Оцена Теме:
  • 14 Гласов(а) - 4.14 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Нова ТВ серија - Равна Гора

Дража Михаиловић, без ножа, али и без „земљотреса”
Радош Бајић је у четвртој епизоде „Равне горе” помутио ранију стереотипну слику о четничком вођи, али није успео да промени давно формирана мишљења
[Слика: Nebojsa-Glogovac-kao-Draza-Mihajlovic.png]
Дража Михаиловић у прексиноћњој епизоди серије „Равна Гора” јесте приказан драматично другачије од стереотипне слике зликовца са ножем, зараслог у браду, познате нам из партизанских филмова, али само његово појављивање, чини се, није оставило драматичан ефекат у јавности.

Дело Радоша Бајића претендује да објективним приказом Другог светског рата помири различите идеологије у Србији. Ипак, после четврте епизоде у којој се коначно појавио генерал Драгољуб Дража Михаиловић, не може се рећи да је било ко изменио своју представу о прошлости. Симпатизери равногорског покрета гледају на Небојшу Глоговца у улози четничког вође као на дуго очекивано исправљање неправде док партизани и њихови поштоваоци у серији виде фалсификовање историје.

– То је човек који је затрпан хималајима смећа, а синоћ се промолио из те депоније. Он је за свој народ и своју земљу дао све што је имао, а она му је узвратила депонијом. Надам се да ће серија допринети томе да нови нараштаји на Михаиловића гледају другим очима – каже песник Матија Бећковић.

Први пут видели смо вођу четничког покрета као људско биће, као неког ко брине за сународнике и бори се против окупатора. Да ли је стварно било тако? Не, ако питате Титовог преводиоца и писца Ивана Ивањија, који каже да серија покушава да покаже да Михаиловић није сарађивао са окупатором, што је по његовом мишљењу „непознавање чињеница”.

– Његова сарадња са Немцима почиње у новембру 1941. и о томе постоје прецизни немачки подаци. Доста сам о Дражи Михаиловићу причао са Слободаном Пенезићем Крцуном и закључио да је он једна трагикомична фигура. Али, хајде да видимо шта ће даље бити у серији. Кажу да ће бити приказано како су Дража и Тито један другом гарантовали живот, и како је Дража држао реч, док је Тито убио Дражу, али то су две сасвим различите ствари – сматра Ивањи.

Припадници Савеза удружења бораца Народноослободилачког рата (СУБНОР) мрштили су се на помен серије о четничком лидеру и пре него што је она завршена, али ни сада, после првих епизода, не могу о њој да кажу ништа друго осим да фалсификује историју. Миодраг Зечевић, председник овог савеза, каже да је Михаиловић нетачно представљен:

– Он није био онаквим каквим су га приказали, све је погрешно, укључујући његово повлачење из Босне. Потомцима четника и поштоваоцима равногорског покрета серија може добро доћи у покушајима рехабилитације четника, али то је јалов посао, историја се не може мењати, шта је било, било је – сигуран је Зечевић.

Драгољуб Мићуновић, председник Политичког савета ДС, каже да је гледао само прву епизоду, али да она није била добра.

– Реч је, наравно, о ТВ серији, дакле о забави, мада би требало и да буде уверљива, али плашим се да су наше слободе у интерпретирању историје огромне – примећује Мићуновић..

Иако је Бајић радио на серији у сарадњи са Институтом за савремену историју, па је тиме требало и да прибави веродостојне чињенице, српски историчари се не слажу око тога колико је аутор у томе успео.

– „Равна гора” је још један у низу покушаја ревизије и фалсификовања историје, а о томе шта је историјска истина, како нам се сугерише, треба да сазнамо што из ове серије, што од глумаца који нам се из дана у дан обраћају кроз медије као једини тумачи „истине” – сматра Радина Вучетић, историчарка, доцент на Филозофском факултету у Београду и ауторка књиге „Кока-кола социјализам”.

– Иако се аутори труде да на све могуће начине нагласе неутралност и објективност, и назив серије јасно указује да је страна већ изабрана. Мислим да је „Равна гора” лош потез, да још више продубљује поделе у српском друштву, а на ширем плану, распирује националну и верску мржњу, јер су нам у прве четири епизоде, као једини непријатељи, већи од Немаца, представљени Хрвати и муслимани – додаје Вучетић.

Са друге стране, Чедомир Антић, историчар и председник Напредног клуба, сматра да је серија у великој мери верна научном тумачењу Другог светског рата.

– Серија је добродошла, јер први пут разбија стереотип о Драгољубу Михаиловићу као остарелом, зараслом и пропалом човеку који је довучен на процес где му је пресуђена смрт. Људи који су се борили у партизанима и њихови потомци су незадовољни серијом, јер они желе потврду какву налазе у Булајићевој естетици. Апологете четника такође нису задовољни, јер аутор досад није желео да слави или унизи ни четнике ни партизане – закључује Антић.
http://www.politika.rs/rubrike/spektar/z...sa.sr.html
Одговори

Е, Радина, Радина, кад би зидови знали да говоре.
За катран и перје си ти, а не за доцента.
Одговори

21:00 | уторак, 03 Децембар
Равна Гора

Шта мијења у свијести просјечног човјека серија "Равна Гора"? На којим се историјским чињеницама заснива радња и да ли рат партизана и четника и данас траје?

Од Краљевине СХС, преко СФРЈ до Равне Горе, само у емисији Некад било.



Емисија се може гледати уживо, преко интернета.
http://www.rtrs.tv/program/uzivo.php?c=1&bcast_on=1
Одговори

Цитат:– Иако се аутори труде да на све могуће начине нагласе неутралност и објективност, и назив серије јасно указује да је страна већ изабрана. Мислим да је „Равна гора” лош потез, да још више продубљује поделе у српском друштву, а на ширем плану, распирује националну и верску мржњу, јер су нам у прве четири епизоде, као једини непријатељи, већи од Немаца, представљени Хрвати и муслимани – додаје Вучетић.


Tipicna komunitsticko-'politicki korektna' opaska, koja kao i uvijek zatvara oci pred istorijskim cinjenicama i stvarnoscu, kako je to vec ljevicarima svojstveno uz naravno obaveznu osudu srpskog sovinizma i mrznje...

Pa zar nam tzv. "hrvati" i "muslimani" nastali kao produkt visevjekovnog procesa rasrbljavanja nisu bili i ostali najveci i najblizi neprijatelji???

Nikad mi nece biti jasno, koliko god se trudio, sta se to desava u mozgovima ovakvih individua, kako ih je moguce u tolikoj mjeri okupirati/ukalupiti i u potpunosti izbrisati i najmnaji osjecaj za pravdu, istinu, nacionalnu pripadnost/ponos, rodoljublje, potpuno ugusiti potrebu za kritickim preispitivanjem "zvanicne" verzije itd. Rolleyes

Равна Гора побиједити мора - слобода или смрт!
Одговори

Цитат:сматра Радина Вучетић, историчарка, доцент на Филозофском факултету у Београду

Историчарка!? Кидање

Такозвана историчарка би требала ваљда знати да су Хрвати побили Срба колко Њемци, пута десет.
Одговори

(03-12-2013, 12:28 AM)Александар Динчић Пише:  
(02-12-2013, 11:42 PM)Вукашин Петковић Пише:  
(02-12-2013, 10:18 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(02-12-2013, 09:05 PM)Alex Пише:  Al kad smo već kod toga da vidimo kako su narod i komunisti braniji u aprilskom ratu Užice:
Народ и комунисти. Smile
Срећна Нова 1951. година...
Кидање

Дакле, овим чином комунисти су прекшили партијску директиву - не изазивати никог. Шта се г.Алекса добија за непоштовање партијске директиве?

Direktno naredjenje je bilo da se sktivno bori protiv agresora Smile

Evo intervju "učitečja" iz serije:

Цитат:Da li Vam je bilo teško da odigrate tu ulogu?

Ideja komunizma je u srži jako plemenita, samo što je nezgodno da se živi u zemlji u kojoj taj sistem vlada, bar onaj čisti koji je Staljin vodio. Ravnopravnost i jednakost ceni svaki čovek koji želi normalno da živi, mada to ima i crne, negativne strane. Budući da mi nije bilo teško da razumem te mlade koji su se zapalili za tu ideju, ali i drugu stranu koja joj se protivila, nije mi bio problem da odigram ulogu.

Jeste li tokom odrastanja slušali takve priče?

Jesam, kao i mnogi, a posebno u mom kraju, Topoli. Jedan moj deda bio je četnik, a drugi partizan. Svima su nam bliske te priče, a suviše smo u tome kako bismo se odmakli i dogovorili ko je zlikovac, a ko oslobodilac. Kada smo Radoš Bajić i ja pričali o mom liku, shvatio sam da je on komunizam video kao ja, kao plemenitu ideju i atmosferu koja je odisala verom među mladima. Oduševljen sam što je sve objektivno prikazano, a i što je uprkos svim teškoćama sve izneto na vrhunskom nivou. Svi su se sjajno ophodili prema nama glumcima i sve nam je bilo podređeno. Produkcija je izvanredna, a serija je zbilja pogled na istorijske činjenice, koje su možda prikazane iz ugla kakav do sada nije viđen na televiziji. Sve to skupa je važno kako bismo se malo rasteretili floskula koje nosimo još iz perioda obrazovanja. Na „Ravnu goru“ treba gledati kao na neku vrstu objektivnog posmatranja, koliko je moguće u ovim uslovima, bar kada je reč o početku II svetskog rata u Srbiji.

Šta ste saznali, uočili radeći na ovom serijalu?

Kao i većina, i ja sam u školi učio potpuno drugačije činjenice, a vidim da se i sada uči drugačije. Istorija bi trebalo da bude objektivna, ali je pišu pobednici. Sada smo opet u fazi preispitivanja i ispitivanja. Nadam se da ćemo izaći iz toga, i složiti se ko je tu bio heroj, a ko nije. Kod nas, nažalost, uvek nešto mora da bude komplikovano. Shvatio sam da su i četnici i partizani već na samom početku nastajanja komunizma imali najplemenitije i najčasnije namere, da oslobode svoju zemlju od okupatora, a kasnije se sve iskomplikovalo i svako je vukao na svoju stranu.

http://akter.co.rs/weekly/36-kultura/633...gorom.html
Одговори

Nedeljko Bajić: Mržnja je uništila naš narod
Tatjana Loš | 06. decembar 2013. 12:20 | Komentara: 44

Producent i glumac "Ravne gore" Nedeljko Bajić, o komentarima na račun serije, porodičnom radu: Uspeh je najveći poraz za onoga ko ga nije postigao


I PRE nego što je počela da se emituje, "Ravna gora" je izazvala pometnju. U vrtlogu komentara, od onih da je serija Radoša Bajića dirljiva priča koja najzad donosi istinu o Drugom svetskom ratu i zaslugama četničkog pokreta, pa do onih da u duhu neokomunizma zapravo veliča herojstvo partizana, čini se da je u senci ostala tvrdnja samog autora - da je svako zauzimanje strane isključeno.

Producent, glumac i Radošev sin, Nedeljko Bajić kaže da svi zajedno o seriji možemo da polemišemo tek posle 12. januara, kada se (na RTS 1, nedeljom) prikaže svih 10 epizoda. Ono što i pre toga može da kaže jeste da je rad na "Ravnoj gori" bio izuzetno težak i da oni kao porodica na leđima nisu izneli ovu priču, projekat nikada ne bi bio okončan.

- Ovakav produkcioni zahvat se ne događa često ni u vreme blagostanja i realnih budžeta, a kamoli kada je proizvodnja ozbiljnih igranih struktura poslednja na lestvici prioriteta u našoj zemlji. Za mene, moju porodicu, našu firmu i najbliže saradnike, ovo je bio posao koji ne može i ne sme više da se ponovi u ovim okolnostima, jer bi posledice bile ozbiljne - kaže Nedeljko, dodajući da su uz sve prepreke uspeli da naprave veliku, važnu i kvalitetnu stvar.

Bajić ne krije da pozitivne komentare voli da pročita, jer svakome treba podrška, pogotovo kada je izgovore, kako kaže, umni ljudi poput Dušana Kovačevića i Matije Bećkovića.

Poštujem ja i jasno definisanu negativnu kritiku, kao i nečije pravo da mu se nešto ne svidi. Mnogo je, međutim, interesantnija priča o onima koji se bave negativnim kritikama na ideološkoj osnovi, malicioznim kritikama mrzitelja i skribomana, instruiranim kritikama određenih ostrašćenih grupa, lošim kritikama nekih zavidnih profesionalaca iz naše struke i svih onih koji misle da to jesu. Zatim i pisanja onih koji žele da se dodatno afirmišu i identifikuju tako što će slatko da pljunu na nešto što je urađeno uz ogroman napor i trud. Srećom, mnogo je više onih koji hvale i podržavaju seriju "Ravna gora" - kaže Nedeljko.

* Podseća li to na prozivke na račun "Selo gori, a baba se češlja...", kada su najglasniji bili oni koji seriju nisu ni gledali?

- Upravo je tako. Ima onih koji su veoma glasni, a da su od svega odgledali samo trejler i eventualno najavnu špicu prve epizode. Ima onih koji su spremni da komentarišu nešto, a da nisu videli ništa, vređaju na osnovu nekog svog apriori stava i ličnog animoziteta prema nekome ko taj posao radi. To je već stara, tužna priča. Rekao bih, srpska.

* Zbog čega to Bajiće ne puštaju na miru?

- Mislite Bajiće i Jočiće? Pa previše smo složni, previše se cenimo i volimo međusobno, previše se podržavamo, previše radimo. Nedovoljno se foliramo, nedovoljno se ulagujemo. Previše smo svoji, a kao takvi se izdvajamo i samim tim predstavljamo trn u oku. Uspeh je najveći poraz za onoga ko ga nije postigao, makar je kod nas to najčešće slučaj - ovde se jedino prašta uspeh Novaka Đokovića, ali videćemo dokle će i to da potraje.

Hoćemo li do kraja serije uspeti da se uverimo u Radoševu tvrdnju da "Ravna gora" nije navijačka priča i da će i četnička i partizanska strana biti podjednako zadovoljne?

- Radoš nije uzeo na sebe da se dramaturški bavi ovom temom, da bi impresionirao bilo koga. Sasvim je logično da će i jedni i drugi naći povod da zbog nečega budu nezadovoljni i kritični, ili možda baš zadovoljni i ponosni. To zavisi od količine strasti kojom brane svoje stavove. Ovo je priča o ljudima, o običnom narodu koga je zadesio rat, o stradanju i o snazi ideologije zbog koje više ni porodica nije bila važna, ni to ko je kome brat, ni vera u Gospoda. Ništa sem mržnje koja je uništila naš narod.

* Osim producentske uloge, angažovani ste i kao glumac. Ispričajte nam nešto o vašem junaku.

- Kapetan Dejanović je istorijska ličnost. On je bio uz pukovnika Mihailovića, po principu "u vatru, u vodu", sve vreme, borac takozvanog brzog odreda. Ne znam previše o njemu, ali ga igram kao pravog srpskog oficira, časnog i oštrog, koji izvršava naređenja pretpostavljenih.

* Šta posle uloge Radoslava u seriji "Selo gori, a baba se češlja" za vas više nije bilo isto?

- Taj lik je moja prva uloga, moj fakultet dramskih umetnosti ili neka druga škola glume. Mada sam u jednom periodu života želeo da budem glumac, meni je lik Radoslava doneo nešto sasvim novo, uglavnom lepo i interesantno, ali i nepoznato, ponekad i naporno. Doneo mi je prepoznatljivost.

* Iako ste završili studije ekonomije, a ne glume, osećate li da sada posle stečenog iskustva, možete da kažete da ste glumac?

- Znate one ljude koji rade razne poslove a pritom sjajno pevaju, tako da odmah mogu da postanu pevači. Ili one koji divno slikaju, a nisu slikari. E pa, ja mogu da upadnem u tu kategoriju. Možda nisam tako sjajan i divan, ali sam sigurno naučio mnogo o glumi.

ŽENA ME TRPI I NA POSLU * DA li je Radoš blaži kao otac ili kao saradnik? Kako sarađujete sa suprugom Ivonom, koja je takođe zaposlena u vašoj produkcijskoj kući "Kontrast studio"? - Dugo već Radoš i ja sarađujemo, a još duže smo otac i sin. Sve to funkcioniše kako treba. Ivona je fenomenalan saradnik. Meni je zadovoljstvo što radimo zajedno, jedino ne znam kako je njoj, budući da mora da me trpi i na poslu i kod kuće.
http://www.novosti.rs/vesti/spektakl.147...-nas-narod
Одговори

Јесу ли наши почели да кољу?

Зове ме кумара, вели појавио се један к'о да је сада сљег'о са Равне Горе, тј. новокомпоновани поклоник исте, са камом у зубима и кренуо онако булајићевски!

Шта је било са штиглићем?

Дај, причајте, исту бојкотујем.

„Грађанска“ демократија отуда нуди избор свега и свачега, али себе а приори изузима од тог правила; она не допушта могућност избора између ње и ма ког алтернативног концепта.

[Слика: traktor.gif]
Одговори

Зацакли четничка кама!
Одговори

Почели, оде један Турчин код Алаха!
Одговори

Hm, hoce li mozda Rados pomenuti ili prikazati koji komunisticki zlocin,pitam se? Recimo, "pasje groblje" kod Kolasina?

Равна Гора побиједити мора - слобода или смрт!
Одговори

Значи Булајић/Бајић четници!

Па добро, доста је и чекао да уведе брадате кољаче. Пардон Булајићеви до деведесетих су били брадати кољачи, ови Бајићеви су модернији без брада.

„Грађанска“ демократија отуда нуди избор свега и свачега, али себе а приори изузима од тог правила; она не допушта могућност избора између ње и ма ког алтернативног концепта.

[Слика: traktor.gif]
Одговори

Радош Булајић.

Иде Џиџа кроз планине
гони српске душманине,
издајице Русе, Немце,
крџалије љотићевце.
Одговори

(08-12-2013, 10:17 PM)херцеговац Пише:  Значи Булајић/Бајић четници!

Па добро, доста је и чекао да уведе брадате кољаче. Пардон Булајићеви до деведесетих су били брадати кољачи, ови Бајићеви су модернији без брада.
Приказан је један изолован случај, кристално је јасно да је то појединац који се оглушио о наређење. Тога је било.
Као што је реално приказано огорчење Дражиног окружења на издају и злочине муслимана и Хрвата.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним