(23-04-2015, 09:00 AM)смедерево Пише: (21-04-2015, 01:40 PM)Vlad Alekš Пише: (19-04-2015, 05:21 PM)смедерево Пише: На данашњи дан 1932. године, Влада Краљевине Југославије донела је Закон о заштити земљорадника којим је проглашен шестомесечни мораторијум на дугове и обустављена присилна заплена имовине. Око 709.000 сељака-дужника дуговало је седам милијарди динара, махом лихварима и трговцима.
Može li neko objašnjenje? Šta se tada zapravo desilo?
Искрено за сада немам ближе информације,ако буде објавићу.
Оно што сам ја "ископао" о овом случају је:
Неколико година пре доношења овог закона,тачније 15.09.1929.год.почела са радом Привилегована аграрна банка,која је преузела ресурс за пољопривреду Краљевине СХС.Налазила се у Београду у Сремској улици број 6 у палати Земаљске банке.Банка је у пословном смислу била организована по угледу на одговарајуће специјализоване институције за пољоприврдни кредит у Пољској,Бугарској,Грчкој и Румунији.
Указом краља Александра Карађорђевића на место председника У.О банке постављен је др.Богдан Марковић,студирао економију у Београду а докторирао у Минхену.
Почетак пословања банке био је одобравање дугорочних хипотекарних кредита,који су одобравани земљорадницима на период од 5 до 25 год,а са годишњом каматом од 9% на износ до 300.000,00 тадашњих динара.Земљорадник је могао да се задужи у важећу тапију на земљиште или поседовни лист за земљиште,до 50% од вредности земљишта(мада је тада због несеређених имовинскоправних односа,било јако тешко имати чист поседовни лист).У року од три године одобрено је 24396 хипотекарних зајмова у укупном износу од 6.890.713.000 тадашњих динара.
Наступајућа криза у свету и "пуцање банака" по Европи,криза у држави СХС,довела је до тога да је донет Закон о заштити земљорадника 19.04.1932.год.јер земљорадници нису били ну стању да плаћају камату и рате банци.Закон је у суштини био добар,али је слабо примењиван у пракси,тако да није донео неки бољитак за земљораднике.
Влада Милана Стојадиновића донела је уредбу којом је укинут земљораднички мораторијум и предвиђен отпис половине земљорадничких дугова.Током примене ове уредбе,у многим случајевима дужничко поверилачких односа,показало се да је правни оквир недовољно јасан и непотпун за доношење конкретног решења.
До почетка рата,уредба је доживела још три измене и донета су три правилника са 44 тумачења чланова.Спровођење уредбе додељено је Привилегованој аграрној банци,тако да се она претворила у државну ликвидациону банку.У немачком бомбардовању Београда изгорела је сва документација везана за банку и дуговања земљорадника.
После рата,наставила је да ради али под патронатом нове власти,извршена је "као"ревизија пословања по неким сачуваним документима,али познато је шта је нова власт радила са онима који су имали "вишак" земљишта.