак одлучили да се држе Титове ЈНА уз понеку корекцију да не би било превише очигледно.

Но, чим васпиставимо монархију, одмах враћамо старе-праве униформе. 

ПС. Ја бих, по враћању монархије и реформе војске, шумадијско народно одело увео као полу-свечану униформу. Заслужило је.
Одговори

Официри Војске Србије не се више десетина различитих кокарди.
И у ове две су различите, лева је мања.
Дакле, који чин носи леву, који десну?
Одговори

(16-07-2023, 11:55 AM)Милослав Самарџић Пише:  Официри Војске Србије не се више десетина различитих кокарди.
И у ове две су различите, лева је мања.
Дакле, који чин носи леву, који десну?

https://www.vs.rs/sr_lat/o-vojsci/obelez...-kape-bere

Милославе,  то лево је женска кокарда, а десно мушка, ево на линку који сам окачио више детаља. Свакако слика је генералске кокарде, што је мањи ловоров венац чин је нижи
Одговори

Браво!
А како се зову официри који носе о е кокарде?
Не по имену наравно, по чину.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 5 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним