Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Питање је било које 2 државе су у средњем веку имале исто име. Нисам хтео да напишем Расија и Расија јер би то звучало као лапсус. Зато сам написао Рашка и Расија да би схватили на шта гађам.
Одговори

Sveto rimsko carstvo i istočno rimsko carstvo(Romejsko).
Одговори

(23-06-2021, 09:46 PM)Почетник Пише:  Питање је било које 2 државе су у средњем веку имале исто име. Нисам хтео да напишем Расија и Расија јер би то звучало као лапсус. Зато сам написао Рашка и Расија да би схватили на шта гађам.

Јасно. Због тога сам ја, да не би дошло до неспоразума, одговорио: Србија и Русија. А добио сам одговор "вруће". Smile
У модерној историји вероватно велики број неспоразума настаје због различитих назива за исте појаве. Било држава, било народа. Ето, дат је пример: Источно римско царство, Византија и Ромеја. Како је исправно? Или: Србија, Расија и Рашка. Када Слободан Јовановић пише о неким Обреновићима, он каже да имају влашко порекло, јер су им мајке - из Влашке. Дакле, не румунско, него влашко порекло. Ко су били народи које сада зовемо Илири, Трачани, Дачани...? Општа конфузија која је настала делимично из незнања, а већим делом из зле намере сивих еминенција. Ако пређемо на идеолошки план, Латинка Перовић и Марко Никезић се у историји воде као либерали. Да ли то значи да су и Хитлер и Стаљин били либерали?

Ево још једног питања.
За ког човека се у краљевини Југославији говорило да познаје све становнике те државе?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

За краља?
Одговори

(24-06-2021, 10:39 AM)ХраброСрце Пише:  За краља?

Не. Овај је био полицајац.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Милан Аћимовић.
Одговори

(24-06-2021, 07:24 AM)Vlad Alekš Пише:  За ког човека се у краљевини Југославији говорило да познаје све становнике те државе?

То се причало за Драгог Јовановића. Наводно је имао изузетно добро памћење, вероватно фотографско. О томе пише у књизи "Људи, људи" његов имењак и презимењак, горе споменути професор.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(23-06-2021, 10:46 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(23-06-2021, 08:22 AM)Vlad Alekš Пише:  
(22-06-2021, 09:16 PM)Милослав Самарџић Пише:  Две државе у средњем веку имале су једно време исто име.
Које?

Србија и Русија. Smile

Вруће...

Ово вруће хтео сам да ставим на одговор '?Србија и Чешка''... Сад видех да сам промашио поље, извињавам се.
Одговори

(23-06-2021, 09:34 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ново питање:
Када је српска војска увела снајперске јединице?

Да поновим ово за снајперисте, и још једно:
- Који симболи су били на знаку падобранаца КЈ?
Одговори

(24-06-2021, 02:31 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(23-06-2021, 09:34 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ново питање:
Када је српска војска увела снајперске јединице?

Да поновим ово за снајперисте, и још једну:
- Који симболи су били на знаку падобранаца КЈ?

Пушка, орао и круна.

Мислим да су ти симболи.
Одговори

(24-06-2021, 03:51 PM)Mitic Пише:  
(24-06-2021, 02:31 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(23-06-2021, 09:34 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ново питање:
Када је српска војска увела снајперске јединице?

Да поновим ово за снајперисте, и још једну:
- Који симболи су били на знаку падобранаца КЈ?

Пушка, орао и круна.

Мислим да су ти симболи.
Орао да, још три фале... У ствари, не мора три, најзанимљивији је један, а то је...
Одговори

Мртвачка глава са укрштеним костима?
Одговори

(25-06-2021, 07:44 AM)ХраброСрце Пише:  Мртвачка глава са укрштеним костима?

Тако је. Имали су знак четника. Поред орла, падобрана и круне.
Одговори

(21-06-2021, 05:43 PM)Бенито Пише:  
(20-06-2021, 11:47 PM)Бенито Пише:  Ајмо нови трилинг, па да видимо где ћемо да стигнемо:
Некоме ће се ово питање учинити превише морбидним, али наша историја препуна је злочина учињених према припадницима нашег народа, и требало би је познавати.
У спектру стравичних убистава које су разни окупатори и непријатељи учинили према Србима, тешко је издвојити неки тип или начин убиства за који већина није чула.
Али, има један злочин који се по монструозности издваја.
Напомињем да се ради о убиству једног човека.
Који је то злочин?
Када су Срби добили битку на Љубићу, једну од најважнијих битака Другог српског устанка, чачански Турци са све женама, децом и покретном имовином, почели су да беже преко обронака Овчара према Драгачеву. Пошто их тамо сачекаше Драгачевци, колона Турака се растури и побегоше даље, остављајући многе ствари за собом. Зауставили су се тек када су прешли Јавор.
Са собом су из Чачка повели и таоце, војводу Драгачевског Ђоку Протића и кнеза Рајачког (Јеличког) Аврама Лукића. Они су живели у Чачку код Латиф-аге још од претходне 1814. године, када је избила Хаџи-Проданова буна, и када су били приморани да помогну при гушењу те побуне. Латиф-ага тада је био толико уплашен да је побегао из Ласца у Чачак. У Ласцу, на врху Јелице имао је имања и летњиковац, управо на месту где су четници две јуришне бригаде Првог јуришног корпуса, под командом капетана Предрага Раковића, били постројени на Видовдан 1944. године, неких 140 година доцније.
Цео тај турски збег из Чачка спуштао се са Јавора према Сјеници. Незадовољни и љути што су их Драгачевци успут потпуно растурили и опљачкали, одлучили су да се освете над Ђоком Протићем, син славног Проте Милутина Илића -Гучанина, првог Карађорђевог војводе у Драгачеву, и Аврамом Лукићем, кнезом Рајачким.
Кажу да су Ђоку Протића пронашли Срби, неколико дана доцније, везаног за дрво у селу Вапи. Био је мртав са небројеним ранама на телу и ископаним очима, а на његовом телу налазила се маса птица...
Али, Аврама Лукића нису нашли у први мах. А онда им је један муслиман из Кладнице испричао шта се са њим десило и сам шокиран догађајем.
Наиме, чачански Турци су натерали Аврама Лукића да ископа велику рупу у којој је могао стајати усправно. Онда су га убацили у ту рупу и са горње стране је затворили дебелим буковим гранама. Оставили су само једну рупу, величине лопате. Потом су послали више група да по ливадама, којих на падинама Јавора има много, поваде и донесу што више мравињака, са различитим врстама мрава.
Затим су целе мравињаке са хиљадама мрава убацили кроз ону рупу. Потом су рупу затворили, а несрећни Аврам Лукић, кнез Рајачки, завршио је овоземаљски живот у најстрашнијим мукама.
То је један од најмонструознијих начина убистава којим су окупатори убијали Србе, за које сам чуо...
Друго питање из триптиха:
Да ли је негде направљена црква посвећена сећању на жртву Аврама Лукића?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: Mitic, 5 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним