Синдикалци Војске први пут на улицама!
Само ове године хиљаду људи напустило је оружане снаге због немаштине, истакнуто је на протесту!
Интонирањем химне „Боже правде” почео је први у историји протест војске Србије. Око хиљаду чланова војних синдиката, војника и војних пензионера окупило се испред зграде Генералштаба, не прихватајући „руку помирења” Министарства одбране, односно најаве да неће бити отпуштања и да ће плате запослених у Војсци наредне године бити повећане за пет одсто.
– Ове године хиљаду људи напустило је Војску због немаштине, а такве губитке не бисмо имали да смо ратовали од јануара до сада. Држава нам је нанела веће губитке него потенцијални непријатељ. Министар је рекао да неће бити отпуштања, али ако се овако настави, војска ће сама отићи – истакао је Новица Антић, председник Војног синдиката Србије.
Захтеви војске су, рекао је, минимални, али Министарство и Генералштаб немају слуха за њих и не прихватају да унутар иначе малог војног буџета другачије расподеле средства како би обезбедили егзистенцију Војске.
– Премијер је недавно рекао: „Ја могу да дам пет одсто”. Ми не радимо за премијера, већ за државу Србију и за народ – истакао је Антић.
Укидање редовног војног рока, пензионисање образованих и искусних старешина, гашење великог броја мирнодопских и ратних јединица, некритичко уништење употребљивог наоружања и војне опреме, економско уништење фабрика које су производиле за војску, занемаривање ратних ветерана… само су неки од проблема Војске, поручио је Јово Тамбурић, председник Удружења војних пензионера.
– Протест јесте срамота, али не Војног синдиката Србије и професионалних војних лица, него оних који су урушили систем одбране– рекао је Тамбурић.
Да је посао војника у Србији тежак, потврђују и окупљени.
– Примања су мала, а обим посла велики. Страхујемо од отпуштања и непродужавања уговора – објашњава један од војника.
Најтеже им, кажу, пада неизвесност.
– Ако се на здравственом прегледу утврди да су притисак или шећер у крви повишени, уговор неће бити продужен. Под таквим притиском да у сваком тренутку будемо здрави, сами себи уништавамо здравље. Многи су ушли у године, а не знају шта ће бити с њима. Млађи већ су раздужили униформе, али шта ћу ја после 25 година службе – јада се војник.
Његове колеге су и међу таксистима, конобарима, припадницима приватног обезбеђења…
– Ако војник прима плату од 32.000 динара, а дете га свако јутро вуче за рукав да му да за ужину, он мора да тражи додатни посао. Не можете да замислите како изгледа кад одлазим на терен на две недеље, а супругу и синове остављам са хиљаду динара у кући – прича војник који је, као и његове колеге, због страха од губитка посла желео да остане анониман.
Према речима организатора, које је подржао и Полицијски синдикат, у претходних неколико дана вођена је кампања како би се скуп спречио, а војницима је прећено и појавом навијачких група.
Део такве кампање, кажу они, јесу и тврдње да су представници војног и полицијског синдиката повезани с невладиним и другим организацијама, као и Соросовим и Рокфелеровим фондовима. Они ипак наглашавају да нису усмерени против државе и да је разлог за одржавање скупа то што нису могли да прихвате споразум са ресорним министром Зораном Ђорђевићем.
Вратио Вучићу 5.000 динара помоћи
Међу окупљенима на протестном скупу војске био је и Миле Делић, председник Удружења синдиката пензионисаних војних лица Србије.
Он је недавно постао познат на друштвеним мрежама када се у јавности појавила његова уплатница адресирана на председника владе Александра Вучића.
Делић је, наиме, премијеру вратио 5.000 динара једнократне помоћи за пензионере, уз напомену: „Милостињу не желим, отели сте ми 307.645 динара”.
Бивши професор на Ваздухопловној војној академији, незадовољан Законом о привременом начину уређења исплате пензије, признао је да се и до сада често „дописивао” са Вучићем.
Једанаест писама која му је послао ипак су остала без одговора.
На протест војске је дошао јер је, како каже, логично да подржи захтеве за враћање достојанства младим колегама, војним професионалцима. Њихове муке разуме, јер их је и сам прошао.
– Постоје немар, неозбиљност и нестручност државе и законодавне и извршне власти према одбрани земље, а не само према војсци. У државним телима, где би макар у саветодавној улози требало да буду пензионисани официри, њих нема, а замењују их којекакви дилетанти – поручио је Делић.
Синдикат одбране Србије није подржао окупљање
Синдикат одбране Србије саопштио је да њихови чланови нису подржали протест у организацији Војног синдиката Србије, јер је, могуће, имао и политичке, а не само синдикалне мотиве. Осим тога, чињеница да војска и полиција излазе на улице Београда да демонстрирају доводи до узнемирења грађана и уноси нестабилност, саопштио је тај синдикат.
Додају да синдикати треба да се баве синдикалним питањима, али да им то не даје право да се својим иступима у јавности питају „ко води извршну политику у Србији, Влада или странци чији се налози беспоговорно извршавају иако су у супротности са законима и интересима Србије”.
Такве изјаве, наводе, улазе у домен унутрашње и спољне политике, а то не постоји ни у једном статуту било којег синдиката.
Бета
Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.