Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(20-02-2015, 05:32 PM)Бенито Пише:  Ко је код Србаља данашњих најпопуларнији комуниста-партизан? Рецимо, ко има данас највише улица са његовим именом по градовима Србије?
''Друг Тито''?
Одговори

" ...И у Београду- СТАТИВА..."
МАРШАЛА ТИТА- 11 УЛИЦА
САВЕ КОВАЧЕВИЋА- 12 УЛИЦА

Друго питање:
Да ли је помињана на Погледима књига Николе П. Илића ВЕРА ПЕШИЋ-ЧЕТВОРОСТРУКИ АГЕНТ?
Одговори

(20-02-2015, 07:19 PM)Бенито Пише:  " ...И у Београду- СТАТИВА..."
МАРШАЛА ТИТА- 11 УЛИЦА
САВЕ КОВАЧЕВИЋА- 12 УЛИЦА

Друго питање:
Да ли је помињана на Погледима књига Николе П. Илића ВЕРА ПЕШИЋ-ЧЕТВОРОСТРУКИ АГЕНТ?
Па да, у КГ је улица С.К. преименована у булевар... док Титове нема одавно. Није фер,Тито је ипак био много већи убица.
Било је. Видео сам ту књигу, слабо је, а и Ратко каже, поредио је сад са новооткривеним документима.
Одговори

Сад сам тражио по архиви Погледа и видим да је Динчић помињао још 2007. године.
Читао сам неки текст Марка Лопушине у најновијој Илустрованој Политици, репринт старог фељтона из Новости, и видим да је писао на основу поменуте књиге.
Испаде да је Вера несхваћена легенда контрашпијунаже. Уопште се не разуме из текста зашто је Дража толико инсистирао да је стрељају, а толики су интервенисали за њен останак у животу.
Ко прочита овај текст, тешко да ће ишта схватити о ДСР на Балкану.
Одговори

У књизи се крије основна чињеница, да су Немци знали да је Вера Пешић комунисткиња, члан КПЈ од 1938. отприлике, али је сарађивала са њима против четника и то им је било најбитније. Класичан пример сарадње комуниста и Немаца.
Јел знаш коме је она била тетка?
Одговори

(20-02-2015, 08:27 PM)Милослав Самарџић Пише:  У књизи се крије основна чињеница, да су Немци знали да је Вера Пешић комунисткиња, члан КПЈ од 1938. отприлике, али је сарађивала са њима против четника и то им је било најбитније. Класичан пример сарадње комуниста и Немаца.
Јел знаш коме је она била тетка?

Белим листићима? Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Чуо сам давно ту модерну легенду, да је тетка покојне глумице Станиславе Сташе Пешић и Весне Пешић, "социолошкиње".
Него, у књизи, барем по Лопушини наводим, јер књигу нисам читао, она је 1938.године врбована за рад у контраобавештајној служби ВКЈ. У тај посао је увео пешадијски мајор Славко Радовић. Одатле је у служби преузео пуковник Драгољуб Стојановић.
Због сумњивих контаката са Немцима, ухапшена је у зиму 1939.године. Одведена је у Ђушину, у зграду полиције. Реаговали су Немци, па је пуштена, а смењен је министар полиције др Станоје Михалџић, и премештен за бана Дринске бановине. Полицијски контраобавештајни биро "Ујка А.Д." је распуштен. Најпознатији контраобавештајци из тог бироа ( Антон Багатаљ, Фрањо Ујачић, Марјан Ујачић) су премештени у унутрашњост.
О оном што пише у вези са ратом, боље да не наводим.
Па сад, ако имаш неки коментар, мада мислим да је ово више за Динчића, јер одлично зна тему, а и Илића.
Одговори

Није легенда, причао ми је њихов рођак из Лесковца.
Јел има фуснота за све то?
У немачким документима пише да је била члан КПЈ.
Одговори

Рекао сам, Лопушина наводи по књизи Николе П Илића- Вера Пешић у вртлогу шпијунаже.
Одговори

Као што знаш, П. Илић, удбаш у пензији и сарадник Института за савремену историју, је аутор ове књиге, прва слика горе лево:
http://www.pogledi.rs/cetnici-protiv-nemaca/
Тако да не бих губио време око те друге.
Одговори

Сагласан, али бих ипак погледао књигу. Интересује ме фусноте за ово у вези контраобавештајне службе ВКЈ. О тој теми код нас није много писано.
Одговори

Друг са Крстарице јавља да је пронађен гроб Леке Дамјановића!
Одговори

(21-02-2015, 03:12 PM)Ненад СРС Пише:  Друг са Крстарице јавља да је пронађен гроб Леке Дамјановића!
Свака част!
Одговори

РТС афирмативно о четницима:
https://www.facebook.com/video.php?v=388...=2&theater
Додуше - сатарим...
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 21 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним