

КЊИГА О ТЕМИ КОЈА И ДАНАС НЕ ПОСТОЈИ У ЗВАНИЧНОЈ ИСТОРИЈИ!
Милослав Самарџић:
БОРБЕ ЧЕТНИКА ПРОТИВ НЕМАЦА И УСТАША 1941-1945.
Друго измењено и допуњено издање
ИЗВОД ИЗ РЕЦЕНЗИЈЕ:
Књига „Борбе четника против Немаца и усташа 1941-1945“ је веома значајан напор да се раскине са комунистичким мантрама попут оне да су јединице под командом генерала Михаиловића и српски народ у целини били неактивни, те да се нису борили против окупатора и фашистичке творевине НДХ, већ су чекали да их неко други ослободи. Након што је својим ранијим радовима аутор учинио потпуно неутемељеном „теорију“ о сарадњи генерала Михаиловића са окупатором, сада је низом јасних и недвосмислено документованих чињеница, на научно верификован начин, раскринкао и ову алтернативну теорију о „неактивности“.
Због своје документарности али и јасног и неоптерећеног стила ова књига је основно штиво, не у ревизији већ у враћању историографије на колосек научности и историјске истине.
(МгА Драган Крсмановић, пуковник у пензији, бивши шеф Војног архива)
О ДРУГОМ ИЗДАЊУ:
Прво издање ове књиге објављено је 2006. године. У њему су биле побројане и описане све борбе Југословенске војске у Другом светском рату, односно Дражиних четника, против Немаца и усташа – као и против Бугара и других окупатора, а такође и против квислинга – за које сам тада знао.
После тога, уз помоћ сарадника, из Бундес архива у Фрајбургу набавио сам нешто преко 600 страница немачких докумената из јесени 1943. године. У тим документима, која до тада нису била позната домаћој јавности, детаљно је описана највећа антиосовинска операција на Балкану пре доласка Црвене армије, а то је била офанзива четника према Сарајеву. Тако сам објавио књигу Срби против Вермахта – непозната немачка документа. Ова књига је у међувремену преведена на енглески језик.
Још касније, такође уз помоћ сарадника, дошао сам до нових немачких докумената, пре свега из лета 1943. године, због чега сам најпре размишљао о другом, допуњеном издању књиге Срби против Вермахта. Међутим, пошто сам у међувремену набављао докумената о борбама четника и из других извора, ипак сам се одлучио за допуњено издање ове књиге, с тим да она садржи и кључне странице књиге Срби против Вермахта.
…Ђаци и студенти и данас се уче како су четници прекинули антиосовинске акције у јесен 1941, због немачких одмазди, док су партизани наставили да се боре. Због тога се и даље скрива податак да су у Србији Немци више – и то скоро два пута више – стрељали 1942, него 1941. године. Јер, 1942. године у Србији није било организованог партизанског покрета. Ако би се открило да је немачких одмазди много више било те године, онда би званична историографија била оборена практично у једном потезу.
Како ова књига не би била преобимна, из првог издања сам избацио нека општа места, усмеравајући пажњу пре свега на борбене активности. При томе, остала су поглавља која се тичу стратегије и тактике, тј. смисла борби.
На крају књиге дат је преглед свих осовинских операција против четника за које сада знамо (45 операција), као и списак градских насеља која су четници ослободили од Немаца (34 насеља). Приложена је и статистика: колико Немаца су убили четници, а колико партизани.
(Из предговора)