
Споменик у селу Негришори, који је срушен. ФОТО: Википедија
Средином марта, медији су преносили извештај о рушењу комунистичког споменика у селу Негришори у Драгачеву, од стране кинеске фирме која прави ауто-пут. ‘’Друштвено-политички радници’’ здушно су осуђивали Кинезе, тако да је на крају и један њихов представник морао да се извини, у ударном термину Радио-телевизије Србије. Није им била намера да сруше споменик, рекао је овај Кинез, већ да га преместе, јер се нашао на траси ауто-пута. Међутим, приликом премештања, скулптуре партизана су се делом поломиле. Већ су у току рекнструкција и припреме за враћање споменика у село Негришори.
Овај споменик је један од класичних примера комунистичке пропаганде. Као и широм Србије, комунисти су и овде уписивали имена палих четника, прекомандујући их, посмртно, у партизане. У устанку 1941. партизани нису учествовали у ослобођењу Чачка од Немаца, нити касније у опсади Краљева (сем симболично; према немачким документима, на Краљеву су гинули само четници). Заправо, нису се борили против Немаца, све док их они нису напали, у тзв. Ужичкој републици. Тако, када је за подизање споменика, више деценија после рата, на ред дошло и село Негришори, пред комунистима се појавио проблем: Кога уписати на спомен плочу, постављену на постамент? Као што су то чинили и у многим другим местима пре тога, одучили су се да упишу имена четника из села Негришори. И то имена следећих 12 четника Јеличког четничког одреда, који су, под командом поручника Јована Бојовића, пали док је ‘’над Краљевом’’ жива ватра севала:
Сви они су, на предлог генерала Драже, а по указу краља Петра Другог Карађорђевића, одликовани орденом Карађорђеве звезде са мачевима.
Наравно, нису се либили да под петокраку ставе и имена српских ратника из ратова 1912-1918.
Да ли овакве преваре уопште занимају данашње ‘’друштвено-политичке раднике’’, пре свега историчаре, у Србији?
Не, наравно. Они само понављају да је свако рушење споменика вандализам (изузев, разуме се, низа споменика које су комунисти порушили после 1944).
Везано за тему о српском националном програму данас, можемо додати само то, да је споменик из села Негришори одличан кандидат за будући Музеј жртава комунизма на Новом Београду.
(Слобода, гласило СНО у Чикагу, 10. април 2023)