Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Шта мислите да ли су Немци знали како је Дража изгледао након операције Михаиловић?

Мало је чудно ово што се помиње у чланку о Петровданској блокади. Шпијуни сликавају све редом а након тога излази потерница на којој је Дражин предратни изглед.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(16-03-2018, 04:00 PM)posmatrač Пише:  Оргинална фотографија је само она израђена са негатива.
Експозиција је вријеме које је бленда на фотоапарату отворена током фотографисања. И она се на старим фотоапаратима подешавала ручно у зависности од осјетљивости филма и свјетлосних услова.
Двије оргиналне фотографије са различитим експозицијама могу настати само ако фотограф прво фотографише са једном експозицијом, а онда подеси другу па поново фотографише.

Посматрач,

само је негатив оригиналан.
Од њега се може добити више фотографија, које различитим експонирањем могу да буду другачије, и то су све копије.
Одговори

(15-03-2018, 11:22 PM)Милослав Самарџић Пише:  А Ђуришић?
Овај Авар са слике носи црну униформу, какву су носили само црнолегијаши, а они колико ми је познато нису били током рата у Јасеновцу и Градишки, поготово не у другој половини априла 1945. године. Ако добро видим мислим да носи и зимски шињел.

Пре бих рекао да је ово после оног покоља рањеника ДЧД у Костајници децембра 1944. године.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(10-03-2018, 10:31 AM)Pravda Пише:  Г. Самарџићу да ли се на овој слици Дража љуби у уста са пуковником Смиљанићем?Интересује ме да ли је то био неки војнички чин у ЈВуО,на другој слици приликом предаје заставе јединица Делиградског корпуса види се како се два официра љубе у уста.Да ли смо то преузели од Руса?Ако можете поставите прву слику Драже и Смиљанића у већој резолуцији,јер се ова моја не види добро,скенирао сам је из вашег Албума. поставите слику баш да видимо.Да ли је то неки Православни обичај?
[Слика: 257030_2106662954912_1495680875_32495296_7146746_o.jpg]
[Слика: s-l1600b.jpg]
Господине Самарџићу јел могу да вам се јавим на меил у вези ове слике да ми је пошаљете?Видео сам скоро на оном видео снимку Бољевачке бригаде исти обичај.
Одговори

Не, замолио бих те опет да ми више не тражиш слике. Већ сам ти барем десетак пута написао да немам времена да трагам за сликама.
Одговори

Добро,нећу вас више питати за слике.Само форум би вам био мртав одавно да није мене и слика које објављујем.
Одговори

(16-03-2018, 05:04 PM)Николај Пише:  
(15-03-2018, 11:22 PM)Милослав Самарџић Пише:  А Ђуришић?
Овај Авар са слике носи црну униформу, какву су носили само црнолегијаши, а они колико ми је познато нису били током рата у Јасеновцу и Градишки, поготово не у другој половини априла 1945. године. Ако добро видим мислим да носи и зимски шињел.

Пре бих рекао да је ово после оног покоља рањеника ДЧД у Костајници децембра 1944. године.

А да ли има неки њихов извор за ову слику? Шта они кажу? И када се уопште појавила? По легенди - Лубурић држи Павлову главу, то је слика повезивана са Јасеновцем, али само по предању, без конкретних доказа. Тешко је поређењем погодити ко ке тачно на слици. Мислио сам да неко има тачан извор, али изгледа да тешко можемо 100% да сазнамо.
Одговори

Нисам видео хрватске изворе, али њима је, у сваком случају, у интересу да о томе што мање говоре.

Написао сам, и без упоређивања лика, зашто то не може да буде Лубурић.

Погледај му ознаке на капи, рукавима и крагни:

[Слика: image_3.jpg]

Друго, није ни био тамо у то време.

Љубо Милош после рата је изјавио да је ликвидацију наредио и организовао Јакоб Џал, а извршила ју је група Доминика Хинка Пичилија.


За Ђуришића нисам 100 % сигуран, али с обзиром да је на слици црнолегијаш у зимској униформи, а нити је била зима (20. април) нити су црнолегијаши били тамо тада, и имајући у виду да је то време општег слома и бежаније, прилично сам сигуран да фотографија уопште нема везе са тим догађајем.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(16-03-2018, 05:04 PM)Николај Пише:  
(15-03-2018, 11:22 PM)Милослав Самарџић Пише:  А Ђуришић?
Овај Авар са слике носи црну униформу, какву су носили само црнолегијаши, а они колико ми је познато нису били током рата у Јасеновцу и Градишки, поготово не у другој половини априла 1945. године. Ако добро видим мислим да носи и зимски шињел.

Пре бих рекао да је ово после оног покоља рањеника ДЧД у Костајници децембра 1944. године.

Најпре ће бити ово.
Не знам само што Милослав инсистира на Лубурићу и Павлу када смо још на старом форуму расправили да нису они на фотографији.
Одговори

(15-03-2018, 12:59 AM)ХраброСрце Пише:  Не знам да ли је било већ (вјероватно јесте); да ли је на слици Ђуришићева глава?

[Слика: petar-brzica.jpg]

Где се појавила први пут ова фотографија?
Одговори

Ја сам је видео први пут у једном магазину из можда седамдесетих, који је излазио у СФРЈ, не сећам се имена. Била је као илустрација једног текста о страдању Ђуришићеве групе, и претпостављам да је одатле и кренула целокупна забуна. Додуше, у потпису слике није писало да су Лубурић и Ђуришић.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Добро би било кад би знали да ли су је они објавили из неког архива или на који начин су дошли до фотографије. То би умногоме олакшало да сазнамо ко је на њој.
Да те допуним што се тиче анализе фотографије. Овакве кокарде носили су и неки од Пећанчевих четника. Добро си приметио да је зимска униформа на усташи. Али ниси у праву да такве нису носили у Јасеновцу. Међутим, сматрам да ова фотографија није настала у систему јасеновачких логора. Овом фотографијом су они доказивали " главном стожеру" да су заузели одређену територију. Тако да се може догодити и да је ова фотографија из разних периода рата и различитих делова НДХ-А у која су тешко усташе улазиле. Није немогуће да је ово чак из 1942. године из источне Босне. Па чак и да је из логора Земун 1944. године. Али , све су то спекулације.
Много бољи пут за утврђивање је пронаћи одакле је ова фотографија доспела у јавност. Тада би све било много лакше.
Одговори

Не инсистирам, рекао сам да није сигурно ко ке на слици. За сада очигледно не можемо да утврдимо. Сећам се да смо је објавили још 1990. и да се тада сматрало да су то Лубурић и Ђуришић.
Одговори

На Видовдану опет изашла верзија о смрти Александра Мишића и Ивана Фрегла коју си одавно оповргао. Још поврх свега као илустрацију ставили Фреглову фотографију представљајући Мишића.
Зашто, макар, овај твој текст о Мишићу и његовој судбини не преузму ови са ИСИ? Та прича нема никакве везе са сукобљеним мишљењем које имате у вези смисла ДСР у КЈ.
Зашто је код нас у данашњој култури постала пракса да када се нечије мишљење и стваралаштво, игнорише, одбацује и анатемише се то ради апсолутно и персонално и искључује се противник из списка живих. Чак и у једном периоду титоизма се нашао неко из режима да помогне прогањаном , па чак и његовом делу, да се негде објави или да се , макар минимално, негде појави. Дакле, задње време дошло.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 18 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним