Оцена Теме:
  • 17 Гласов(а) - 4.41 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Мисија Халјард - дискусија

(23-02-2016, 07:53 PM)Chicot Пише:  [Слика: 111703_126785103_Evacuation.jpg]
Крајгеров извештај, горе пише од 1. јануара до 30. септембра.

Који је други његов извештај?

(05-03-2016, 04:51 PM)Chicot Пише:  Званични извештај Халјарда је "прилагођен" и чак можда рађен у договору са Крајгером.
Rolleyes

----

Него, нико не коментарише шта пишу авијатичари?
Одговори

(05-03-2016, 05:06 PM)ватхра Пише:  Крајгеров извештај, горе пише од 1. јануара до 30. септембра.
Е па није. Послат је средином октобра.
[Слика: oct.png]
online photo storage

(05-03-2016, 05:06 PM)ватхра Пише:  Који је други његов извештај?
Зајебавај неког другог.
Одговори

(05-03-2016, 05:25 PM)Chicot Пише:  Е па није. Послат је средином октобра.
???
"Pencil figures give totals to Oct.15. 1944." - Бројеви писани оловком се односе на 15. октобар. У овом документу су написани бројеви и за 30. септембар (куцано) и 15. октобар (писано оловком).
Одговори

(05-03-2016, 02:15 AM)ватхра Пише:  
(04-03-2016, 09:01 PM)Chicot Пише:  Фелман је описао догађај пред комитетом... Рекао је да су Немци спалили село у знак одмазде. Сугерисао је и да је било мртвих.
Иначе, ни аутор не помиње стрељања, већ "покољ" жена и деце, што се скоро увек и дешавало када Немци униште село у репресалијама.
Тачније речено, рекао је да су му рекли да је спаљено село и убијени људи, што се опет разликује од његове изјаве да је видео мртве.
Ја не знам за случај да су Немци спалили цело село и побили људе лета 44-те, можда Самарџић зна.

Оно што знам је да је више авијатичара прошло кроз Страгаре, и да им је речено о чему се ради. Претпоставио бих да је Фелман нешто погрешно разумео, или је био лош превод. Али да видимо Самарџића да ли зна нешто.
Фелдман пише како је видео да ''гори село'', због спашавање његове групе.
Није рекао цело село. Прилично сам сигуран да у лето 1944. Немци нису спалили ни једно цело село.

П.С.
Зашто пишете да је један пилот евакуисан из Боке?
Капетан Иветић је известио 5. септембра 1944. да су чамцем, са капетаном Радимиловићем, отишла два Американца. Остало их је још 13. То је дакле интерни извештај команданта 1. бококоторске бригаде, мислим да не треба сумњати у цифре.
Одговори

Сведочење Американца који је био и код четника и код партизана:
http://www.pogledi.rs/en/lt-col-james-m-...nd-allies/
Одговори

(05-03-2016, 07:14 PM)ватхра Пише:  
(05-03-2016, 05:25 PM)Chicot Пише:  Е па није. Послат је средином октобра.
???
"Pencil figures give totals to Oct.15. 1944." - Бројеви писани оловком се односе на 15. октобар. У овом документу су написани бројеви и за 30. септембар (куцано) и 15. октобар (писано оловком).
Разумем шта пише. Али ти не читаш шта ја пишем.
Рекао сам

Цитат:Какве везе има са тим Арнолдово писмо Доновану од 19 септембра, и какве везе има Крајгеров извештај Икеру од средине октобра ??

Акценат је на времену када је послат извештај, а не на бројкама које се односе на период до краја септембра. Тим пре што 5 септембар и 30 септембар дели 25 дана, што је доста времена за прилагођавање.
А притом су и периоди на које се односе бројке писане руком(накнадно), као и бројеви за октобар.


-----

Да ли си ти уопште сигуран да је овај извештај послат Икеру?
Одговори

(05-03-2016, 09:11 PM)Милослав Самарџић Пише:  П.С.
Зашто пишете да је један пилот евакуисан из Боке?
Капетан Иветић је известио 5. септембра 1944. да су чамцем, са капетаном Радимиловићем, отишла два Американца. Остало их је још 13. То је дакле интерни извештај команданта 1. бококоторске бригаде, мислим да не треба сумњати у цифре.

А зашто не читате шта је написано?
Цитат:- До краја септембра је преко Халјарда евакуисано 320, 29. маја још 30, и имам 4 преко Боке и 1 преко Румуније - укупно 355. (Крајгер наводи 356)
- за коначни број треба додати и преостала 23 за Халјард, и још једног преко Боке - укупно 379. (Лалић наводи 376).

(05-03-2016, 09:19 PM)Милослав Самарџић Пише:  Сведочење Американца који је био и код четника и код партизана:
http://www.pogledi.rs/en/lt-col-james-m-...nd-allies/

Његову књигу треба обавезно прочитати.
Осим тога, имам и његову, и изјаве преосталих авијатичара који су били са њим. Он је провео преко 10 месеци са четницима.
Једини је проблем што у свему томе не пише баш како је овде описано...
Одговори

Одужи се тема, не стижем да видим где све шта пише. На једном месту било је 1 из Боке.
А шта пише овај Амер у књизи? Јел се разликује написано у изјави и у књизи?
Одговори

(06-03-2016, 01:04 PM)Милослав Самарџић Пише:  А шта пише овај Амер у књизи? Јел се разликује написано у изјави и у књизи?
Књигу треба обавезно прочитати јер даје врло детаљан и потресан опис повлачења црногорских четника преко Босне.

Што се тиче саме изјаве, оно што ме чуди и код Инкса и авијатичара који су били са њим, као и код авијатичара који су били код партизана преко 10 месеци, (то су случајеви који су провели највише времена на терену), а њихове изјаве имају само најосновније ствари.
Претпостављам да су у оба случаја морали да направе далеко опширније испитивање, јер су провели пуно времена на терену и могли су да пуно тога сазнају, и надам се да ћу га пронаћи.
Одговори

Ватра,

што се тиче оног фамозног Крајгеровог извештаја, да ли знамо поуздано да је исти отишао Икеру? Да ли имаш неку комуникацију између њих поводом тог извештаја?
Да ли се зна којим поводом је састављен баш тада, да ли је то тражио Икер, због чега тада, и ако није, који је разлог "подвлачења црте" за целу годину - средином месеца?
Одговори

Лепа прича о четнику Бори Качаревићу, и његовом доприносу у спашавању авијатичара .
Tuscaloosa News, December, 1970

[Слика: KACAREVIC.png]
[Слика: KACAREVIC2.png]


image uploader
Одговори

Имам његове мемоаре, веома ретка књига.
Одговори

Jeл пише нешто о епизоди са авијатичарима?
У чланку је изјавио да му је то једна од најважнијих ствари које је урадио и да је посебно поносан што је помогао Американцима.
Одговори

(08-03-2016, 09:14 PM)Chicot Пише:  Jeл пише нешто о епизоди са авијатичарима?
У чланку је изјавио да му је то једна од најважнијих ствари које је урадио и да је посебно поносан што је помогао Американцима.
Пише, али мало, оп свему мало јер има стотинак страница. Од Априлског рата па даље. Он је био дипломата у Бугарској, па повлачење, итд. Онда из Каира падобраном, држао је диверзантски курс на терену Гарде, па је тек после прешао на пилоте.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним