Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Onda verovatno Skoplje, 1912. godine, prestolonasledniku Aleksandru, komandantu Prve armije. Samo ne znam koji je Turcin u pitanju.
Одговори

(04-11-2017, 10:36 PM)Бенито Пише:  Не, много већи град. Наш град, док нису ученици авноја, неки Милошевићи и Бјелогрлићи, почели да тумаче српску историју.
Битољ?
Одговори

(04-11-2017, 08:50 PM)Бенито Пише:  Устав из 1869. године, тзв Белгијски устав, сматра се првим озбиљним нашим уставом. Између осталог и због тога што је морао бити написан на дефинисаном језику. Увођење Вукове реформе из 1868. године је био припремни део за доношење Устава. Једном речју, званично смо постајали део "европске породице народа",а непуних десетак година касније и нација.
Добро је што си поставио ово питање, јер живимо у периоду када нам се догађају сличне тенденције.

Шта значи ''на дефинисаном језику'', језик је одавно био дефинисан?
Одговори

Који српски архитекта је одбио Ајфелов позив да са њим гради торањ у Паризу?
Вратио се у БГ, први је код нас градио са армираним бетоном, итд.
Одговори

(04-11-2017, 10:38 PM)Вукашин Петковић Пише:  Onda verovatno Skoplje, 1912. godine, prestolonasledniku Aleksandru, komandantu Prve armije. Samo ne znam koji je Turcin u pitanju.

Говор Рашид-бега последњег османлијског градоначелника Скопља, при предавању "кључева града" Краљу Петру Првом Ослободиоцу, 1912. године.

(04-11-2017, 10:40 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(04-11-2017, 08:50 PM)Бенито Пише:  Устав из 1869. године, тзв Белгијски устав, сматра се првим озбиљним нашим уставом. Између осталог и због тога што је морао бити написан на дефинисаном језику. Увођење Вукове реформе из 1868. године је био припремни део за доношење Устава. Једном речју, званично смо постајали део "европске породице народа",а непуних десетак година касније и нација.
Добро је што си поставио ово питање, јер живимо у периоду када нам се догађају сличне тенденције.

Шта значи ''на дефинисаном језику'', језик је одавно био дефинисан?

У праву си, вероватно није добар израз. Једноставно, језик је требао имати интенције које су подударне са духом Устава. Ако, више овако одговара.Smile
Одговори

И тако ми звучи без везе, шта је онда било са руским и бугарским језиком...
Одговори

Била је Санстефанска Бугарска. Толико се, ваљда, разумемо, не треба да цртам, ваљда.

(04-11-2017, 10:41 PM)Милослав Самарџић Пише:  Који српски архитекта је одбио Ајфелов позив да са њим гради торањ у Паризу?
Вратио се у БГ, први је код нас градио са армираним бетоном, итд.

Милан Антоновић (1850-1929).

Идемо даље, мало је бржи темпо, али ово није класичан квиз, више треба да се чита као нека необична стара енциклопедија. Ако нисам превише нескроман, али ту подразумевам подједнако све учеснике на теми.
Опет Куманово: мало пре сам проверио, једном је ово уписано , а другом није у биографији на Википедији.
Дакле,
двојица чувених професора Београдског Универзитета катедру су 1912. године заменили официрском униформом. Налазили су се у штабу Дунавске дивизије. Како су се они звали?
Одговори

Није Милан Антонић.
Одговори

(04-11-2017, 11:17 PM)Бенито Пише:  Идемо даље, мало је бржи темпо, али ово није класичан квиз, више треба да се чита као нека необична стара енциклопедија. Ако нисам превише нескроман, али ту подразумевам подједнако све учеснике на теми.
Опет Куманово: мало пре сам проверио, једном је ово уписано , а другом није у биографији на Википедији.
Дакле,
двојица чувених професора Београдског Универзитета катедру су 1912. године заменили официрском униформом. Налазили су се у штабу Дунавске дивизије. Како су се они звали?
Рецимо, Мика Алас и Јован Цвијић.
Одговори

Милоша Савчића је Ајфел звао да заједно праве кулу.
Одговори

У комунистичким документима из рата користи се термин ''ужа Србија''.
У четничким документима нема тог термина, већ се користио термин ''ужа...'' ?
Одговори

"...Хрватска". Јок
Одговори

Да...
Подсети ме Ватра, он и даље користи онај први термин...
Одговори

А данас Срби користе појам ужа Србија али не и ужа Хрватска.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 42 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним