15-03-2025, 01:47 AM
(13-03-2025, 04:28 PM)Бенито Пише: Ајмо друго из историје српског правосуђа:
На РТС емитује се управо друга сезона документарно-игране ТВ серије "Бранилац". Питање гласи:
Која је тајна велике славе коју су стекли адвокати критичари за време режима Брозове Југославије?
Многе друштвене групе које су чиниле народ који је оличавао Краљевину Југославију тешко су страдале током, а нарочито после Другог светског рата.
Један од највећих погрома доживеле су предратне судије, правосуђе уопште. Многе судије, од Среских судова па нагоре хијерархијски, су нестали током рата. Већину су побили комунисти, који су и током и после рата, имали потребу да се свете за то што су их те судије осуђивали на робије због Закона о заштити државе, по којем је КПЈ сматрана терористичком организацијом.
Комунисти су, одмах после рата, а по бољшевичком узору постављали ад хок судове, који најчешће уопште нису ни имали образоване правнике за судије, који су судили по потреби КПЈ. Казне су, као што је познато, биле драконске! Међутим, после 1948. године, и окретања САД, титоистичке власти су, ипак, колико - толико морали да уљуде систем правосуђа. Тада су и донели нови ЗКП, и оформили хијерархијски како судови суде, од најнижег до највишег нивоа.
Проблем је био професионалног кадра. Недостатак правника уопште, а поготово судија, дозволио је тек свршеним правницима, а било је још увек свега четири правна факултета у читавој Југославији, да бирају радно место. Ником се није ишло у неку малу општину да би био судија. Зато су комунистичке власти пожуривали факултете да направе што више правника, како би могли да суде од најнижег нивоа.
По комунистичком ЗКП, кривично веће на најнижем нивоу имало је једног професионалног судију, дипломираног правника (тек доцније увели правосудни испит) и двојицу поротника аматера. Од та два поротника, један је обавезно био доушник удбе. Сам судија је живео у средини где су елиту представљали начелник СУП-а и агент удбе у СУП-а, односно ОУП-а.
Посебан проблем представљале су истражне судије, којима је Окружни суд био најнижи ниво, а били су задужени за истраге. Ако би се убиство десило у некој забити, а посебно ако је исто откривено знатно доцније него што је учињено, по правилу је истражни судија касно долазио на место злочина.
То је давало милицији првенство у истрази злочина. Пошто је тек тамо кадар био правно слабо образован, случајеви су се решавали често признањем злочина, односно "убеђивањем" неког мученика да је неког убио или слично.
Пошто је основно кривично веће било склепано као што сам горе напоменуо, судије су, да се не би замерале локалној милицији, прихватали тачке оптужбе, које су тужиоци практично само преписивали од истражних судија, а ови од милиције. Уколико би судија видео празнине у тим оптужницама, ту су били поротници да га прегласају. Да се не би ни њима, ни милицији замерао, судија је прихватао оптужнице, најчешће у целости, и осуђивао људе на драконске казне. Неки од њих су то чинили управо зато што су знали да ће такве пресуде пасти на вишој инстанци.
Ту долазимо до бранилаца. Већина адвоката кривичара били су предратни адвокати или судије, или су студије завршили на предратном Правном факултету Универзитета у Београду. Све ово што сам написао, они су знали много боље од мене. Такође, знали су одлично да Брозов режим не жели да у свету, од када је у дилу са Западом, буде препознат као режим са великим бројем осуда на смртну казну или велике робије.
Управо у том сплету догађаја, адвокати кривичари, супериорни по правничком знању у односу на провинцијалне судије, просто су тражили случајеве убистава по провинцији како би бранили окривљеног или више лица за неко убиство.
Судије које би биле тврдоглаве или у страху од локалне удбе, осуђивали су оптужене на драстичне казне, чак и кад не би било довољно доказа. Онда би адвокати поднели жалбе вишој инстанци, па на крају и Врховном суду, где би се обично прославили враћањем на поновно суђење, где би казне биле знатно мање, а било је и случајева када су оптужени ослобођени било каквих оптужби.
Ето, стравичне последице комунистичке владавине и напрасна потреба уподобљавања правног система политичком Западу, омогућиле су да се адвокати кривичари, попут Филоте Филе или Вељка Губерине, прославе својим одбранама окривљених за најтежа кривична дела, попут убистава.
Проблем ТВ серије "Бранилац", уз сво уважавање правног знања Губерине и осталих поменутих адвоката кривичара у овом серијалу, је у томе што је сам појам "Бранилац", у југословенском случају, пре свега, везан за име др Драгића Јоксимовића, браниоца ђенерала Драже Михаиловића на бољшевичком процесу у Београду, 1946. године. То је највеће адвокатско име српске адвокатуре у 20-ом веку. ТВ серија "Бранилац" је, пре свега, требала да буде посвећена сећању на др Драгића Јоксимовића.