Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Има материјала. Посветио сам томе неколико десетина страница у књизи ''Истина о Титовим партизанима'', али свакако има довољно и за књигу.
Иначе једна историчарка пише књигу о партизанкама, требало би ускоро да се појави.
Одговори

Давно сам негдје прочитао како су Нијемци, негдје у Далмацији, направили покољ над око 2000 Хрвата, па су за то послије оптужили четнике. Знате ли нешто више о том догађају?

Ако идем напријед, пратите ме...ако се повучем, убијте ме...ако умрем, осветите ме.
-Анри де ла Рошжаклен
Одговори

(06-11-2014, 12:27 AM)Мањача Пише:  Давно сам негдје прочитао како су Нијемци, негдје у Далмацији, направили покољ над око 2000 Хрвата, па су за то послије оптужили четнике. Знате ли нешто више о том догађају?
Да, то је била СС дивизија ''Принц Еуген''. Нису Немци оптужили четнике, већ Павелић, није могао да призна истину.
Одговори

1. Да ли је донекле тачна немачка процена да је та Принц Еуген дивизија била најбруталнија јединица у другом светском рату? Изузев усташа наравно..

2. Чуо сам да сте издали књигу, у којој сте интервјуисали децу познатих равногораца. Та књига је, колико ја знам, распродата. Планирате ли можда ново штампање? Веома сам заинтересованSmileSmile

3. Да ли планирате дигитализацију свих бројева Погледа?Smile
Одговори

(03-11-2014, 06:52 PM)Милослав Самарџић Пише:  Смиљанић.

Како је био опасност по Дражу кад је био тешки рањеник?
Одговори

(06-11-2014, 03:16 PM)Романија1 Пише:  
(03-11-2014, 06:52 PM)Милослав Самарџић Пише:  Смиљанић.

Како је био опасност по Дражу кад је био тешки рањеник?

Вукчевић у својим мемоарима потез Остојића објашњава тиме да је Остојић био заговорник радикалног курса према партизанима и њиховим присталицама и да није остављао простора за било какве преговоре. Тако сам ја разумео.
Одговори

(06-11-2014, 03:47 AM)Равногорац Пише:  1. Да ли је донекле тачна немачка процена да је та Принц Еуген дивизија била најбруталнија јединица у другом светском рату? Изузев усташа наравно..

2. Чуо сам да сте издали књигу, у којој сте интервјуисали децу познатих равногораца. Та књига је, колико ја знам, распродата. Планирате ли можда ново штампање? Веома сам заинтересованSmileSmile

3. Да ли планирате дигитализацију свих бројева Погледа?Smile
1. Ни издалека, не може се поредити са СС дивизијама ''Ханџар'', ''Кама'' и ''Скендербег''.
2. Била су два издања, тешко да ће бити трећег.
3. Засад немамо могућности за то.
Одговори

(06-11-2014, 01:49 AM)Милослав Самарџић Пише:  Да, то је била СС дивизија ''Принц Еуген''. Нису Немци оптужили четнике, већ Павелић, није могао да призна истину.

Зна ли се шта је био повод? Одмазда или ...?

Ако идем напријед, пратите ме...ако се повучем, убијте ме...ако умрем, осветите ме.
-Анри де ла Рошжаклен
Одговори

(06-11-2014, 09:24 PM)Мањача Пише:  
(06-11-2014, 01:49 AM)Милослав Самарџић Пише:  Да, то је била СС дивизија ''Принц Еуген''. Нису Немци оптужили четнике, већ Павелић, није могао да призна истину.

Зна ли се шта је био повод? Одмазда или ...?
У основи Немци су у другој фази рата били кивни на Хрвате што им окрећу леђа кад су видели да Хитлер губи рат.
Одговори

(06-11-2014, 06:26 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(06-11-2014, 03:47 AM)Равногорац Пише:  1. Да ли је донекле тачна немачка процена да је та Принц Еуген дивизија била најбруталнија јединица у другом светском рату? Изузев усташа наравно..

2. Чуо сам да сте издали књигу, у којој сте интервјуисали децу познатих равногораца. Та књига је, колико ја знам, распродата. Планирате ли можда ново штампање? Веома сам заинтересованSmileSmile

3. Да ли планирате дигитализацију свих бројева Погледа?Smile
1. Ни издалека, не може се поредити са СС дивизијама ''Ханџар'', ''Кама'' и ''Скендербег''.

Ово мислите на простор КЈ или?

Пошто су разне СС дивизије остале упамћене по злогласним и бројним злочинима у Пољској, Русији и Украјини.
Одговори

(07-11-2014, 02:40 AM)Мргуд Пише:  
(06-11-2014, 06:26 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(06-11-2014, 03:47 AM)Равногорац Пише:  1. Да ли је донекле тачна немачка процена да је та Принц Еуген дивизија била најбруталнија јединица у другом светском рату? Изузев усташа наравно..

2. Чуо сам да сте издали књигу, у којој сте интервјуисали децу познатих равногораца. Та књига је, колико ја знам, распродата. Планирате ли можда ново штампање? Веома сам заинтересованSmileSmile

3. Да ли планирате дигитализацију свих бројева Погледа?Smile
1. Ни издалека, не може се поредити са СС дивизијама ''Ханџар'', ''Кама'' и ''Скендербег''.

Ово мислите на простор КЈ или?

Пошто су разне СС дивизије остале упамћене по злогласним и бројним злочинима у Пољској, Русији и Украјини.
На простор КЈ, тако сам схватио питање.
Одговори

СС Принц Ојген је оставила и те како крвав траг, почев од покоља у Кривој реци, убијања цивила и деце у Црној Гори, Сутјеске па све до поменутих села са Немцима лојалним становништвом. О овоме се чак може наћи трага и у немачким документима.
СС Ханџар и Кама су касније формиране, нису се пуно кретале и укупно су починиле мање злочина од 7. СС. Далеко од тога да су били невинашца, али једноставно су били формирани у време кад је ситуација била лошија по њих и краће су дејствовали.

Злочин у поменутим хрватским селима је од скоро приписиван четницима, знало се одмах ко је то урадио, чак је било и протеста итд. Повод је била партизанска заседа на путу, после које су ови ушли у најближа села и побили све без пуно питања.
Одговори

Херман Фегелајн, Химлеров официр за везу са Хитлером, обавестио је фирера 6. априла 1944. да је један припадник "Ханџар" дивизије, рањен у десну руку, левом руком извадио срце из груди 17-орици заробљених, рањених партизана (В. Казимировић, Немачки генерал у Загребу, стр. 195).

Један батаљон 28. пука ове дивизије чинили су Шиптари са Косова и Метохије. О злочинима тог батаљона после рата је говорио командант пука, Франц Матиас: "У овом маршу ови су људи клали све на што су наилазили, а што није носило фес. Било је случајева да је официр који је био на челу колоне видео како људи раде на њиви. Кад се доцније окренуо, могао је видети да ти људи који су малочас радили на њиви више нису били живи. Шиптари, чим би приметили, једноставно би излазили из колоне и клали их." (Владимир Дедијер, Нови прилози за биографију Јосипа Броза Тита, стр. 1219 – 1227).
Одговори

Да ли се зна тачно колико је која од четири СС дивизије са територије Југославије починила злочина?
Што се тиче Криве Реке, Немци су после тврдили да су ту цивиле убијали Бугари и неки који говоре ''вашим језиком''. Можда су мислили на Хрвате, ако их је тада било у овој дивизији. Али свакако јесу убијли и они.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 15 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним