Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Prvi pik za iskren i dobar igrani film o cetnicima.
Одговори

Da li je pominjana ovde knjiga Kosare Gavrilovic GAVRILOVICI I REBEKA VEST?
Misli se na dr Milana Gavrilovica.
Одговори

Није, а нисам ни чуо за њу. Где има?
Одговори

Ima da se kupi na Kupindu i Amazonu.
Kosari, Milanovoj cerki, je Rebeka Vest poklonila fotografiju gde Drazu briju. Ta fotografija je po Rebeki nastala u Moskvi 1946. godine. Odatle izvor Kljakicu za njegovu teoriju o Drazi koji umire 60ih godina u Moskvi.
Inace, nije losa knjiga. Zanimljivo mi je da su zena i deca Milana Gavrilovica pobegla 5. aprila iz Beograda, a bombardovanje Beograda ih je zateklo u Skoplju, na putu za Solun. Dok Simovic, predsednik vlade, udaje cerku 6.aprila. PТужанa, budi pametan.
Одговори

Читао сам ''Црно јагње и сиви соко'' Ребеке Вест, много добро!
Енглескиња која је волела Србе.
Знам за ту слику, нашао сам још неколико таквих, из те серије... снимљене су током рата.
Одговори

Rebeka Vest je, inace, nakon rata do smrti zivela na Kensingtonu, na istoj adresi na kojoj je za vreme rata bila adresa jugoslovenske kraljevske vlade u egzilu.
Одговори

Да, да, то је битно. Југо влада у егзилу је имала велике заслуге за Србе.

Када виђех витешку невољу
забоље ме срце, проговорих:
"Што, погани, од људи чините?
"Што јуначки људе не смакнете?
"Што им такве муке ударате?"
Одговори

Samardžiću,

Kakva su ovo dokumenta što objavljuje blic sa suđenja Draži...

Јосип Броз-Амброз Тито! ДА, ТО ЈЕ БИО ПЕГАВИ ТРБАТИ, ФАРБАНИ ПА КОЛМОВАНИ, У МИДЕРЕ УТЕГНУТИ АУСТРО-УГАРСКИ ЦУГСФИРЕР, ТРОСТРУКИ ШПИЛЕ И МАЂАРСКИ ЧИВА, ЈОСИП БРОЗ-АМБРОЗ ТИТО, СРБОУБИЦА ПРВИ ДО ПАВЕЛИЋА!!!
ПРОСВЕТАР.
Одговори

Да ли сте упознати с тим да је Дража био главни задужени за пренос покојног краља Александра од Загреба до Београда 1934? (Пренос се вршио путем Марсеј-Сплит-Загреб-Београд)
Одговори

(03-12-2015, 11:50 PM)Mekenzi Пише:  Samardžiću,

Kakva su ovo dokumenta što objavljuje blic sa suđenja Draži...
То је пресуда која је од 1946. наовамо безброј пута објављивана и цитирана. Баш таква, оригинална са потписима и печатима, има у Војном архиву, а ево ми и је у компјутеру годинама. Из целе грађе са суђења најважнији забрањени део био је Јоксимовићева одбрана, коју смо ми објавили у књизи ''Браним ђенерала Дражу'' ове године.
Дакле, нису крили пресуду, већ одбрану, што је и логично.
Одговори

(13-12-2015, 03:45 AM)Романија Пише:  Да ли сте упознати с тим да је Дража био главни задужени за пренос покојног краља Александра од Загреба до Београда 1934? (Пренос се вршио путем Марсеј-Сплит-Загреб-Београд)
Да, тада га је упознао свештеник Момчило Ђујић.
Одговори

Oктобра 1934. одређен је за спроводника воза који је од Сплита до Београда превозио посмртне остатке краља Александра Карађорђевића, убијеног у Марсеју.

Воз се заустављао на свакој станици кроз коју је пролазио, а свештеници из централног вагона композиције читали су окупљеном свету краће молитве. У Личким Врховинама, у које је воз ушао кад је већ пала ноћ, десио се и један тежак инцидент. Присутни су држали буктиње у рукама, један стари лички Србин почео се опраштати од краља, да би се пред крај говора напрасно окренуо према једном делу окупљеног народа и узвикнуо:

- А шта сте ви, Хрвати, који сте га убили дошли вође? Мајку вам хрватску, усташку!

Михаиловић је наредио поповима да прекину молитву и да воз одмах крене према Загребу.

Један очевидац је забележио оно што је уследило:
- Ја сам вирио кроз прозор: кад је воз излазио из станице, она маса се међусобно тукла. Видео сам како оне буктиње иду тамо-амо.
Одговори

Поднаредник Василије Јовановић,погинуо 1944.године на Тари.Вероватно из 4.групе јуришних корпуса.Ако неко зна било какав податак о њему,молио бих да напише.
Одговори

(13-12-2015, 05:23 PM)Вукашин Петковић Пише:  Oктобра 1934. одређен је за спроводника воза који је од Сплита до Београда превозио посмртне остатке краља Александра Карађорђевића, убијеног у Марсеју.

Воз се заустављао на свакој станици кроз коју је пролазио, а свештеници из централног вагона композиције читали су окупљеном свету краће молитве. У Личким Врховинама, у које је воз ушао кад је већ пала ноћ, десио се и један тежак инцидент. Присутни су држали буктиње у рукама, један стари лички Србин почео се опраштати од краља, да би се пред крај говора напрасно окренуо према једном делу окупљеног народа и узвикнуо:

- А шта сте ви, Хрвати, који сте га убили дошли вође? Мајку вам хрватску, усташку!

Михаиловић је наредио поповима да прекину молитву и да воз одмах крене према Загребу.

Један очевидац је забележио оно што је уследило:
- Ја сам вирио кроз прозор: кад је воз излазио из станице, она маса се међусобно тукла. Видео сам како оне буктиње иду тамо-амо.

Да то сам и ја прочитао у књизи о атентату 1934. Мада сам посумњао да је то баш Чича Дража, јер је писало да је пуковник, а Дража је добио тај чин тек годину дана касније, на рођендан краља Петра 6.сеп. 1935. Тако да је тада био потпуковник. Још сам нашао пар грешака у књизи.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним