Оцена Теме:
  • 16 Гласов(а) - 4.19 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(10-05-2025, 07:29 PM)Бенито Пише:  
(10-05-2025, 06:29 PM)Милослав Самарџић Пише:  Токио?
Мислим да је Тадић био у Токију.
Али, какве везе има Јапан са европским политичким приликама, а поготово са Србијом?

Онда Лондон или Беч?
Одговори

Лондон је тачан одговор. Ако се изузму посете отварању Олимпијским игара у Лондону, 2012. године, и финалима Вимблдона на којима је бриљирао Новак Ђоковић, председници Србије готово да нису уопште одлазили у Лондон, већ 35 година. 

Остаје само још четврто питање....
Одговори

(10-05-2025, 08:41 PM)Бенито Пише:  Лондон је тачан одговор. Ако се изузму посете отварању Олимпијским игара у Лондону, 2012. године, и финалима Вимблдона на којима је бриљирао Новак Ђоковић, председници Србије готово да нису уопште одлазили у Лондон, већ 35 година. 

Остаје само још четврто питање....

Да, то је вери интрестинг.
Одговори

Свих 5 председника Србије, "Друге републике" - како то воли да назове професор Чедомир Антић, још више од путовања у иностранство, волели су да путују по Србији. Неки су више волели једне, други неке различите српске вароши, села, језера, планине и реке, али када се све сабере - свих 5 председника Србије су прошпартали Србију уздуж и попреко.
Међутим,
ниједан од 5 председника Србије за 35 година није посетио једну дестинацију у Србији.
Питање:
Које место у Србији није посетио ниједан од 5 председника Србије за 35 година "Друге републике"?
Одговори

(10-05-2025, 10:05 PM)Бенито Пише:  Свих 5 председника Србије, "Друге републике" - како то воли да назове професор Чедомир Антић, још више од путовања у иностранство, волели су да путују по Србији. Неки су више волели једне, други неке различите српске вароши, села, језера, планине и реке, али када се све сабере - свих 5 председника Србије су прошпартали Србију уздуж и попреко.
Међутим,
ниједан од 5 председника Србије за 35 година није посетио једну дестинацију у Србији.
Питање:
Које место у Србији није посетио ниједан од 5 председника Србије за 35 година "Друге републике"?

Равна Гора
Одговори

Наравно - из прве. Браво!
Одговори

И? Када саберемо ове чињенице:
Српски председници (који ни по Уставу из 1990. године, ни по Уставу из 2006. године, не смеју да воде спољну политику Србије, већ је за то задужена Влада, а потом и Скупштина, али они су то ограничење, неки мање, неки више, редовно кршили) водили су спољну политику Србије, макар судећи по учесталости контаката, у складу са политиком Москве и Париза, без великих договора са Лондоном, и у складу са интересима већине грађана Србије, али ултимативно ван традиција Равне Горе. 
Другим речима, Москва и Париз, без Лондона и Чича Драже. 
У нашој, али и страној јавности, влада перцепција да Србија води антизападну политику (једна школа мишљења) или антируску политику (друга школа мишљења) ослањајући се најчешће на председнике који узурпирају уставна овлашћења која немају, а у складу са политиком Уједињеног краљевства (односно - Енглеза), оптерећени четничким бекраундом заостале поделе из 20-ог века. 
Да ли је ово тачно или неко Србе можда мало лаги у последњих 35 година?
Ово је питање више за размишљање, а мање за конкретан одговор.
Одговори

(10-05-2025, 11:17 PM)Бенито Пише:  Другим речима, Москва и Париз, без Лондона и Чича Драже. 
А какву улогу данас и у претходних 30 година игра Француска у Европи...
Одговори

(11-05-2025, 02:20 PM)Monarhist Пише:  
(10-05-2025, 11:17 PM)Бенито Пише:  Другим речима, Москва и Париз, без Лондона и Чича Драже. 
А какву улогу данас и у претходних 30 година игра Француска у Европи...

И не само то, него и какву улогу игра Русија у Европи - и то: какву је улогу играла пре 35 година, какву пре 25, какву пре 15 година, а какву данас. А она, као што је познато, у најмању руку није била иста, да не напишем нешто друго. А српски председници су увек на исти начин били окренути према Москви.
Очигледно је, дакле, да постоје неке дубље везе, нека правила која наши председници изгледа схвате тек у каснијој фази свог председниковања, пошто су сви (можда једино треба изузети Николића) покушавали да се откаче Русије и њеног утицаја. 
Са друге стране, Француска је била једно у време 1990-их година када је била непоправљиви савезник Немачке, а данас је њена политика знатно активнија јер покушава да уграби главну ролу у ЕУ, у којој више нема УК, а Немачка је у кризи. За наше председнике је у оба случаја, Париз био центар политичке везе, прво са Америком, а сада са Бриселом. 
Али, није то најинтересантније....
Најзанимљивије у овој консталацији снага је што првосрбијанци и даље гракћу о "Енглезима", а ниједан председник није званично посетио Лондон, а другосрбијанци о "четничкој политици која влада у Србији", а ниједан председник за 35 година није отишао званично на Равну Гору.
Ето, то је био смисао ових питања.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 46 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним