Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(27-03-2017, 08:03 PM)Бенито Пише:  Планино моја, планино туго...
Прерадовићи је тачан одговор.
Ајде, Крагуј!

По тврдњама Мавра Орбинија, краљ Вукашин и деспот Угљеша су своје животе окончали како ?

Одговор " Погинули у Маричкој бици" се не уважава.

Ајде Вуле ти мора да знаш ово.

По Орбинију, краља Вукашина је убио његов пратилац због огрлице коју је овај носио, док је деспот Угљеша скочио у неку провалију.

Нека поставља ко хоће.

А може и на оно Владово питање да се одговори.
Одговори

Ајде одговорите на ова питања да нам не остаје.

Цитат: Па ево стоји ово:
-у другој деценији 18 вијека је основан још један Манастир у Славонији, као метох Манастира Ораховица; који је то Манастир?
А може и сљедеће:
Један од првих забиљежених отпора Срба на простору данашње хрватске католичењу и насиљу десио се половином 18 вијека.
Које тачно године, гдје и зашто и како се звала буна и ко јој је вођа?

Цитат:А ово заборависте:

2. Најмање три болнице - групе рањеника или реконвалесцената које су комунисти поубијали четницима?
3. Име барем једног рањеног или болесног четника који је пао у руке комунистима и преживео?

Одговор на 2. Милослављево питање:

1. Негован Арсенијевић
2. Непосредно пред четнички злочин у селу Вранић
3. Кесеровићеви четници (нисам сигуран за ово)
4. Зеленгора (сигурно је било примера након битке на Зеленгори)

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Брада је одговорио на своја два питања.
Да се обрати пажња на фабулу, мало боље. Smile
Одговори

Тек сад видех. Још он болдира слова али џаба.

Ево једно лако од мене.

Један од Немањића био је сликар. По којој слици је познат и чији је био отац?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(27-03-2017, 08:48 PM)Перун Пише:  Одговор на 2. Милослављево питање:

1. Негован Арсенијевић
2. Непосредно пред четнички злочин у селу Вранић
3. Кесеровићеви четници (нисам сигуран за ово)
4. Зеленгора (сигурно је било примера након битке на Зеленгори)
На жалост одговора на 2. питање је много. Нпр. 250 реконвалесцената од тифуса који нису били способни да ходају, па су 1. априла 1945. остављени на Вучјаку. Болница у селу Ножичко, потом у селу Младиковине, и све тако до Зеленгоре. А почев од болнице у селу Горња Горевница код Чачка 1941. Или рецимо оних 50 рањеника поубијаних секирама западно од Ниша крајем 1943.
А одговор под 3. не знам - тј. не знам никог ко им је пао у руке као рањеник и преживео.
Одговори

(27-03-2017, 08:48 PM)Перун Пише:  Одговор на 2. Милослављево питање:

1. Негован Арсенијевић
2. Непосредно пред четнички злочин у селу Вранић
3. Кесеровићеви четници (нисам сигуран за ово)
4. Зеленгора (сигурно је било примера након битке на Зеленгори)
На жалост одговора на 2. питање је много. Нпр. 250 реконвалесцената од тифуса који нису били способни да ходају, па су 1. априла 1945. остављени на Вучјаку. Болница у селу Ножичко, потом у селу Младиковине, и све тако до Зеленгоре. А почев од болнице у селу Горња Горевница код Чачка 1941. Или рецимо оних 50 рањеника поубијаних секирама западно од Ниша крајем 1943.
А одговор под 3. не знам - тј. не знам никог ко им је пао у руке као рањеник и преживео.
Одговори

(27-03-2017, 10:51 AM)Vlad Alekš Пише:  Док се не појави Бенито са тачним одговором...
Потомци "буржоаских" политачара од пре Другог светског рата, по правилу, нису имали прођу у јавном животу како комунистичке Југославије, тако и потоњих транзиционих Србија. Нема правила без изузетака. Па тако и ово малопре споменуто: две личности су успеле да постигну какав-такав успон на друштвеној лествици. Један од њих је Милан Ст. Протић. Други је унук лидера једне предратне странке. Како се он зове? А није Сулејман Спахо. Smile

Ево да помогнем. Човек има "несрпско" име и презиме. Сетите се једног врло познатог канадског музичара који је недавно умро. Чуо да је Дилан добио Нобела, па му се слошило. Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Леон Коен.
Одговори

(28-03-2017, 08:45 AM)Бенито Пише:  Леон Коен.

Јесте, Леон Којен. Милан Гавриловић, вођ Земљорадничке странке, му је деда са материне стране.

И ево, било је много питања, ја бих издвојио неколико.
Најинвентивније питање је Бенитово о порасту становништва Сремске Митровице.
Најинтересантније питање ми је било о Карађорђевом устанику који је касније био баја у Тексасу, од ЈВуО.
Питање које ме је највише дирнуло у етнорелигиозном смислу је Бенитово питање о најјужнијем манастиру који је подигао краљ Милутин.
Ето.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Из политике најбоље је било 5 стубова.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(27-03-2017, 09:29 PM)Перун Пише:  Ево једно лако од мене.

Један од Немањића био је сликар. По којој слици је познат и чији је био отац?

Ево помоћи:

Насликао је портрет једне неисторијске личности која је доста присутна у епским песмама. Ћерка овог сликара, у епским песмама, води се да је ћерка личности коју је сликар насликао.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Вратко Немањић, отац кнегиње Милице?
Одговори

Да. Слика је Југ Богдан. Ајде даље.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Довршите реченицу.
"Ђе падне глава Павла Ђуришића, нека падне глава и ..."
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 10 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним