ВОДИЧ ЗА ГЛЕДАЊЕ СЕРИЈЕ „РАВНА ГОРА“
Перо Симић
РТС је још пре снимања, а камоли приказивања серије "Равна гора", била осумњичена за ревизију историје о Другом светском рату. Тијанић је одговарао да први део Бајићеве серије од десет епизода неће ни добацити до краја 1941. и деобе српских герилаца на "четнике" и "партизане", али они који се баве поткивањем паучине пречули су ову елементарну информацију. И наставили а приори да осуђују оно што нису видели. Тако су, на тренутак, оживљене неке избледеле слике "вунених времена", у којима се често дешавало да неки од дежурних продаваца магле, јавно призна да неку књигу није ни прочитао, нити позоришну представу или филм гледали, али да тачно зна шта све у тим непрочитаним књигама пише, а шта се све у неодгледаним филмовима и представама каже.
Томе се, можда, није чудити, јер неки Срби су незнање већ одавно уздигли на ниво врлине: "Да ти ја нешто кажем!"
Зато ми се идеја главног уредника Недељника да напишем текст о томе шта би гледаоци "Равне горе" требало све да знају да би боље разумели време о коме она говори, чинила помало необичном. Шта ако тиме повредимо осећања безгрешности оних који и даље мисле да је постојанија истина која се прописује, а не која се истражује и утврђује?
Лалић је мислио другачије, а ја сам се дао убедити, па ћемо равноправно делити и покуде и евентуалне похвале за непознате и мање познате чињенице које следе:
1. У истом хороскопском знаку као и Драгољуб Михаиловић, рођени су Салвадор Дали, Петар Иљич Чајковски, Сигмунд Фројд, Вилијам Шекспир, Карл Маркс, Хари Труман, Владимир Иљич Лењин, Иво Андрић, Марија Терезија, Адолф Хитлер, пророк Мухамед. И Михаиловићева зла коб Јосип Броз Тито.
2. Истог дана кад је Михаиловић рођен, тек крунисаном српском краљу Александру Првом Обреновићу су из свих делова краљевине стизале честитке за преузимање власти у држави. Једни су пожелели да Срби с новим краљем "покају Косово и уједине цело Српство", други да нови суверен "погажени Устав и законе из прашине дигну", трећи су „милом Господару" клицали „да дуго година срећно поживи на срећу српског народа, а на дику и понос милих Ти Родитеља".
3. Михаиловић је рано постао сироче. Без оца је остао с навршене две године, без мајке кад му је било седам година. Један од стричева, који су преузели бригу о Драгољубу и његовим двема сестрама, умро је кад је Драгољуб навршио десет година, сестра Милица кад је напунио 12.
4. У основној школи имао је све петице изузев певања и гимнастике, из којих је је био "врло добар".
5. Неколико дана пре него што ће мали Драгољуб завршити трећи разред основне школе, у Београду се десио нечувени злочин. Српски завереници испалили су тридесет метака у краља Александра Првог Обреновића, а у краљицу Драгу Машин, која је измрцварена и искасапљена још и сабљама - 18. Велика Британија и Холандија су прекинуле дипломатске односе са Србијом, а неки западни листови су писали: "Европа се много варала кад је држала да је Србија одмакла у цивилизацији од Турака и Арнаута."
6. Дража Михаиловић је 1910. с врло добрим успехом, примерним владањем и похвалном вредноћом завршио Трећу мушку гимназију на Врачару, у којој му је један од школских другова био будући српски кнез Павле Карађорђевић.
7. Михаиловић се са својим фатумом Јосипом Брозом први пут, на пушкомет, срео почетком августа 1914. у Церској бици. У том Великом рату Дража је као командир чете Дринске дивизије био успешнији од Јосипа Броза, командира извиђачке чете 25. Домобранске дивизије - 42. Вражје дивизије аустроугарске Казнене експедиције на Србију. Са својим ратним друговима, два пута га је натерао на одступање преко Дрине, а заслужио је и више одликовање од Броза. Дража је добио златну медаљу за храброст за „умешно руковање четом" и заслуге у одбрани српских положаја и заузимање Ваљева, а Броз сребрну медаљу за храброст за извиђање српских положаја и наношење тешких губитака српској војсци и цивилном становништву западне Србије.
8. У јесен 1919, после седмогодишњег ратовања и два висока одликовања, поручник Михаиловић је постао водник Краљеве гарде, у којој се задржао само четири месеца. Због солидарисања с једним својим класним другом, који је у кафани Слобода у Масариковој улици у центру Београда на дочеку нове 1920. године наздрављао Максиму Горком, руском филозофу Плеханову и Лењиновим бољшевицима, кажњен је с 15 дана затвора и прекомандован у Скопље.
9. У јесен 1939. пуковник Михаиловић је заглавио месец дана затвора због критике застареле стратегије одбране Југославије, оштре критике југословенског режима и указивања на „све јачи утицај Берлина и Рима на Хрвате и Словенце" и на „петоколонашку активност фолксдојчера у Словенији и усташа у Хрватској". Међу отежавајуће околности узето му је и то што је у свом елаборату о стању у југословенској армији већ тада написао да „овако формирана војска иде у пропаст и расуло" и да се „из војске морају избацити аустријски официри" хрватске и словеначке националности који су после пораза Аустроугарске примљени у југословенску војску.
10. Првог октобра 1940. пуковник Михаиловић је поново осуђен на месец дана затвора, овог пута због тога што је на пријему у британском посланству у Београду одржао "харангерски говор против (нацистичке) Немачке". Управа Удружења југословенских подофицира тражила је да се Михаиловићу због овог испада одузме чин и да се најури из војске, а немачки посланик у Београду Виктор фон Херен лично је упутио протест министру спољних послова Краљевине Југославије Александру Цинцар Марковићу. Одлука о изрицању затворске казне од 30 дана донета је да би се Немцима ставило до знаја да Михаиловићева критика изговорена на њихов рачун „не изражава мишљења званичних југословенских кругова".
11. Неколико дана касније, Тита је совјетски обавештајац Јосип Копинич у селу Дубрави код Загреба, на такозваној Петој земаљској конференцији Комунистичке партије Југославије, прогласио за новог секретара Централног комитета КПЈ. На овом скупу расправљало се и о томе шта ће комунисти чинити ако Хитлер и Мусолини нападну Југославију. Одговорила је Титова десна рука, Едвард Кардељ: „Ми ћемо гледати да прво оборимо југословенску владу и онда можемо бранити земљу." Један делегат је питао: „Да ли одмах оборити владу, шта ако то непријатељ искористи да заузме земљу?" Тито и Кардељ имали су спреман одговор и на ову дилему: „Не треба се упуштати у ако и или, већ ствар поставити принципијелно. Буде ли борба за одбрану Југославије напредна - што ћемо оценити - борићемо се и тући буржоазију зато што се не бори довољно доследно!" Укратко, Југославији није било спаса.
12. Четири месеца касније, врх КПЈ је комунистима-војницима Југословенске војске наложио да се у својим војним јединицама „боре за политичка права и слободе" и да од својих команди захтевају да их, без обзира на угрожену безбедност земље, пуштају на „редовна одсуства, нарочито за вријеме неодложних пољопривредних радова". Тито и његови сарадници тада су од партијских организација и руководстава тражили да у Југословенској војсци „за најкраће вријеме успоставе своје партијске јединице", које ће „употребити за своје (партијске) војне циљеве".
13. Енглези су тада већ увелико крчмили око 100.000 фунти стерлинга да би 27. марта 1941. организовали пуч у Београду и Југославију гурнули у рат с Немцима. Од септембра 1940. Земљорадничка партија Милана Гавриловића, која је учествовала у организацији пуча, месечно је, према британским изворима, „из енглеског буџета добијала 4.000 британских фунти".
14. Од 27. марта до 6. априла 1941. главни задатак пучистичке владе генерала Душана Симовића био је да Немце увери у лојалност споразума између Југославије, Немачке и Италије од 25. марта 1941, због чега су пучисти и сменили владу Драгише Цветковића и Владимира Мачека, и практично објавили рат Немачкој!
15. Кад је 20. априла 1941. сазнао за капитулацију Југославије, пуковник Михаиловић је својим симпатизерима на планини Озрен код Добоја рекао: „Ја ту капитулацију не признајем. Жив се Немцима нећу предати. Немачка мора да изгуби овај рат. Оваква хетерогена војска каква је била наша, није била способна ни за какву борбу. О томе сам ја писао, али... Ово није био рат, ово је била забуна. Ми ћемо се организовати и повести герилску борбу против окупатора, према својим могућностима."
16. Непуних месец дана касније, од 14. до 16. маја, после тродневног саветовања у кући војводе Живојина Мишића, пуковник Михаиловић је формулисао ратни циљ војске коју је почео да ствара: „Војска под мојом командом бори се против духа прошлости и за слободну, демократску и потпуно препорођену Југославију... По својој природи испуњен сам одвратношћу према свакој врсти диктатуре."
Онима који би антифашизам у Србији и даље да редукују на једну партију, једну идеологију и једног човека, аутор овог текста топло препоручује да прочитају извештај 25. Титове елитне дивизије, која је крајем септембра 1944. код Ђердапа сачекала улазак совјетских трупа у Србију, да из Србије истерају Немце и да у њу уведу стаљинистичку диктатуру. У том извештају, писаном 15. октобра 1944, пише да је тек сваки 18. борац ове дивизије био члан КПЈ, да је тек сваки осми члан Штаба дивизије био припадник КПЈ, а да су "преко 80 одсто дивизије" чинили обични српски сељаци.
Свођење српског антифашизма на једну партију, једну идеологију и једну личност представљао је један од најпогубнијих удараца у темеље модерне Србије.
http://www.nedeljnik.co.rs/vodic_za_gled..._gora.html