Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Prvi put cujem za ovu teoriju i kao i sve sto prvi put cujes, tesko je prihvatiti na prvu loptu. Ono sto ja znam je da je Vranic vazda bio crven, znam da Zeka nije bio kupler majstor kakvim su ga prikazivali. Da su pobijeni ljudi jesu ali ne pije mi vodu prica da se eto pokupe ljudi iz susednih sela i pokolju sve redom. Razumeo bih simpatizere streljati ..
Meni to pomalo lici na komunisticko izjednacavanje cetnika sa ustasama (ona prica - poklali celo selo), tako da mozda prica i nije bez osnova. Beograd je blizu, lako ce se prica rasiriti a blizu su bili i Kikini banditi sa Kosmaja. Bilo bi vise nego znacajno izvesti na svetlo dana svedoke ove price (ako postoje) jer bi time bio pobijen jedan od glavnih argumenata koji su crveni koristi u prici o cetnicima - koljacima.
Одговори

Јели се може знаћи гроб корисћавање текнике Звонимир Јанковић?
Одговори

Милославе ево једно питање и од мене, када си се, како и због чега заинтересовао за Равногорски покрет

ЗА ВАСКРС И СЛАВУ СРПСКИХ ЗЕМАЉА!!!
Одговори

(04-01-2014, 11:07 PM)Лепи Бора Пише:  Дал неко зна, нешто "опипљиво", односно неко ПОУЗДАНО сведочење неког савременика, а који је о томе тад нешто знао?
Мени су причали Милисав Марковић (још 1991. у Канади) и Угљеша Крстић, који су то касније и објавили. Исто су ми причали и један стари свештеник из Вранића и још један четник и то сам све навео овде:

http://www.pogledi.rs/dva-zlocina-u-selu-vranic/
Одговори

(05-01-2014, 12:26 AM)Србин Пише:  Милославе ево једно питање и од мене, када си се, како и због чега заинтересовао за Равногорски покрет
Као студентски новинари тражили смо забрањене теме и тако смо дошли до најзабрањеније, 1989. године...
Одговори

(05-01-2014, 12:43 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(04-01-2014, 11:07 PM)Лепи Бора Пише:  Дал неко зна, нешто "опипљиво", односно неко ПОУЗДАНО сведочење неког савременика, а који је о томе тад нешто знао?
Мени су причали Милисав Марковић (још 1991. у Канади) и Угљеша Крстић, који су то касније и објавили. Исто су ми причали и један стари свештеник из Вранића и још један четник и то сам све навео овде:

http://www.pogledi.rs/dva-zlocina-u-selu-vranic/

I ja sam slusao Milisava 1993, dolazio kuci kod mojih. Valjda mu je bio to prvi dolazak u Srbiju. A postoje , cini mi se, zivi svedoci sa cetnicke strane i danas.
Одговори

Јел има ту код тебе неки сведок?
Одговори

Хвала на одговору

ЗА ВАСКРС И СЛАВУ СРПСКИХ ЗЕМАЉА!!!
Одговори

Милославе у једној књизи, чини ми се твојој (али да ме убијеш ако знам у којој) се помиње сукоб четника и партизана на Пашној Равни у зиму 1943/44. године. Да ли знаш у којој књизи се пише о томе? Иначе деда ми је тамо погинуо, и све ме нешто вуче да сам то прочитао у некој од књига о Гарди и Калабићу, али сам готово сигуран да је деда био у Церском одреду. Деда се звао Добривој Симеуновић из Доње Сипуље (близу Текериша), мада сумњам да име нешто значи јер је био обичан војник. Ако можеш да ме упутиш где бих могао да прочитам нешто више о том догађају био бих веома захвалан.
Поздрав
Одговори

Рачић је са 1.200 четника из својих летећих бригада стигао на Пашину Раван 30. априла 1944.
Према Рачићевом извештају од 3. маја, комунисти су ту потучени. Његова јединица је имала 5 погинулих и 20 рањених, а партизани 20 погинулих и много рањених. Не помињу се имана погинулих.
То је из Драже 4 великог и можда Драже 10 малог.
Одговори

(05-01-2014, 05:48 PM)Милослав Самарџић Пише:  Рачић је са 1.200 четника из својих летећих бригада стигао на Пашину Раван 30. априла 1944.
Према Рачићевом извештају од 3. маја, комунисти су ту потучени. Његова јединица је имала 5 погинулих и 20 рањених, а партизани 20 погинулих и много рањених. Не помињу се имана погинулих.
То је из Драже 4 великог и можда Драже 10 малог.

Пуно хвала на брзом одговору.
Само да напоменем да је деда сахрањен 8.маја 1944. у Доњој Сипуљи уз почасну паљбу, тако да се и датуми поклапају, мада сам ја мислио да је сукоб био раније.
Још једном Хвала!
Одговори

Нема на чему!
Одговори

(05-01-2014, 12:43 AM)Милослав Самарџић Пише:  Мени су причали Милисав Марковић (још 1991. у Канади) и Угљеша Крстић, који су то касније и објавили. Исто су ми причали и један стари свештеник из Вранића и још један четник и то сам све навео овде:

http://www.pogledi.rs/dva-zlocina-u-selu-vranic/

Хвала Милославе!

Да је био злочин - готово сигурно. Ово готово, из разлога што истрага није спроведена после рата, а да ваља. Јер реципроцитет је дозвољен. Садизам (НЕ само убијање клањем) и убијање деце (ако их је било), наравно да су ЧИСТ ЗЛОЧИН. Што сигурно Дража не би оставио тек тако (као што сигурно и није).

Коментарисао бих са оним што сам чуо од сведока, а у склопу приче са линка.

Вранић је био пун избеглица из београда, па је било МАСА сведока (што су титовци гледали да максимално ЗЛОУПОТРЕБЕ).

Тако и тај "мој" сведок. Не помиње нигде клање деце, док апсолутно помиње клање! "Улеће младић у белој кошуљи, сав крвав, са крвавим ножем и каже: ..."

Значи она прича о стрељању, је вероватно (по мени сигурно), измишљена, а да се Дражи ствар ублажи.

Опет па клање није недозвољен начин убијања људи, ако није садистичко (тестером, сечењем носа, исл...). И пушком је забрањено мучити људе (гађање у ноге, руке, исл...)...

Следеће, "мој" сведок не помиње убијену децу!
Као и извештај дат Дражи што не помиње!

И на "крају", "мој" сведок их је на неки начин повезао са ЛИЧНОМ ОСВЕТОМ, љотићем и Костом Пећанцем?! А број закланих је био око 20?!? Сведок је тад имао 10-ак година... Па је и ако антититовац и изузетно антиенглез, тешко варио Четништво...

Ово је важна ствар да се (ако може...) утврди, јер је сведока било ПУНО, па ће гамад да то користе (не знање и претпоставке) максимално!

Значи, она прича са вашег линка стоји, али уз додатак да је тај што је извештавао Дражу, измислио стрељање (...). Јер су жртве клане. Ја не бих бежао од те Истине, нема разлога.

Има још нешто на шта бих скренуо пажњу.
Људи (поготову) жене, тешко у рату одвоје догађаје. Па је могуће да је неко други, ту негде у околини, побио из освете, или пљачке нечију децу, па је све после стрпано у исти кош. Зато за то треба инсистирати на именима жртава и датумима страдања, код оних који то тако тврде.

Ипак да је добре воље, ово би било суштина (из вашег текста одломак):
Цитат:После неколико дана стигао је курир и донео наређење Врховне команде. У наређењу је назначено, да се потпоручнику Спасоју Живановићу Зеки одузме чин потпоручника и да му се забрани било какво вршење дужности као старешине, а Врховна команда ће цео предмет ставити у архиву, с тим да се Спасоју Живановићу, ако остане жив, одржи суђење после рата. (М. Марковић, Са Дражом у победу иоли смрт – путевима Авалског корпуса, 61-63.)

Сад се сетих, мој сведок је помињао БАШ младића са СЕЛА, као кољача! Не студента, али вероватно је један био главни ликвидатор...

Треба ово узети крајње озбиљно.
Одговори

Милославе да ли знаш са којом партизанском јединицом се Рачић сукобио на Пашиној равни?

Сипуљац имаш ли ђедову слику из Церског одреда?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 24 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним