Оцена Теме:
  • 3 Гласов(а) - 5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Битка за Калабића (2)

(12-12-2023, 08:22 PM)Милослав Самарџић Пише:  Хмм... Признајем да ми није јасно.
Пронашао сам и ископирао око 70.000 четничких депеша. Ако је то трећина сачуваних, значи да их је било 200.000. Према ономе што то и Ватра пишете, Немци су их дешифровали и прочитали око 170.000. Мени делује да је то физички немогуће, да није тачно ни приближно.
У случају партизана, у немачким зборницима види се да их они стално лове преко депеша. Види се да су стално у току са њиховим кретањем. Добро, партизани су имали мало радио станица и мало депеша а лошије су то радили од четника.
Али и код четника би морало да се види да их хватају преко депеша. То се види само за Операцију ''Валтер'', а не за других педесетак операција.

Да покушам још једном. Логика коју си употребио овде није добра. Не, не значи да ако су Немци декриптовали 90 процената ухваћених порука да су декриптовали 90% свих порука које су четници слали радиом. Може само да значи да су декриптовали 90%  од једног удела порука (које су успевали да ухвате у етру). Моја претпоставка је да су у етру могли да хватају до 60% радио комуникација. Али и то је преоптимистично због много фактора.  Али да поједноставим.
Дакле 90% од 60% свих порука. Што је негде око 55% целокупне комуникације. 
Али, као што рекох, ја бих у пракси тај рацио ставио на негде 30-45%. Што је и даље много бољи резултат него што су Савезници имали прислушкујући Немце (а они су из тога имали све податке као на длану), па ти сад види...
Два: Немци су против Михаиловића ишли другим методама, полицијским, рацијама, репресијом, агентурно итд..Потпуно другачија стратегија у односу на ону коју су користили против комуниста.
Три: суштински, да не идем сувише у стручну терминологију, помињу се правоугаоници код двоструке транспозиције, празна места итд.. што се решава статистичким методама уз предзнање ( а имали су га на претек из декрипата једноставнијих шифри, запленом докумената, саслушавањима итд..) и оно најважније, што се зове "криб". 

Криб је стереотипни део поруке, поздравни, или потпис , лупам: "генерал Д.Михаиловић", " Дража нас води величини и слободи", "слобода или смрт" - када имаш шифровану поруку, и за један део поруке знаш како гласи у отвореном тексту. А како се каже, четници су били немаштовити  а уз то и много причљиви.. 
Ако то знаш, (јер имаш од раније базу заплењеног или декриптованог материјала), .. ти си већ пола посла урадио. Остатак је само физикалија да идеш у обрнутом смеру. Што више порука имаш, резултати брже расту итд..
Одговори

(12-12-2023, 08:06 PM)ватхра Пише:  И на крају да додамо да је ОЗНА била способна да организује овакве обмане. Тако су успели да похватају целу групу усташа.

То што су нешто успели да ураде 1948. не значи да су то знали да ураде и почетком 1945. Ти сад правиш исту грешку коју спочитаваш Самарџићу, само у обрнутом смеру.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Енглези су средином 1943 направили солидан досије о томе како су ДМ шифре слабе. Они су ургирали представницима ЈВ у Каиру да саветују ДМ да промени шифре јер су досадашње компромитоване и понудили помоћ у трансмисији порука, док се нове шифре не дистрибуирају. ДМ је очигледно прихватио савет, или је независно сам закључио да шифре мора да мења. У сваком случају, неколико дана након што су уведене нове шифре (помиње се средина маја), Немци су поново почели редовно да прате четнички радио. 

Део немачких порука о пробоју у радио мрежу ЈВУО су ухватили и Британци, али довољно да из извора закључе да су поруке о ДМ јединицама на основу декрипата, немци слали на дневном нивоу.
Немци су доста невешто (бар за Енглезе) сакривали прави извор информација иза фраза: В ман, Агент улрих, курир поповић, из сигурног извора...

Један део листе извора сазнања Енглеза о разбијеној радио мрежи ДМ носи назив
(Списак доступног материјала који показује индиције да непријатељ компромитовао шифре генерала Михаиловића)

[Слика: nemci-hvataju-dm-poruke.png]
Одговори

Милославе, ево један део графичког приказа како се долази до решења кључа за шифровање дуплом транспозицијом. 
Пролази се кроз 6-8-10 фаза,зависно од тога који се метод користи за разбијање. 

Оно што сам помињао правоугаонике..све се решавало ручним методама.

[Слика: image.png]

једном ћу све детаљно објаснити.

Иначе, ово је немачки метод за разбијање двоструке транспозиције. Енглези су превели.
Одговори

Хајде кад будеш имао времена, па да спојимо са оним мојим чланком о томе како се шифрује. Мислим да тако нешто нема на мети: процедура за једно и друго, конкретно
Одговори

Може. Догодине , само да прођу сви ови празници и лудила Smile
Одговори

Дражине дупле шифре су разбијали у Берлину у Балканској секцији из Војног инспектората 7/VI (IN 7/VI).

IN 7/VI - Централна криптоаналитичка агенција Врховне команде немачке војске 1941-1942. Централна криптоаналитичка агенција Врховне команде немачке војске 1941-1942. за неруски саобраћај 1942-1943.
Одговори

"Херцфелд, члан балканске секције ОКХ/Цхи од 1941. до капитулације, написао је два извештаја, или домаћи задатак за ТИКОМ, конкретно И-52 и И-69, који доносе пуну дискусију о југословенским системима на којима је радила ова секција. Михаиловићев саобраћај је био у потпуности двострука транспозиција са фиксном дужином кључа и кључном речју.[232] Они су се редовно, иако споро, решавали у Ин 7/ВИ уз помоћ стереотипних фраза, дијаграма фреквенција и других добро познатих криптоаналитичких метода. Херцфелд је навео да је било потребно један до три дана да се разбије једна порука".

https://www.cryptomuseum.com/intel/nsa/f...lume_4.pdf

Извор: European Axis Signal Intelligence in World War II as Revealed by TICOM investigations and by Other Prisoner of War Interrogations and captured material, principally German, "Volume 4 – Signal Intelligence Service of the Army High Command", стр. 173
Одговори

Два дана у просеку за поруку, то је за годину и по дана око 1.000 порука од око 100.000...
Много далеко од 55 или више посто.
Одговори

Била је велика журка са тим порукама. Штета што неки стручњак из те области не објави књигу. Изгледа да је препрека томе што је Дража био неупоредиво јачи од Тита, четници од партизана. Да је обратно, имали бисмо до сада десет књига у радио вези у Другом светском рату.
Одговори

(13-12-2023, 07:48 PM)Милослав Самарџић Пише:  Два дана у просеку за поруку, то је за годину и по дана око 1.000 порука од око 100.000...
Много далеко од 55 или више посто.

Е, ово што је Митић поставио је одличан пример како су Авакумовић и екипа потпуно погрешно поставили случај ( због нњвладања материјом).

Наравно да Немцима није требало просечно два дана за једну поруку. Декриптовање се радило истовремено на десетине депеша због међусобне корелације и са криптолошког и са обавештајног становишта. 
И наравно да се централа у Берлину није бавила балканским мрежама осим у изузетним случајевима, нпр када неку конкретну поруку нису могли да реше локално. 

Све остало се радило у специјализованим одељењима у региону ( Београд, Загреб, Митровица, Скопље..), који су имала своје лингвисте, криптологе итд..
Одговори

Јесте била велика журка са тим порукама и дешифровањем. А везано за то да су Немци успели да разбију једну поруку у року од једног до три дана, то исто пише у документу из Британског националног архива.

Наравно да постоје декриптоване поруке да је Дража наређивао да се пале ватре, како је Шико навео. Имам баш тај документ, као и први документ који је Шико окачио.

Шико и Ватра су стручњаци поводом ове теме, најбоље да њих консултујемо.
Одговори

Најважнији је период од маја до децембра 1943. Немци су тада интензивно јурили Дражу, много операција су покренули, Шварц, Моргенлуфт, Долхптос... Једно 15 најмање. А никако нису успели да утврде где је. Обратно, Дража је против њих тада водио највеће операције, према Сарајеву и према Јадрану, па они опет нису имали довољно информација.
Тако да не изгледа да су му дешифровали 55 посто депеша.
С друге стране, Немци партизане редовно хватају у замку.
Одговори

Нова књига о Калабићу:
С вером у Удбу!
Два историчара Института за савремену историју у Београду пишу да је све што су комунисти писали о команданту Гарде, али и о ђенералу Дражи – тачно
ПИШЕ: Милослав САМАРЏИЋ


ЦЕЛИ ЧЛАНАК:

https://www.pogledi.rs/nova-knjiga-o-kal...28167.html
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 3 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним