Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Pricali ste u nekoj emisiji da zelite napraviti film za svoju generaciju. Da li to planirate ako "Djeneral" bude uspjesan?
Одговори

(21-12-2023, 08:12 PM)Darx99 Пише:  Pricali ste u nekoj emisiji da zelite napraviti film za svoju generaciju. Da li to planirate ako "Djeneral" bude uspjesan?
Тако је...
Одговори

Skoro sam pročitao na Vikipediji da je poručnik  Ajdačić i njegovi ljudi, iz osvete ubili ,,Kondora". Da li je to tačno ili je  samo obična komunistička propaganda.
Одговори

(28-12-2023, 12:14 AM)Pop Djujić Пише:  Skoro sam pročitao na Vikipediji da je poručnik  Ajdačić i njegovi ljudi, iz osvete ubili ,,Kondora". Da li je to tačno ili je  samo obična komunistička propaganda.

Тачно је. 

https://www.pogledi.rs/kapetan-dusan-rad...ondor.html
Одговори

Први пут чујем за овај злочин, је л' зна неко нешто више о томе?

[Слика: wqewer.png]

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Има овде опширно:
https://www.caglas.rs/parastos-povodom-7...nezaborav/
Одговори

Да је 7СС једна од формација која је извршила велик број злочина сам писао овде раније.
Ипак, не знам одакле Гајићу податак да су убијали оборене савезничке пилоте. Немци и формације под њиховом командом су се према њима односили по конвенцији
Одговори

(28-12-2023, 08:18 PM)ватхра Пише:  Да је 7СС  једна од формација која је извршила велик број злочина сам писао овде раније.
Ипак, не знам одакле Гајићу податак да су убијали оборене савезничке пилоте. Немци и формације под њиховом командом су се према њима односили по конвенцији

А имате ли податке за како Гајић наводи да су без икакве разлике палили, убијали, клали...поред Срба и Хрвате, Бошњаке (чуј, у то вријеме Бошњаци???)?
Одговори

Припадници 7СС су марта 1944. У Сињској крајини побили преко хиљаду Хрвата, цивила, из више села.

Имали су и још једну акцију, сад ме мрзи да тражим у ком месту, где су, после партизанске заседе на путу, ушли у суседно село, видели да нема војно способних мушкараца и побили све које су нашли. Да би се испоставило да мушкарци углавном били у легионарским (немачким) јединицама, и да мештани немају везе са нападом.

Тако да јесу чинили врло масовне злочине према хрватским, као и српским цивилима.
За муслиманска места не знам да ли је било нешто тако масовно.
Одговори

(28-12-2023, 07:28 PM)Милослав Самарџић Пише:  Има овде опширно:
https://www.caglas.rs/parastos-povodom-7...nezaborav/

Вероватно иста јединица, доцније је направила сличан злочин у селу Лопаш, тада срез драгачевски, а сада општина Пожега. Злочин није био овако масован као у Бресници, јер је село мање, а и склонили су углавном становници од Немаца. Сценарио је сличан: упали су у село; сељаци су им спремили најбоље да једу; они су се заситили и напили, а онда хладнокрвно побили све живо што се ту затекло. И оне које су их угостили, чак и децу.
Опширније у књизи браће Маслар "Рујна слобода".
Одговори

(29-12-2023, 12:18 AM)ватхра Пише:  Припадници 7СС су марта 1944. У Сињској крајини побили преко хиљаду Хрвата, цивила, из више села.

Није хиљаду, око 400.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Нисам темељно истраживао.
На више места помињу преко хиљаду нпр овде у више детаља
https://www.antifasisticki-vjesnik.org/h...r/3/28/42/

Да ли се твој извор односи на једно село, или цео крај, пошто је нападнуто десет села.
Одговори

Колико се сећам то је извештај ген. Глеза Хорстенауа за сва села, има у оној Казимировићевој књизи "Немачки генерал у Загребу", није ми то при руци сад.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Да ли је подршка Москве Ђурђевданском устанку 1950. утицала на одлуку о напуштању совјетског модела привреде и увођењу радничког самоуправљања?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 28 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним