Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Рогачицу и Бајину Башту, ослободили су четници 1. и 2. рачанске бригаде из састава Златиборског корпуса, којима је то била матична територија. Команданти ових бригада дошли су 30. септембра на Брестовац, на Торнику, да о томе лично известе Дражу. Сведок њиховог доласка, капетан Борислав Тодоровић, пише:

Затекао сам пред улазом у његову колибу двојицу непознатих официра. Имали су дуге браде, а носили су нашу стару официрску униформу. Један капетан, а други потпоручник. Упознали смо се. Били су то команданти 1. и 2. рачанске бригаде (вероватно капетан Николић и потпоручник Добросав Ордагић – прим. аут) Златиборског корпуса, који су дошли да лично поднесу извештај Чичи како је њихова територија очишћена од непријатеља, пошто је и последње упориште – Бајина Башта – јуче било заузето. Путовали су целе ноћи, како би донели трофеј те победе, заставу немачког гарнизона. Велика застава била је наслоњена уз зид колибе. Уздрхтао сам од радости када сам је угледао. Покушао сам да не мислим: шта ли ће бити ако непријатељ поново нападне јаким оклопним снагама? Ко ли ће тада платити ову победу, плен и трофеје? Четници ће се склонити, али становништво ће остати. Међутим, другога пута није било. Само је тај пут водио победи, ма колико био скуп." Б. Тодоровић, Последњи рапорт, 272-273.

Не помиње било какве губитке, сигурно су били незнатни.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Хвала! Да ли постоје ратне слике капетана Николића и потпоручника Ордагића?
Одговори

Ваљда су то ова двојица десно на слици.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(23-05-2015, 02:14 AM)Милослав Самарџић Пише:  Мунгосе, овакве примедбе се не односе на све Личане, нити на све нпр. Кордунаше, Црногорце, итд.
Већ на оне који су то радили.
А постојао је и 1. лички корпус (четнички), као и Личкокордунашки корпус (четнички). Ови Личани нису радили такве ствари током рата и не би ни после рата:
http://www.pogledi.rs/jevdjevicevi-cetnici-jedinice/
Иначе имам књижицу почасног члана Удружења Личана. Smile

Па то исто и ја велим. Само што се ође користи општи појам "Личани", а то испада - сви. Ко се три године тукао са 6. Личком него Личани? И коме је она нањела више штете него Лици и Личанима.

Личанин "измислио" струју, а амо тобоже нека "господа" продају причу како су Личани дували у сијалицу. Па море се за Личане рећи било шта, али не да су глупи и да су кукавице.

Отпада је било ка и у свим српским крајевима, - ништа мање, а ништа ни више.

Када виђех витешку невољу
забоље ме срце, проговорих:
"Што, погани, од људи чините?
"Што јуначки људе не смакнете?
"Што им такве муке ударате?"
Одговори

[/quote]Иначе имам књижицу почасног члана Удружења Личана. Smile[/quote]

Јесте ли објаснили Ликотама да су они уствари више Хрвати него Срби и остале ствари које сте о њима писали у књигама?
Одговори

(28-05-2015, 03:41 AM)мунгос Пише:  Само што се ође користи општи појам "Личани", а то испада - сви.

Наравно да се мисли на Личке партизане, па нису Лички четници ушли у Београд, него партизани.

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори

(28-05-2015, 03:41 AM)мунгос Пише:  
(23-05-2015, 02:14 AM)Милослав Самарџић Пише:  Мунгосе, овакве примедбе се не односе на све Личане, нити на све нпр. Кордунаше, Црногорце, итд.
Већ на оне који су то радили.
А постојао је и 1. лички корпус (четнички), као и Личкокордунашки корпус (четнички). Ови Личани нису радили такве ствари током рата и не би ни после рата:
http://www.pogledi.rs/jevdjevicevi-cetnici-jedinice/
Иначе имам књижицу почасног члана Удружења Личана. Smile

Па то исто и ја велим. Само што се ође користи општи појам "Личани", а то испада - сви. Ко се три године тукао са 6. Личком него Личани? И коме је она нањела више штете него Лици и Личанима.

Личанин "измислио" струју, а амо тобоже нека "господа" продају причу како су Личани дували у сијалицу. Па море се за Личане рећи било шта, али не да су глупи и да су кукавице.

Отпада је било ка и у свим српским крајевима, - ништа мање, а ништа ни више.

Kada sam i gde napisao da su svi Ličani duvali u sijalice? To si izmislio. Pojavio se onaj bolid "6 lička divizija", pa je moja anegdota bila upućena njemu. Ne razume zašto si se ti osetio prozvanim? Dakle, ako ti onda nije bilo jasno evo ponovo - čuo sam priču da su partizani iz Like duvali u sijalice kad su stigli u Beograd. Dakle, ne svi Ličani, već Ličani partizani.
I na kraju, Ličanin nije "izmislio" struju. Ako si siguran da jeste, daj mi broj patenta koji bi to potvrdio.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Милославе, сигурно си и ти примио овај текст:
http://www.generalmihailovich.com/2015/0...ija-i.html

Rehabilitacija, kolaboracija i nacionalna izdaja / "Politika" May 24, 2015

Шта мислиш о њему и аутору?

[Слика: 6LzSCUJ.gif]
MAKE SERBIA GREAT AGAIN!!! НАПРАВИМО СРБИЈУ ВЕЛИКОМ ОПЕТ!!! С' ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ-СЛОБОДА ИЛИ СМРТ ✞✞✞
Одговори

(28-05-2015, 10:28 AM)Vlad Alekš Пише:  ...
I na kraju, Ličanin nije "izmislio" struju. Ako si siguran da jeste, daj mi broj patenta koji bi to potvrdio.

Тесла је конструисао систем са наизмјеничном струјом. Прије њега се користила једносмјерна струја. Не знам број патента али знам да је требао да добија одређену суму по сваком инсталираном киловату. Тесла се те суме одрекао да би његов систем могао масовно да се примјењује. Да се није одрекао умро би као богаташ.
Одговори

(26-05-2015, 06:09 PM)Мргуд Пише:  
(26-05-2015, 06:06 PM)Громовник Пише:  А шта мислиш Мргуде, што му потомци жртава данас дижу споменике широм Републике Српске, том истом Дреновићу? Мислим, они би први требали да га презру због тога.

Да се разумемо, Дреновић је херој за српску Мањачу и ту нема сумње.
Али овде говорим о једној широј глобалној слици и утисцима. С друге стране, мислим да су локални лидери попут Дреновића, Ђуришића, Радића и сл. за своје средине били у једном тренутку добро решење, међутим за четнички покрет у глобалу лоше. Посебно овде морам да се осврнем на Радића, чији је највернији опис дао Славољуб Врањешевић, али такође и Живко Врховац у својим мемоарима, који је Радића познавао још док је био дете а Ради предратни члан КПЈ.

Дреновића не треба везивати само за Мањачу и Змијање, борци којима је командовао били су раширени по великом дијелу Б.Крајине, искључиво западно од Врбаса па до планина Цинцар, Шатор, Клековача, Грмеч и јужно од Приједора и Омарске.
Одговори

(30-05-2015, 08:49 PM)Брада Пише:  
(26-05-2015, 06:09 PM)Мргуд Пише:  
(26-05-2015, 06:06 PM)Громовник Пише:  А шта мислиш Мргуде, што му потомци жртава данас дижу споменике широм Републике Српске, том истом Дреновићу? Мислим, они би први требали да га презру због тога.

Да се разумемо, Дреновић је херој за српску Мањачу и ту нема сумње.
Али овде говорим о једној широј глобалној слици и утисцима. С друге стране, мислим да су локални лидери попут Дреновића, Ђуришића, Радића и сл. за своје средине били у једном тренутку добро решење, међутим за четнички покрет у глобалу лоше. Посебно овде морам да се осврнем на Радића, чији је највернији опис дао Славољуб Врањешевић, али такође и Живко Врховац у својим мемоарима, који је Радића познавао још док је био дете а Ради предратни члан КПЈ.

Дреновића не треба везивати само за Мањачу и Змијање, борци којима је командовао били су раширени по великом дијелу Б.Крајине, искључиво западно од Врбаса па до планина Цинцар, Шатор, Клековача, Грмеч и јужно од Приједора и Омарске.

Морам да га вежем за Мањачу јер је горе остао да "живи" у народу. Мањача је била његов центар и на њој је препознатљив.
Одговори

(23-05-2015, 02:14 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(23-05-2015, 01:42 AM)мунгос Пише:  Земљак си му ти, а не ја. Колко сам разумио њему је ђед био у 6. Личкој задњу годину рата, кад је ова попуњена Србијанцима, и кад у њој си једва мога наћи Личана и за сјеме.
Дакле, он је Србијанац. А "сољење памети", тј. тачније, је скроз ван памети, њему на нос набијати то да су Личани тобоже глупи и назадни, дивљаци који не знају ни за свјетло, а са којима он опет нема никакве везе. Све и да је то тако - а није! - он са тијем нема никакве везе.
Мунгосе, овакве примедбе се не односе на све Личане, нити на све нпр. Кордунаше, Црногорце, итд.
Већ на оне који су то радили.
А постојао је и 1. лички корпус (четнички), као и Личкокордунашки корпус (четнички). Ови Личани нису радили такве ствари током рата и не би ни после рата:
http://www.pogledi.rs/jevdjevicevi-cetnici-jedinice/
Иначе имам књижицу почасног члана Удружења Личана. Smile

Иначе имам књижицу почасног члана Удружења Личана. Smile[/quote]

Јесте ли објаснили Ликотама да су они уствари више Хрвати него Срби и остале ствари које сте о њима писали у књигама?
[/quote]

И ?
Одговори

Уважени господине Милосаве ! Желео бих да Вас питам нешто у вези Радована Калабића , да ли га познајете и да ли пратите његов рад . Пре пар месеци сам гледао његово гостовање на телевизији АС и причао је о истини о ђенералу Михаиловићу , па ево и пре неких петнаестак минута сам погледао поново исто ! Само толико хвала Вам у напред .

``А ти Србијо, куда си пошла за Европом? Ти никад ниси ишла њеним путем и никад за њом. Ти си имала своју мисао, своју веру, свога Господа и свој пут. Назад на своје, ако хоћеш да се спасеш и преживиш. Са туђе бљувотине врати се своме Христу и он ће те осветлити и спасити"[/size]
Одговори

Поздрав!

О ком документу је реч, има ли негде на форуму, превод ил сл...

[Слика: 0009-004%2C-desetodnevni%2C-10-10-42%2C-prva-strana.jpg]

http://picturepush.com/public/6497700

Из ове наше победе, рађа се сунце слободе!
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 15 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним