Оцена Теме:
  • 1 Гласов(а) - 5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Зашто сам против термина антифашизам
#1

Зашто сам против термина антифашизам

Када неко данас каже да је антифашиста, поручује нам да је комуниста, али да то не сме да призна из тактичких разлога. Истовремено нам поручује и да је антисрбин, јер је комунистичка политика још од Стаљинових директива из 1920-тих година антисрпска

ПИШЕ: Милослав САМАРЏИЋ

Наставак:
http://www.pogledi.rs/zasto-sam-protiv-t...tifasizam/
Одговори
#2

Одличан текст, баш сам се бавио том темом ових дана.
Драго ми је што извлачим закључке подударне са вашим и закључцима неких других, ал Ви то увек ''избаците'' у пакету са занимљивим чињеницама које још боље илуструју поенту.
Одговори
#3

Слажем се што се тиче термина антифашизам.
Што се тиче ''покрета отпора'', сами окупатори сматрали су комунисте покретом отпора, и они то фактички јесу били.
Питања мотивације и приоритета су друга ствар.
Одговори
#4

Уместо коментара . . . Smile

[Слика: cd0838b6569df7ed8d1ba7fe5420dd07.jpg]

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори
#5

(11-05-2015, 06:37 PM)Ратко Пише:  Што се тиче ''покрета отпора'', сами окупатори сматрали су комунисте покретом отпора, и они то фактички јесу били.

Зар их нису сматрали бандама, као и четнике...?

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори
#6

(11-05-2015, 07:50 PM)Громовник Пише:  Зар их нису сматрали бандама, као и четнике...?

Не, него Југословенском војском.Баја

Када виђех витешку невољу
забоље ме срце, проговорих:
"Што, погани, од људи чините?
"Што јуначки људе не смакнете?
"Што им такве муке ударате?"
Одговори
#7

(11-05-2015, 07:50 PM)Громовник Пише:  
(11-05-2015, 06:37 PM)Ратко Пише:  Што се тиче ''покрета отпора'', сами окупатори сматрали су комунисте покретом отпора, и они то фактички јесу били.

Зар их нису сматрали бандама, као и четнике...?
Свакако су их сматрали бандама, али се у документима помињу и као покрет отпора (користи се тај назив), затим као устаници (што је исто), а и кад се не користи тај израз из контекста се види да је њихово гледиште такво. Израз ''банда'' ту ништа не мења.
Нпр. када шаљу неког у логор називају га ''бандитом'' а у персоналном листу истог наводи се да је разлог хапшења ''делатност у устаничком покрету''.
Одговори
#8

Покрет се користило за све, као и низ других термина, али то је или у колоквијалном смислу, или је то нечији поглед. Најбитније је да се посматра са становишта закона (нашег, који је био у складу са међународним законима). Иначе ако гледамо ко је како кога називао, биће ем конфузно, ем нетачно.
Одговори
#9

(11-05-2015, 08:12 PM)Милослав Самарџић Пише:  Покрет се користило за све, као и низ других термина, али то је или у колоквијалном смислу, или је то нечији поглед. Најбитније је да се посматра са становишта закона (нашег, који је био у складу са међународним законима). Иначе ако гледамо ко је како кога називао, биће ем конфузно, ем нетачно.
Чек, па да ли су комунисти наносили штете Немцима? Да ли су им се супротстављали? Да ли су их Немци (и остали окупатори) гонили и уништавали?
То је оно што сам назвао фактичким стањем.
Е сад, наравно да се слажем да се једној антисрпској терористичкој формацији не може признати позитивна улога (што се углавном имплицира када се говори о ''покретима отпора'').
Одговори
#10

(11-05-2015, 08:18 PM)Ратко Пише:  
(11-05-2015, 08:12 PM)Милослав Самарџић Пише:  Покрет се користило за све, као и низ других термина, али то је или у колоквијалном смислу, или је то нечији поглед. Најбитније је да се посматра са становишта закона (нашег, који је био у складу са међународним законима). Иначе ако гледамо ко је како кога називао, биће ем конфузно, ем нетачно.

Чек, па да ли су комунисти наносили штете Немцима? Да ли су им се супротстављали?

Не.
Одговори
#11

(11-05-2015, 08:18 PM)Ратко Пише:  
(11-05-2015, 08:12 PM)Милослав Самарџић Пише:  Покрет се користило за све, као и низ других термина, али то је или у колоквијалном смислу, или је то нечији поглед. Најбитније је да се посматра са становишта закона (нашег, који је био у складу са међународним законима). Иначе ако гледамо ко је како кога називао, биће ем конфузно, ем нетачно.
Чек, па да ли су комунисти наносили штете Немцима? Да ли су им се супротстављали? Да ли су их Немци (и остали окупатори) гонили и уништавали?
То је оно што сам назвао фактичким стањем.
Е сад, наравно да се слажем да се једној антисрпској терористичкој формацији не може признати позитивна улога (што се углавном имплицира када се говори о ''покретима отпора'').
Не мислим на позитивну улогу, већ на претварање терористичке групе у правно прихватљиву форму.
Не бих рекао да су штетили Немцима, усташама, итд. Штетили су нама, а њима су користили.
Одговори
#12

(11-05-2015, 08:21 PM)Павле Пише:  
(11-05-2015, 08:18 PM)Ратко Пише:  
(11-05-2015, 08:12 PM)Милослав Самарџић Пише:  Покрет се користило за све, као и низ других термина, али то је или у колоквијалном смислу, или је то нечији поглед. Најбитније је да се посматра са становишта закона (нашег, који је био у складу са међународним законима). Иначе ако гледамо ко је како кога називао, биће ем конфузно, ем нетачно.

Чек, па да ли су комунисти наносили штете Немцима? Да ли су им се супротстављали?

Не.
Не говоримо о количини штете. Smile
Одговори
#13

Тек је конфузно што је Дража сарађивао са (по југо закону "нашем") криминалном организацијом и криминалним лицима, иако су и бабе знале за тај закон.
Али Дража је био специјална особа (изнад закона ваљда?), кад оће држи се закона, а кад неће - онда стварно неће.

Када виђех витешку невољу
забоље ме срце, проговорих:
"Што, погани, од људи чините?
"Што јуначки људе не смакнете?
"Што им такве муке ударате?"
Одговори
#14

Контакт са непријатељем није сарадња са непријатељем. Војска има право у рату да одређује ратну тактику.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним