Поруке: 80
Теме: 7
Придружен: Aug 2013
Углед:
6
Питање за г. Самарџића:
Интересује ме сарадња са Осовином и четника и партизана. Пошто је то изузетно обимно питање (двадесетак осовинских формација, различити услови у којима су функционисали изоловани одреди од услова у којима су биле главне оперативне формације, односи са вођством насупрот односима са појединима јединицама, итд...), ограничићу се на следеће питање:
како су опстајале изоловане јединице, попут Динарске четничке дивизије или Дреновићевог одреда? Они су били опкољени партизанима и усташама, па су морали да траже наслон на Италијане или Немце. Интересује ме да ли су добијали оружје, опрему, борбену сарадњу, итд...
Поруке: 16,996
Теме: 632
Придружен: Jul 2013
Углед:
1,870
Прво бих разграничио контакт и сарадњу. У контакту је мање-више био свак са сваким, али није сваки контакт сарадња.
Друго, треба разликовати сарадњу у свакодневном смислу речи од сарадње у правном смислу речи. Само ово друго је битно.
Треће, треба разликовати ситуације кад постоје само два непријатеља и кад постоји много непријатеља. У другој ситуацији договор са једним непријатељем против другог није сарадња у правном смислу, већ ратна тактика. Нпр. генерал Младић је користио муслимане против Хрвата а у другим ситуацијама Хрвате против муслимана и нико га не оптужује за сарадњу са непријатељем. Тј. у његово време није било комуниста који би га оптужили.
У вези с овим трећем, кључно је питање легалности. Јер, легална војска практично у рату има сва овлашћења, па тако и да користи једне непријатеље против других. А само постојање нелегалне формације - нпр. партизани - је кривично дело. Зато комунисти никада неће прихватити да априла 1941. није било капитулације, никада неће користити термин ЈВ за четнике, већ ЈВуО и РП, и никад своје формације неће називати другачије него НОВ.
Дража је више пута издавао наређења типа: имамо много непријатеља и борба против свих одједном била би самоубиство; зато је пожељно користити једне против других.
Један од метода тог коришћења била је легалицазија дела јединица у формацијама формално под непријатељском командом, као што је била италијанска Антикомунистичка добровољачка милиција. После капитулације Италије, тај модел су задржали Немци и Динарска четничка дивизија је одмах легализовала један корпус. Ту је било и разних мемтода на тему ''снађи се''. Нпр. четници под командом Манета Роквића имали су легитимације да су четници Милана Недића.
Шта су све радили Дреновићеви четници, не знам тачно, али знам да он никада није смео да користи радио станицу, у страху да прислушкивањем Немци не открију да је под Дражином командом.
Поруке: 563
Теме: 1
Придружен: Jul 2013
Углед:
98
Треба, такође, имати у виду да ЈВ водио герилски тип ратовања који сам по себи дозвољава скоро "све" или баш све зарад основног циља. С друге стране, ту врсту тактике ЈВ заговарали су управо Британци током 41. и 42. (што је била њихова општа препорука за све герилске покрете у Европи), посебно за подручје Црне Горе, Босне и Хрватске.
Треба једном више одбацити преиспитивања овог типа јер много историјских докази прве важности говоре у прилог доследног антифаштистичког карактера ЈВ. Да се понегде на територији целе Југославије десило "ово" или "оно" што није било у складу са пропагандистичким чистунством послератне идеологизоване историографије то нико разуман неће демантовати, али због тога не треба од муве правити слона.
По мом суду, Ђујићева стратегија представља врхунац политичке и војне мудрости у датим околностима.
Поруке: 16,996
Теме: 632
Придружен: Jul 2013
Углед:
1,870
Свакако. Зато критичари не кажу шта је он боље могао да уради у тој ситуацији.
Поруке: 80
Теме: 7
Придружен: Aug 2013
Углед:
6
Хвала на одговорима.
Искрено, питање легалности нисам ни постављао, то ми није спорно. То је и дан-данас предмет манипулације, али то је посебна тема. Сам појам антифашизма ми је изузетно манипулативан, јер се нико није тукао против Аргентине, а тај појам скрива анти-демократски елемент комуниста. Но то је шира прича, и задире и у дневну политику.
Мада ме интересује оно што је Felix напоменуо, да су ту тактику заговарали Британци.
Мене занима баш ово свакодневно: нпр. терен где се налазио Ђујић је опкољен партизанима и усташама - како је он (мислим ДЧД) уопште успео да преживи? Одакле му храна и муниција? Шта раде они нелегализовани корпуси када су притиснути? Из књиге видим да је саботирао Немце, што вероватно није радио Италијанима (или макар не у тој мери).
Поруке: 16,996
Теме: 632
Придружен: Jul 2013
Углед:
1,870
У праву си за антифашизам. Ако си приметио, ја тај термин уопште не користим у својим књигама, јер је то комунистичка пропаганда и аутоматски подразумева борбу за комунизам. О антифашизму нема говора у америчким и британским документима, ни у нашим, сем наравно спорадично. То је комунистичка терминологија која је 22. јуна 1941. заменила дотадашњу о антиимперијализму, и сл.
Просто треба говорити о непријатељима, окупаторима, и сл, као и за све ратове пре 2. св. рата.
Битан фактор за преживљавање јединица на западу је што су комунисти своје најбоље формације отуда стално слали на исток, јер им је било главно ''питање Србије''. Партизанске највеће формације - оперативне групе дивизија и пролетерски корпуси - никада нису нападали четничке јединице у западним крајевима, с изузетком Неретве.
Опет, немачке операције у западним крајевима већином су ишле на партизане (а источно од Дрине на четнике).
Храна је набављана од становништва, куповином - Дража је слао паре - и реквизицијом, као и ратним пленом. Муниција је набављана ратним пленом, као и од легализованих јединица. Наиласком Немаца, легализовани су покривали илегалне.
Поруке: 80
Теме: 7
Придружен: Aug 2013
Углед:
6
Хвала на одговору.
Да ли је било борбене сарадње, попут оне са Италијанима (артиљеријска, ваздушна подршка)?
Додатно, интересује ме како су опстале партизанске јединице у Србији, попут Космајског одреда?
Поруке: 80
Теме: 7
Придружен: Aug 2013
Углед:
6
Да ли је било заклањања иза Немаца? Нпр. партизани нападну Дреновића, или четници космајске партизане, а ови се склоне иза немачких јединица?
Поруке: 80
Теме: 7
Придружен: Aug 2013
Углед:
6
Хм. У суштини испада да су четници легализацијом добили трпљење Немаца, а да нису имали борбену сарадњу, као од Италијана (јасно, Италијани су им помагали са безбедне даљине и висине).
Ја бих закључио да је ипак било тактичких последица попут оних које си поменуо за партизане. Сама чињеница да Немци толеришу легализоване четнике нам указује да четници нису морали да се превише уклањају од Немаца, а партизани који одлуче да нападну четнике морају да рачунају да ће их Немци можда приметити и појурити. Дакле, исти проблем који су имали четници у Србији.
Просто, мислим да је присуство Немаца ометало и једне и друге у међусобном обрачуну, тј. ометало је јаче да искористе бројчану надмоћ, јер би Немци напали њих, а не ове слабије.
Поруке: 100
Теме: 2
Придружен: Jul 2013
Углед:
2
Треба узети у обзир и примере код других, има оно Менсфилдово писмо објављено на претходном сајту, или пример Солуна који су од грчких партизана бранили у договору са Енглезима Немци све док га Енглези нису заузели-па иапк нико због тога не оптужује Енглезе да су сарађивали са Немцима...У рату свако тактизира са сваким оно најбитније су циљеви...