Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(19-08-2023, 09:46 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(19-08-2023, 07:50 PM)Vanza Пише:  
(19-08-2023, 07:37 PM)ватхра Пише:  
(19-08-2023, 07:19 PM)Darx99 Пише:  Ovdje pise da su partizani spasili oko 2000 pilota. Da li je to tacno?

Ту цитирају америчке податке из History of the MAAF, где наводе око 2000 евакуисаних од партизана и 350 од четника.
Ти подаци су непотпуни, број евакуисаних са обе стране је већи. Плус је било и евакуисаних британских авијатичара.
Немогиће је да су партизани спасили толике пилоте, јесу,али не верујем да су толико

Комунисти намерно мешају термине евакуисани и спашњени. Са њихове територије оборени пилоти су евакуисани, са аеродрома на које су савезници довозили помоћ партизанима и са које су одвозили партизане у Италију, да их не би похватали Немци. Американци су евакуисали 30.000 партизана и вероватно око 2.000 њихових пилота. Зато они никад нису тврдили, ни после 1948, када су правили пропагандне филмове у корист Тита и партије, да су их партизани спашавали, јер су заправо они спашавали партизане. Зато то ни данас не могу да прихвате.

Американци су те пилоте упућивали да, ако нису сигурни да могу да прелете Јадран, слете или искоче на територију под контролом комуниста. Зато комунисти немају доказ за тврдњу да је на њихову територију, која је 1944. била мања од четничке, пало око 250 савезничких авиона. Немају доказе где су пали, јер нису, док ми имамо да је на четничку територију пало око 70 савезничких авиона.

Јесу ли евакуисани пилоти оборени или су имали наређење да слећу и искачу код комуниста? То ми није јасно.
Одговори

(19-08-2023, 09:46 PM)Милослав Самарџић Пише:  Комунисти намерно мешају термине евакуисани и спашњени.
Не знам на које комунисте сад мислите.
Американци користе само један термин - Evader.

(19-08-2023, 09:46 PM)Милослав Самарџић Пише:  Са њихове територије оборени пилоти су евакуисани, са аеродрома на које су савезници довозили помоћ партизанима и са које су одвозили партизане у Италију, да их не би похватали Немци. Американци су евакуисали 30.000 партизана и вероватно око 2.000 њихових пилота. Зато они никад нису тврдили, ни после 1948, када су правили пропагандне филмове у корист Тита и партије, да су их партизани спашавали, јер су заправо они спашавали партизане. Зато то ни данас не могу да прихвате.
Да, лепо сте описали да су партизани били савезничка војска.
Четници су преко евакуације авијатичара покушавали да поново ступе у контакт са савезницима.

Милослав Самарџић
[quote pid="169217" dateline="1692474377"]
Американци су те пилоте упућивали да, ако нису сигурни да могу да прелете Јадран, слете или искоче на територију под контролом комуниста. Зато комунисти немају доказ за тврдњу да је на њихову територију, која је 1944. била мања од четничке, пало око 250 савезничких авиона. Немају доказе где су пали, јер нису, док ми имамо да је на четничку територију пало око 70 савезничких авиона.
[/quote]

Rolleyes
Који су ваши докази да је код четника пало 70 савезничких авиона?

За сваки авион и посаду који су пали у Југославији имам серијски број, имена посаде, ко их је евакуисао и приближно место.
Код партизана је тај број преко 330.
Одговори

Јужносрбијанац,

Већина авиона из којих су евакуисани авијатичари су били оштећени изван Југославије, и успели су да пређу доста, али нису могли да пређу Јадран. Зато је дата инструкција, да кад се искаче у Југославији, да се иде у планинске крајеве даље од путева, и по искакању да се тражи да их одведу код Савезничке мисије. Намерно су избегли да траже партизане или четнике да се једни или други не увреде.
Одговори

(19-08-2023, 10:32 PM)Јужносрбијанац Пише:  
(19-08-2023, 09:46 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(19-08-2023, 07:50 PM)Vanza Пише:  
(19-08-2023, 07:37 PM)ватхра Пише:  
(19-08-2023, 07:19 PM)Darx99 Пише:  Ovdje pise da su partizani spasili oko 2000 pilota. Da li je to tacno?

Ту цитирају америчке податке из History of the MAAF, где наводе око 2000 евакуисаних од партизана и 350 од четника.
Ти подаци су непотпуни, број евакуисаних са обе стране је већи. Плус је било и евакуисаних британских авијатичара.
Немогиће је да су партизани спасили толике пилоте, јесу,али не верујем да су толико

Комунисти намерно мешају термине евакуисани и спашњени. Са њихове територије оборени пилоти су евакуисани, са аеродрома на које су савезници довозили помоћ партизанима и са које су одвозили партизане у Италију, да их не би похватали Немци. Американци су евакуисали 30.000 партизана и вероватно око 2.000 њихових пилота. Зато они никад нису тврдили, ни после 1948, када су правили пропагандне филмове у корист Тита и партије, да су их партизани спашавали, јер су заправо они спашавали партизане. Зато то ни данас не могу да прихвате.

Американци су те пилоте упућивали да, ако нису сигурни да могу да прелете Јадран, слете или искоче на територију под контролом комуниста. Зато комунисти немају доказ за тврдњу да је на њихову територију, која је 1944. била мања од четничке, пало око 250 савезничких авиона. Немају доказе где су пали, јер нису, док ми имамо да је на четничку територију пало око 70 савезничких авиона.

Јесу ли евакуисани пилоти оборени или су имали наређење да слећу и искачу код комуниста? То ми није јасно.

Неки су слетели на аеродроме, неки су искочили ако нису били сигурни да могу да прелете.
Одговори

(19-08-2023, 10:46 PM)ватхра Пише:  
(19-08-2023, 09:46 PM)Милослав Самарџић Пише:  Комунисти намерно мешају термине евакуисани и спашњени.
Не знам на које комунисте сад мислите.
Американци користе само један термин - Evader.

(19-08-2023, 09:46 PM)Милослав Самарџић Пише:  Са њихове територије оборени пилоти су евакуисани, са аеродрома на које су савезници довозили помоћ партизанима и са које су одвозили партизане у Италију, да их не би похватали Немци. Американци су евакуисали 30.000 партизана и вероватно око 2.000 њихових пилота. Зато они никад нису тврдили, ни после 1948, када су правили пропагандне филмове у корист Тита и партије, да су их партизани спашавали, јер су заправо они спашавали партизане. Зато то ни данас не могу да прихвате.
Да, лепо сте описали да су партизани били савезничка војска.
Четници су преко евакуације авијатичара покушавали да поново ступе у контакт са савезницима.

Милослав Самарџић
[quote pid="169217" dateline="1692474377"]
Американци су те пилоте упућивали да, ако нису сигурни да могу да прелете Јадран, слете или искоче на територију под контролом комуниста. Зато комунисти немају доказ за тврдњу да је на њихову територију, која је 1944. била мања од четничке, пало око 250 савезничких авиона. Немају доказе где су пали, јер нису, док ми имамо да је на четничку територију пало око 70 савезничких авиона.

Rolleyes
Који су ваши докази да је код четника пало 70 савезничких авиона?

За сваки авион и посаду који су пали у Југославији имам серијски број, имена посаде, ко их је евакуисао и приближно место.
Код партизана је тај број преко 330.
[/quote]

Имам четничка документа где је записивано где су падали. Напамет сам рекао 70.
Верујем да имате за 330, али то су авиони који су углавном плански ишли да падну или слете тамо где су партизани. 
И они који су падали код четника, прво су говорили: Тито! Партизани!
Одговори

Цитат:Четници су преко евакуације авијатичара покушавали да поново ступе у контакт са савезницима.


Како да "поново ступе у контакт" са савезницима кад је њихова мисија и отишла након отпочињања евакуације у Прањанима у мају?

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(20-08-2023, 10:46 AM)Николај Пише:  Како да "поново ступе у контакт" са савезницима кад је њихова мисија и отишла након отпочињања евакуације у Прањанима у мају?

Преко Фотића је Американцима послато више телеграма да се код четника налазе евакуисани авијатичари.
Самарџић је објавио спискове имена који су слати преко агенције Слободна Југославија.
Има и порука преко линије Вила Реста да се крајем јула код четника налази 150 америчких авијатичара.
То је све утицало да почну да се врше припреме за слање мисије.

Затим се ситуација понавља после одласка Халијард мисије.
У наставку су слати телеграми АЦРУ да се код четника налазе евакуисани авијатичари. Овде је била другачија ситуација, па су им одговарали да пребаце те пилоте код партизана који ће их брзо евакуисати. Било је доста преписке око тога. Међутим, четници су то одбијали са образложењем да је превиште опасно. То није било тачно, велик број авијатичара је уз помоћ локалног становништва сам прешао код партизана без проблема. Четници су хтели да их држе код себе, не би ли поново дошла мисија код њих.

И на крају имамо случајеве крајем 1944. године кад је послато више мисија ка Савезницима. Најмање две преко Јадрана, једна ка Румунији и покушана једна ка Бугарској. Свака је имала код себе евакуисане авијатичаре.
Одговори

(20-08-2023, 12:50 PM)ватхра Пише:  
(20-08-2023, 10:46 AM)Николај Пише:  Како да "поново ступе у контакт" са савезницима кад је њихова мисија и отишла након отпочињања евакуације у Прањанима у мају?

Преко Фотића је Американцима послато више телеграма да се код четника налазе евакуисани авијатичари.
Самарџић је објавио спискове имена који су слати преко агенције Слободна Југославија.
Има и порука преко линије Вила Реста да се крајем јула код четника налази 150 америчких авијатичара.
То је све утицало да почну да се врше припреме за слање мисије.

Затим се ситуација понавља после одласка Халијард мисије.
У наставку су слати телеграми АЦРУ да се код четника налазе евакуисани авијатичари. Овде је била другачија ситуација, па су им одговарали да пребаце те пилоте код партизана који ће их брзо евакуисати. Било је доста преписке око тога. Међутим, четници су то одбијали са образложењем да је превиште опасно. То није било тачно, велик број авијатичара је уз помоћ локалног становништва сам прешао код партизана без проблема. Четници су хтели да их држе код себе, не би ли поново дошла мисија код њих.

И на крају имамо случајеве крајем 1944. године кад је послато више мисија ка Савезницима. Најмање две преко Јадрана, једна ка Румунији и покушана једна ка Бугарској. Свака је имала код себе евакуисане авијатичаре.


Јел било само 150 америчких авијатичара?

Имам британски документ у којем се спомиње 200 савезничких авијатичара који су код Драже. 

У документу стоји да су 24. јула 1944. пресрели поруку послату са непознате станице у Југославији. И станица је у наредним емитовањима износила појединости о неких 200 савезничких авијатичара који су са генералом Михаиловићем. (парафразирано)
Одговори

Логично, прво их је било 150 па онда 200.
Одговори

Колико је било предратних пуковника у ЈВуО? У партизанском покрету су била двојица, Авшич и Оровић.
Одговори

Цитат:Између 1941. и 1945. године, од 167 активних и 188 резервних генерала на почетку Априлског рата, уз генерала Михаиловића је било само три предратна генерала Југословенске војске: бригадни генерал Мирослав Трифуновић, дивизијски генерал Светомир Ђукић и бригадни генерал Пантелије Панта Драшкић (најпре уз Милана Недића), а касније им се придружио и бригадни генерал Миодраг Дамјановић. До краја рата, придружиће им се генерал Матија Парац, генерал Драгутин Кузмић и генерал Стеван Радовановић.

Да ли је ова информација тачна, и ако није који се још предратни генерал прикључио уз Чичу?

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

Због чега су се разишли ђ. Новаковић и п. Дража 1941 године?
Одговори

Да ли су добре књиге Милана Недића о првом светском рату,јер као што знамо,цело време је боравио у позадини као неискусни али високи официр
Одговори

(22-08-2023, 02:49 PM)sagus Пише:  
Цитат:Између 1941. и 1945. године, од 167 активних и 188 резервних генерала на почетку Априлског рата, уз генерала Михаиловића је било само три предратна генерала Југословенске војске: бригадни генерал Мирослав Трифуновић, дивизијски генерал Светомир Ђукић и бригадни генерал Пантелије Панта Драшкић (најпре уз Милана Недића), а касније им се придружио и бригадни генерал Миодраг Дамјановић. До краја рата, придружиће им се генерал Матија Парац, генерал Драгутин Кузмић и генерал Стеван Радовановић.

Да ли је ова информација тачна, и ако није који се још предратни генерал прикључио уз Чичу?

Постоји видео на Јутјуб каналу  „Погледи” о Дражиним генералима.
https://youtu.be/_rOPkIF1t48?si=qvby9A-c7TChiAmC
Већина генерала и високих официра је било интернирано у логоре, међу њима и неки од ових на листи. Зато су остатак Југословенске војске, који се налазио у отаџбини и водио герилску борбу, морали водити официри који су најчешће били у чину потпуковника, мајора или капетана.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним