Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Ако сазнаш јави. Хвала у сваком случају.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(04-06-2018, 11:19 AM)Милослав Самарџић Пише:  Није био. Ево пре носим поглавље из књиге ''Истина о Титовим партизанима'':

2. КОМУНИСТИЧКА ПАРТИЈА ЈУГОСЛАВИЈЕ

Одличан текст Милославе. Поражавајуће је да смо двадесетих година двадесетог века имали преко 10% симпатизара комуниста. Није ни чудо што су ти бројеви драстично скочили четрдесетих, тј. избијањем рата и сломом КЈ.

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори

(06-06-2018, 07:29 PM)Громовник Пише:  Поражавајуће је да смо двадесетих година двадесетог века имали преко 10% симпатизара комуниста. Није ни чудо што су ти бројеви драстично скочили четрдесетих, тј. избијањем рата и сломом КЈ.

Ништа ту није чудно, нити је тај скок комунизма четрдесетих био природан.Велико је страдање било у ПСР и није чудо што су се људи окренули једној утопистичкој и популистичкој идеологији. То је у то време био тренд у целој Европи.Мислим на период после ПСР. Оно што нас је снашло после ДСР је игра много великих играча и велико је питање та наводно широка подршка комунистичкој партији. Потпуно друга ситуација у односу на ону после ПСР.
Одговори

Вероватно сте давно гледали Ужичку републику али верујем да Вам је ово остало у сећању. Улога јединог позитивног четника-официра из филма, коју игра Раде Шербеџија, писана је, рекао бих, на основу лика и дела једне историјске личности из периода рата.

Да ли имате представу ко би то могао бити и због чега су комунисти једино ту улогу приказали као позитивну?

Није само питање за Самарџића, могу и остали да коментаришу. Изволите.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Мајор Александар Мишић...
Одговори

(06-06-2018, 08:13 PM)Перун Пише:  Да ли имате представу ко би то могао бити и због чега су комунисти једино ту улогу приказали као позитивну?

Можда је боље рећи као најмање негативну. Јер и он бежи од борбе у Априлском рату, сарађује са Немцима, гледа како спаљују народ у цркви и не протествује...

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(06-06-2018, 08:16 PM)Милослав Самарџић Пише:  Мајор Александар Мишић...

Немамо исто мишљење...

У лику кога тужачи Шербеџија видео сам капетана Дерока. Иако су га убили, без гриже савести, кап. Дерок, је један од ретких за кога њихова историографија није имала примедби. Због тога сам помислио да је неко из врха ургирао да се он у филму, кроз лик мајора Бањца (ако де добро сећам) прикаже ,,најмање негативно”.

Поручниче, шта ти велиш на ово?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Мислим да те повукло то што је и " поручник Бањац" погинуо поред топа. Нису мислили на Дерока, јер су га они убили, а његов убица је тада, а вероватно и сада, имао улицу у Чачку.
Обично такве ликове они праве из више историјских личности. Проблем је у томе што "историчари" те личности представе другачије него што су они заиста били. Тако се дође до Франкенштајна какав је " поручник Бањац". У њему има и поручника Јована Бојовића, и Манојла Кораћа, и Глишића, и Звонка, итд... Али у суштини, имамо наказу.
И у том лику, и у целом том филму који је највеће ђубре које је икад снимљено код нас.
До појаве Сенки над Балканом. Ваистину!
Одговори

Ово ми је био важан податак па сам хтео да чујем и ваше мишљење. Хвала свима на корисним саветима.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Ако се не варам, мислим да се њихов мајор из У. Републике зове Коста Бараћ.
Одговори

Kosta Barac.Sansa da saznamo iz prve ruke nestala je pre 15-tak godina smrcu Zike Mitrovica.Stalno je ponavljao da je film umetnicki vrh,ali je ideoloski obojen,a krivica za to je "u vrhu".Mozda jedino Mladomir Djordjevic alijas Punisa moze da kaze nesto vise o tome.Ali tesko.Inace treba ga pitati sta je radio 41 ve u Uzicu?Dosta je nejasan uvek bio o tome.Ili je namerno nejasan.Hm....

Samardzicu,da ti nemas saznanja sta su u Uzicu 4
1-ve radili Purisa Djordjevic sa jedne i Vladeta Jerotic sa druge.Poprilicno mi je sve tu nejasno.Djordjevic je toboze i pretucen.Uzice 41-ve velika misterija i dalje po pitanju pojedinih licnosti.
Одговори

Не знам, само сам прочитао оно што је Ђорђевић писао. Није много открио.
Одговори

Поздрав браћо имам једно питање.Знате ли нешто више о Сергију или Сергеју Михаиловичу, који је био комадант рогатичке бригаде пореклом Рус.

Поздрав браћо имам једно питање.Знате ли нешто више о Сергију или Сергеју Михаиловичу, који је био комадант рогатичке бригаде пореклом Рус.
Одговори

Капетан Сергије Михаиловић је био Шапчанин, командант Рогатичке бригаде по доласку у Босну августа 1941.

По једној верзији, стрељан због злочина над муслиманима априла 1942, по другој погинуо несрећним случајем код Оклетца на Дрини (експлодирале бомбе које је превозио, кад је налетео на рупу).

Рус Сергеј је друга особа.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 24 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним