
Крагујевац – Златибор, крајем лета 1943. Неколико падобранаца у британским униформама успешно се приземљују. Главни међу њима је Чарлс Армстронг, нови шеф савезничких војних мисија при Врховној команди Југословенске војске у отаџбини. Њихов долазак најављује добре вести: скору капитулацију Италије и искрцавање савезника на јадранску обалу. Четници Драгољуба Драже Михаиловића покрећу велику офанзиву против Немаца и усташа. Ослобађају Пријепоље, Бијело Поље, Вишеград, Горажде, Рогатицу… Њихов главни циљ је Сарајево, као највећа немачка база у залеђу Јадрана. Међутим, савезници се не искрцавају…
Укратко, ово је синопсис филма „Ђенерал” у продукцији предузећа „Погледи” и Милослава Самарџића, уредника некадашњих „Погледа”, својевремено најтиражнијег опозиционог часописа у земљи. Самарџић је уједно и сценариста и режисер „Ђенерала”, филма о највећој победи српских четника у Другом светском рату. Парадоксално, тај успех је означио и почетак слома Југословенске војске у отаџбини, самим тим и Краљевине Југославије.
На филму ће бити ангажовано више од 40 глумаца и око 800 статиста, а лик Драгољуба Драже Михаиловића, четничког команданта и првог герилца у окупираној Европи, тумачи Никола Ракочевић. Прве продукцијске припреме су обављене прошле године, а почетак снимања је заказан за 30. август.
Тема филма је прекретница у односу западних савезника према Краљевини Југославији. Средином 1943, када Југословенска војска у отаџбини креће у напад како би очистила терен за планирано искрцавање савезника на јадранску обалу, Британци доносе одлуку о промени политичког курса и уместо Дражиних четника почињу да подржавају Титове партизане. Одлука је скопчана са односом Британаца према Стаљину коме обећавају излазак на „топло море” ако настави са снажним акцијама на Источном фронту. Тако долази и до искрцавања у Нормандији.
– „Ђенерал” је ратни филм у коме се преплићу елементи акције и драме. Филм се снима на основу истинитих догађаја. Наизменично се приказују битке на фронтовима и тешки психолошки ломови у позадини. Битке се снимају према оригиналним немачким документима које сам набавио у Бундес архиву у Фрајбургу. Психолошке драме актера су репродуковане према четничким и британским документима. Глумци изговарају исте оне речи које су изговарале историјске личности – каже Самарџић, наводећи да ће се филм снимати 28 дана, у Вишеграду, околини Ужица и Овчар Бање, у Крагујевцу, на Гледићким планинама, Руднику и Равној Гори.
Драгољуб Дража Михаиловић и четнички покрет више нису табу тема. О њима се снимају филмови, а историчари потпуније говоре о разлозима распада Краљевине Југославије, улози Јосипа Броза у Другом светском рату, али и потоњем страдању припадника Југословенске војске у отаџбини. Улоге кључних актера тог времена тумаче неки од наших најпознатијих глумаца, са свешћу да истина не припада само победничкој страни.
– Историјске чињенице једноставно треба предочити јавности. Нико нема ексклузивно право на истину, истина припада свима. Имам искуства са тумачењем историјских личности, а играо сам и у „Халијарду”. Разумем околности у којима су се одиграли догађаји у Другом светском рату, а упознат сам и са улогом четничког покрета чији су припадници после прокужени, прогањани и стрељани. Што се тиче професионалног рада на филму „Ђенерал”, за улогу Драже Михаиловића се припремам као и за сваку другу улогу – наводи Ракочевић, тумач главне роле.
Упркос нешто повољнијим околностима у нашем политичком дискурсу, филм „Ђенерал” није прошао на конкурсу Филмског центра Србије и Министарства културе.
Извор: ”Политика”