
Капетан Драган и принц Томислав Карађорђевић. Снимио: Горан Вељковић
У међународној арени, где су људска права често декларативна, али ретко доследно поштована, случај Драгана Васиљковића, познатијег као Капетан Драган, постаје кључни тест за правду. Ово није само прича о једном човеку, већ симбол универзалне борбе против злоупотребе правних система и политичких манипулација.
Деценија и по без правде
Капетан Драган ухапшен је 2006. године у Аустралији на основу захтева Хрватске, под оптужбама за ратне злочине. Оно што је уследило надилази чак и најцрње сценарије злоупотребе правосудног система – провео је 12,5 година у притвору без пресуде, оптужнице или доказа.
Ово није само повреда основних људских права; то је преседан који указује на опасност од политизације правде. Ниједан документ, ниједно сведочење, нити један доказ није повезао Капетана Драгана са злочинима за које је оптужен. Чак ни Хашки трибунал, са својом огромном архивом ратних догађаја, није имао ниједан запис који би подржао ове оптужбе.
Загубљени процес у УН
Године 2015, Капетан Драган поднео је тужбу Комитету Уједињених нација за људска права, оптужујући Аустралију за кршење његових основних права. Процес је у почетку текао споро, али је у марту 2023. године откривен шокантан податак – комплетна документација његовог случаја била је загубљена у архивама УН.
Ово отвара озбиљна питања: Да ли је реч о немару или о намерној опструкцији? Иако званичних одговора нема, правни тим Капетана Драгана успео је да пронађе документе и поново активира процес. Сада је случај закључен, а пресуда се очекује у првим месецима 2025. године.
Преседан без преседана
Случај Капетана Драгана већ сада се сматра светским преседаном из два разлога:
1.Најдужи притвор без пресуде – Чак ни у репресивним режимима попут Стаљиновог или Хитлеровог није забележен сличан случај.
2.Загубљени документи у УН – Губитак комплетне документације у кључном тренутку указује на могуће политичке притиске унутар међународних институција.
Зашто је ово важно за свет?
Овај случај надилази границе Србије и Аустралије. Он указује на крхкост људских права у свету где политички интереси често надјачавају правду. Ако оваква неправда може задесити Капетана Драгана – лидера, хуманитарца и инспирацију за милионе – нико није имун.
Поређења с Манделом, Гандијем и Јулианом Ассангеом су очигледна. Док су Ганди и Мандела постали симболи слободе кроз своје патње, Капетан Драган постаје симбол борбе за правду у ери глобалних правних злоупотреба.
Шанса за глобалну правду
Пресуда Комитета УН могла би постати кључна прекретница. Ако Комитет пресуди у корист Капетана Драгана, то ће послати снажну поруку да ниједна држава није изнад закона. Ово је прилика за свет да покаже да људска права нису само фраза, већ основни принцип који се мора штитити.
С друге стране, одлука против њега означила би пораз универзалне правде и опасан преседан који би могао отворити врата будућим злоупотребама.
Закључак са фокусом на значај за Србију:
Прича Капетана Драгана није само прича о једном човеку, већ и прилика за Србију да се суочи са својом недавном прошлошћу и поврати достојанство народу који је дуго био жртва стереотипа и неправедних оптужби. Пресуда против Аустралије у овом случају могла би покренути домино ефекат преиспитивања бројних сумњивих пресуда и процеса, како на међународном, тако и на домаћем нивоу.
За Србију, ово би значило да се поново отворе врата за ревизију случајева у којима су њени грађани осуђени на основу недоказаних оптужби и политички мотивисаних процеса. Такав исход не би био само правна, већ и морална победа, која би послала јасну поруку свету – да Србија има право на истину и правду.
Ова пресуда би такође могла да инспирише генерације правника и активиста да се боре за поштенији правни систем и да ставе тачку на демонизацију српског народа. Ово је тренутак да Србија покаже јединство и одлучност, јер борба Капетана Драгана није само његова – то је борба за све оне који верују у универзалну правду и истину.
Правда за једног може постати правда за све. Србији је сада пружена прилика да кроз овај случај врати веру у међународни правни систем и да поново осветли истину која је годинама била потискивана.