Знаменити ратови и битке из српске историје (Дубровачки календар за 1899. годину) :
http://digitalna.nb.rs/wb/NBS/casopisi_p...6/mode/1up
Како је Београд требао да изгледа: Идеје из 1912. године
Славолук на Славији
Звуче ли вам Споменик слободе испред Скупштине града или водоскок на Теразијама реално? Једном иностраном архитекти деловали су толико изводљиво да их је уцртао у Генерални урбанистички план
Можете ли да замислите Београд лепши од Париза, Берлина или Лондона? Белгијанац француског порекла Албан Шамбон је очигледно то могао када је пре 100 година направио први проевропски план Вароши Београда - водоскок на Теразијама, Тријумфална капија на Славији и споменик слободе испред Скупштине града само су неке од сјајних идеја, које су могле сасвим изменити лице овог града.
Шамбонов план рађен је на основу геодетског плана из 1909. године. Како је Албан Шамбон био поборник тенденција историцизма, односно еклектицизма, он основну идеју за реконструкцију Вароши спроводи реинтерпретациом прошлости и светског градитељског наслеђа. У односу на дотадашње предлоге Рејонске улице, Шамбонов план даје изузетно вредан предлог Кружног булевара, раскошних Османовских размера, јасно раздвајајући грађевински рејон од остале територије града.
Једна од идеја из овог плана је и водоскок на Теразијама. Како је наведено у монографији Урбанистичког завода Београда, “Београд у мапама и плановима од 18. до 21. века”, као градски потез, она представља први јасни приказ отворене перспективе ка Сави, али и непресушну инспирацију за све будуће урбанисте до данас. Наручилац овог Регулационог плана је или Двор или Београдска општина.
О овом плану је пре неколико година за “Вечерње новости” говорио и аутор књиге “Архитектонска енциклопедија Београда 19. и 20. века” и син творца симбола Београда ТВ Торња на Авали, Слободан – Гиша Богуновић.
– Архитектонски гледано, Београд је велика соба промашаја на огромном простору. Данас се мало зна и о плану који је 1913. године урадио Белгијанац француског порекла Албан Шамбон. Предложио је да Славија не буде, како је то после сликовито објаснио Урош Мартиновић ‘провинцијски рингишпил’, већ да се тамо направи тријумфална капија, по узору на ону, париску. Најзад, тврдио је да су Срби ратнички народ, и зашто би то некоме могло да смета? – испричао је Богуновић.
Према његовим речима, Шамбон је предложио и ефектно уређење паркова око дворова. У близини данашње Скупштине града Београда требало је поставити и Споменик слободе, на посебном, коринтском стубу.
– Желео је да простор, који се простире до Народне скупштине буде повезан побочним улицама, које би проширио. То је такозвани ‘попречни продор’, који Београду одувек недостаје. Чак је и он мислио о Теразијама. И у то време је тврдио да им недостају саобраћајнице које би их на тај начин повезивале. И Шамбон је мислио да од теразијске терасе треба да се направе каскадни слапови, по узору на висеће вртове, који би се у ритмичној целини спуштали ка Сави – сматра Богуновић.
Иако сјајан, овај план никада није остварен због тога што је убрзо избио Први светски рат. Сто година касније остаје нам да понекад жалимо због тога или да чекамо неке нове младе атхитекте са новим, једнако сјајним идејама.
(М. Стојановић)
Пројекат за нови краљев двор у дворској башти
Зграде више музеја у Ташмајданском парку
Пројекат Храма светог Саве на Савинцу, који је Шамбон урадио уз помоћ сина Алфреда.
Теразије с водоскоком, зградом Берзе и Теразијском терасом
Пошта (на месту палате 'Албанија') и зграда општине на Позоришном тргу
Комплекс у Дворској башти министарства и Парламент
Суд на углу Македонске и Дечанске улице
Медицински факултет (код Војне болнице на Веачару)