Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

ОК, хвала!
Одговори

Да ли је било Срба у домобранима, и где могу мало читати о тој формацији генерално, с неке објективне тачке гледишта?
Одговори

(17-10-2015, 06:49 PM)Чеда Пише:  Да ли је било Срба у домобранима, и где могу мало читати о тој формацији генерално, с неке објективне тачке гледишта?
Било је, на пример пуковник Гојко Борота. Он је 1943. пребегао у четнике. Ипак не знам како се изјашњавао док је био у домобранима, верујем да није као Србин и да, у том смислу, није било Срба.
Ја их описујем на више места у књигама ''Ген. Дража и општа историја...'', а не знам за неки посебан рад.
Одговори

"Срби у домобранима" је био павелићев трик да се Срби примире, јер није успјело све Србе побити а отпор је замало срушуи хрватску државу.
Исто као и "хрватска православна црква".

Срби (рођењем и поријеклом) који су били у хрватској војсци су били ту као православни Хрвати. То су појединци који су били ожењени са Хрватицама или су имали неког блиског пријатеља Хрвата на положају у њиховом државном апарату.

Када виђех витешку невољу
забоље ме срце, проговорих:
"Што, погани, од људи чините?
"Што јуначки људе не смакнете?
"Што им такве муке ударате?"
Одговори

(18-10-2015, 02:19 AM)мунгос Пише:  "Срби у домобранима" је био павелићев трик да се Срби примире, јер није успјело све Србе побити а отпор је замало срушуи хрватску државу.
Исто као и "хрватска православна црква".

Срби (рођењем и поријеклом) који су били у хрватској војсци су били ту као православни Хрвати. То су појединци који су били ожењени са Хрватицама или су имали неког блиског пријатеља Хрвата на положају у њиховом државном апарату.
Тако је.
Одговори

(18-10-2015, 02:19 AM)мунгос Пише:  "Срби у домобранима" је био павелићев трик да се Срби примире, јер није успјело све Србе побити а отпор је замало срушуи хрватску државу.
Исто као и "хрватска православна црква".

Срби (рођењем и поријеклом) који су били у хрватској војсци су били ту као православни Хрвати. То су појединци који су били ожењени са Хрватицама или су имали неког блиског пријатеља Хрвата на положају у њиховом државном апарату.

Занимљиво је да се на челу тзв. "ХПЦ" налазио руски емигрант. Ипак, оно што је још занимљивије од те лажне цркве је да је тај самозвани "патријарх" након ДСР стрељан као сарадник окупатора и усташког режима, док је Степинац осуђен на робију. Сад ви саберите, ко је више допринео усташком режиму: "ХПЦ" или католичка на челу са Степинцем.
Одговори

Поштовани господине Самарџићу,данас ми је рођендан па сам хтео да вас замолим да поставите ову слику капетана Живана Лазовића,команданта Смедеревског корпуса.Скенирао сам је из Албума 4. и није баш добро испала.Нека то буде рођендански поклон.Хвала у напред
[Слика: kapetan_Zivan_Lazovic.jpg]
Одговори

Ево:
[Слика: 001-zivan-lazovic-krajem.jpg]
Одговори

Хвала пуно!
Одговори

Мислим да сам у "Знацима", (усташка или домобранска документа у БиХ), негдје прочитао како су наводно четници одвели (мобилисали) младиће православце из околине Сарајева да не би отишли у домобране.
Могуће да сви ти младићи нису успјели отићи у четнике, па су мобилисани у домобране.
Одговори

Постирам овде ову причу.
Један италијански фудбалер Армандо Фриго је учествовао у рату у Југославији. Пре рата он је играо као везиста у екипама Виченца, Фиорентина и Специа. Као потпоручник је био у саставу дивизије "Емилија" у окупираној Црној Гори. После капитулације Италије водио је једну групу војника који је пружио отпор Немцима. 10.октобра 1943. после заробљења био је стрељан од Немаца у Црквицама. Кажу да после смрти у његовим џеповима нађене су једна света сличица и његова чланска карта Фиорентине.
Одговори

Немци су тада поубијали много Италијана, хиљаде!
Одговори

Ови Јапанци ко усташе:
http://www.ddoughty.com/japanese-war-atrocities.html
Одговори

Било је Срба који су били у домобранима као Срби. Нпр. ђед мог пријатеља који је живио у Славонији је отишао у домобране као и многи из тих крајева, из очитих разлога.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 9 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним