Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Кажи нешто више, пошто издавач каже да може - проверено после твог првог поста.
Одговори

Оно "на пропланку" није Калаит. Или ниси добро разумео Милојка или се нисте разумели, немогуће да он не зна.
Одговори

(27-12-2013, 01:18 AM)Милослав Самарџић Пише:  Кажи нешто више, пошто издавач каже да може - проверено после твог првог поста.

Сад сам провалио у чему је ствар. Мој налог је био локализован на Србију. Тек када сам променио земљу добио сам опцију за куповину киндл издања.

Иде Џиџа кроз планине
гони српске душманине,
издајице Русе, Немце,
крџалије љотићевце.
Одговори

(27-12-2013, 01:58 AM)Бенито Пише:  Оно "на пропланку" није Калаит. Или ниси добро разумео Милојка или се нисте разумели, немогуће да он не зна.
Ајде питај га. Сигурно ми је рекао да је Калајит.
Одговори

Питаћу Милојка.
Него, да питам да ли неко зна- ко је Ковачевић који је ухваћен са Ацом Мишићем и Фреглом и шта је било са њим?
Одговори

(27-12-2013, 01:38 PM)Бенито Пише:  Питаћу Милојка.
Него, да питам да ли неко зна- ко је Ковачевић који је ухваћен са Ацом Мишићем и Фреглом и шта је било са њим?

рез. наредник Радован Ковачевић Ратко, из Београда, интерниран у Солун, преживео рат.
Не знам да ли су исти :
водник III кл. Радован Д. Ковачевић, Указом ВК Бр. 1183, од 6. септ. 1942 год. унапређен у чин пеш. п. поручника
Одговори

Знају ли се неки подаци о поручнику Мојсиловићу, који је погинуо у Љуљацима 1941. године?
Одговори

[Слика: 936772_588744757841029_2128703260_n.jpg]
Гардијски потпоручник Миодраг Р. Мојсиловић Миша
(Драгобраћа, 1917 - Баре, 1941)
Командандант Гледићког четничког одреда. Погинуо у борби против Немаца 15.октобра 1941. код села Баре.
Одговори

Милославе због енглези су регртовали ХРВАТСКИ КОМУНИСТЕ у Северне Америке....још у 1941....то нам Мајкел Лиза каже у његовој књизи.....

Сад како се то преклапа са Краљом и Владе у Лондону....и тако ткз " речна подушке" Војске Краљевине?
Са обзира на томе што је група била илегална формација? И да је била против Краљевине што су оних дебело знали......стање између КОМУНИСТЕ и Краљевине.....Царска Русија као један одличних пример.

Кад су енглези слалих своје најпрве официре ПАРТИЗАНА-КОМУНИСТЕ?
Знадемо да су лично учештовалих на уличних састанака КОМУНИСТЕ ткз Партизани....поготово за регрутовање.....(слике то потврду)

Али ЕНГЛЕЗИ су формиралих те КОМУНИСТИЧКЕ јединице у моменат кад је било најгорех стање за КОМУНИЗАМ....овде причамо од СССП.....
За СССП и Сталин у 1941-2 није било битно како су изгледалих те јединице ко су борилих против Немаца....главно су се борилих против њи.....
Нешто што КОМУНИСТИ парадоксално нису радилих.....поготово у Краљевини Југославијих....вероватно Сталин и осталих су за ово зналих?
Па сам Сталин је окривио енглеза да нису се борили....да су договлаћилин за неколико године тог фармозног даб Д.

Па ситуација са Мустафом Голубића.....????
прич има од Милован Ђилац под Валтеровом наредбом?

Јели ти мислиш да је Сталин тражио од Чурчил да се даде подршске ТКЗ ВАЛТЕРУ и КОМУНИСТЕ?
Кад су енглези вечито

Или супротно да је Чурчил био тај ко је тражио да се даде подршку КОМУНИСТЕ?

Сад колико инфомације је СССП добијала од Блечли Пак и Кајро? И како је то њима стигло и преко кога?

За саде ја још нисам чуво за СОВИЈЕТСКЕ АГЕНТИ у редове КОМУНИСТЕ....нити много од Својетске улоге у раст КОМУНИЗАМ у ХРВАТСКЕ.....

Збила како су тих КОМУНИСТИ рапортиралих нешто као Јасеновац, Јадовно и друга дешавање....

Овсте незна какви поглед су Совијити ималих на неко као УСТАШЕ.....

Та ткз СОВИЈЕТСКА инфаструктура и логистика за саде не видим!
Одговори

(02-01-2014, 12:20 PM)Вукашин Петковић Пише:  [Слика: 936772_588744757841029_2128703260_n.jpg]
Гардијски потпоручник Миодраг Р. Мојсиловић Миша
(Драгобраћа, 1917 - Баре, 1941)
Командандант Гледићког четничког одреда. Погинуо у борби против Немаца 15.октобра 1941. код села Баре.

Средње слово је грешка, треба М.- Милорад !

Није овде место, али нисам могао да нађем...
Књига " Разговори са равногорцима " 2 том, стр. 185, слика - поручник Лаца Савић, потпоручник Огризовић... Самарџићу, треба - поручник Владислав Симић Лаца ,рез. потпоручник Антоније Огњеновић Скобла...
Одговори

Да ли сте прочитали овај текст:
http://savremenaistorija.com/?p=1834

Можете ли прокоментарисати...
Одговори

(04-01-2014, 01:50 PM)Ратко Пише:  Да ли сте прочитали овај текст:
http://savremenaistorija.com/?p=1834

Можете ли прокоментарисати...
Прочитао сам. Ово је нова теорија, дакле:
- комунисти су у Вранићу поклали четничке рањенике на спавању,
- четници се враћају и убијају 11 или 12 цивила у кућама у којима су побијени рањеници.
- одмах по одласку четника долазе партизани маскирани у четнике и убијају још око 70 цивила.

Могуће.
У тексту фали извор за све ове цитате, да ли можда знаш извор?
Ево кључних делова тог текста:

Međutim, u razrešenje tog pitanja nedavno se uključio i Perko Bojičić, koji je još od dečačkih dana pamtio po neku reč koja se u potaji mogla čuti i potom decenijama družeći se s izvršiocima zločina, koji su se sami legitimisali kao takvi, odlučio da kazuje svoja saznanja, koja je vremenom proveravao i koja, sem ostalog, glase: “Broz traži od srpskih komunista (Blagoja Neškovića i Sretena Žujovića) da preduzmu sve mere kako bi u Srbiji dobili što veće simpatije, a narod okrenuli k sebi. B. Nešković, u dogovoru sa svojim saradnicima, donosi odluku da svog protivnika Dražu Mihailovića, što više kompromituje pred narodom, sa surovim zločinima koje će oni sami počiniti, presvučeni u uniforme Dražinih jugoslovenskih oficira, i četničkih formacija. U tom svom razmišljanju su došli do sledećeg rešenja: da se napravi pokolj komunističkih, svojih, porodica, i to pored prestonice Srbije, nadomak Beograda. Selo Vranić, pogodno mesto i blizu grada, što će se preko ilegalne štampe i propagande proširiti u narodu širom Srbije, a i dalje, van njene teritorije…
“Evo dogovora: 1/ Poklati porodice i mnoge noževe ostaviti u grudima dece, i mladih, da bi sutradan narod to video; 2/ Uz ubijanje uzvikivati parole: ‘Živeo Draža!’ ‘Živela Ravna Gora’! ‘Živeo Kralj Petar Drugi’! i glasno psovati komuniste. 3/ Po obavljenom poslu, pošto se razdavaju na dve grupe, i odlaze na dve strane, ka Barajevu i Velikoj Moštanici, komunisti će zapevati jačim glasom da narod čuje četničke pesme: ‘Od Topole, pa do Ravne Gore, sve su straže generala Draže’; i ‘Zaklaćemo, ubićemo i Tita i Mošu’! ‘Ravna Gora pobediti mora’; 4/ Ne zaboraviti kraljevog oficira, poručnika Spasoja Drenjanina ‘Zeku’, komandanta bataljona Posavske-četničke brigade, i kao u oduševljenju, komandantovo ime uzvikivati da odleže obroncima sela Vranića, susednih sela: Meljaka, Velike Moštanice i Lipovačke šume. Napominjem da je ovaj poručnik, četnik, Zeka, sa svojim odredom, pre ovog komunističkog zločina boravio u Vraniću (pre 1-2 meseca 1943.) I znajući da ima mnogo komunističkih porodica jednog poznatog marksistu javno streljao. A pretio je i drugima pred odlazak za Obrenovac. On se nikada više nije vratio u ovo selo, posle ovog događaja”.
Iako je Bojičić ispričao više detalja (Rajko Dimitrijević, Brozov general: “Ovo je bilo bezumno! Da sam znao u šta će me uvaliti Komunistička partija nikada ne bih bio njen član! I sad mi ječe deca u snovima!…”; Dragiša Radović: “Nikada nisam mogao izbaciti jauke, kuknjavu i lelek nedužnih ljudi iz moje duše. Stalno me je progonio dečiji vrisak! Partija mi je donela nesreću!…”), očevidno mozaik se mogao sklopiti: u Vraniću su se u periodu novembar-decembar 1943. godine dogodila dva teška zločina ali i na koje je ukazao i sam Pantić u svojoj knjizi pišući: “Te stravične noći, zločinci su zaklali 72 rodoljuba… Međutim, ovo nije kraj četničkog divljanja. Oni su doveli još 11 građana, koji nisu bili iz Vranića i nad njima izvršili pokolj…” što znači da je M. Marković opisao taj drugi zločin koji mu je bio poznat kao komandiru jedinice, ali navodeći 12 Zekinih žrtava, koji se desio ranije i koji je sankcionisala Vrhovna komanda. No kako je Pantić mogao napraviti takvu grešku i sve zločine pripisati “četnicima Draže Mihailovića” pojasnio je Radoje Živanović, ispričavši Bojičiću sledeće: “Bio sam suviše mlad i naivan kada sam ušao u partiju… Ja dobro poznajem suseda Pantića, on nije bio u selu sa porodicom te kobne noći, kada smo izveli onaj masakr. Kada je stigao kući, i čuo od seljana da su videli četnike, i slušali njihove psovke i pesme, pesme o Draži i o Kralju, oni su za njega glavni svedoci događaja, očevici nesreće. I da mu ja pričam kao učesnik ne bi ni meni verovao. Niko se nije usudio da mu iznese istinu, a bilo je opasno po život odati partijsku tajnu…” Uz to navedimo i reči Zoraide Špadijer, svedoka na montiranom suđenju generalu Mihailoviću, koja se decenijama kasnije jadala: “Sve moje izjave su lažne i neistinite. Nikad nisam znala ništa o pokolju u Vraniću… Sve neistine za ličnost Mihailovića su izmišljotine i maslo mojih stričeva…”
Одговори

(04-01-2014, 05:01 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(04-01-2014, 01:50 PM)Ратко Пише:  Да ли сте прочитали овај текст:
http://savremenaistorija.com/?p=1834

Можете ли прокоментарисати...
Прочитао сам. Ово је нова теорија, дакле:
- комунисти су у Вранићу поклали четничке рањенике на спавању,
- четници се враћају и убијају 11 или 12 цивила у кућама у којима су побијени рањеници.
- одмах по одласку четника долазе партизани маскирани у четнике и убијају још око 70 цивила.

Могуће.
У тексту фали извор за све ове цитате, да ли можда знаш извор
Тешко је поверовати да су партизани маскирани у четнике побили 70 људи, а да их нико не открије.
Мада, није немогуће.
Не знам извор. Треба питати аутора текста.
Одговори

Знао сам (Покојан сад), човека који је био присутан на том клању у Вранићу.

Никада ми не би јасно шта се ту десило.

По једнима, неки (самозвани) "четници" (можда Пећанац..?), по другима приватан обрачун са предратним узроком, по трећима кољачи су касније завршили код љотића, бла, бла...

Почетак рата, па свашта исплива на површину.

Дал неко зна, нешто "опипљиво", односно неко ПОУЗДАНО сведочење неког савременика, а који је о томе тад нешто знао?

(04-01-2014, 08:31 PM)Ратко Пише:  Тешко је поверовати да су партизани маскирани у четнике побили 70 људи, а да их нико не открије.
Мада, није немогуће.
Не знам извор. Треба питати аутора текста.

Не могу да се сетим имена књиге и аутора. Али ми се чини, да је неки комуниста описивао баш такве радње титоваца, али у Босни. Почетком 90-тих година.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 27 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним