
ФОТО: Википедија
Сајмон Рив, добар енглески новинар и не тако добар еколошки активиста. Живи у Лондону, одакле путује по свету, да шири своју “зелену агенду”.
Тако је стигао и до најсевернијег ескимског села на Аљасци. Разлог? Чуо је да ће нафтне компаније ту направити још један нафтовод, и то преко стазе којом се крећу крда ирваса. Огромно пространство је у власништву ескимског села, па се нафтовод не може поставити без његове дозволе. Укратко, Сајмон Рив се надао да ће убедити ескимског поглавицу да промени мишљење.
Поглавица му је, међутим, рекао како ће ирваси ићи неком другом стазом. Онда му је побројао шта се све променило у селу од новца узетог за први нафтовод: добили су струју, воду, канализацију, улице су сређене, направљена је модерна амбуланта, као и продавница и клуб за излазак, купили су аутомобиле, то јест џипове, итд. Битно је продужен животни век становника, мање је алкохоличара, млади не одлазе из села као некада и популација је повећана.
Онда је набројао бенефите од новца које ће добити за други нафтовод.
Сајмон Рив је све ово снимио и објавио на Би-Би-Сију, канал “Земља”. Показао се као добар новинар зато што је гледаоцима пружио све битне информације, упркос његовим убеђењима.
Јован Мемедовић, добар српски новинар и не тако добар политички активиста. Он “зелену агенду” шири из Београда. Тако је стигао и до Старе Планине, како би спречио њено “уништење” градњом хидроцентрала. На овој огромној планини има река вероватно више него на ма којој другој у Србији. Зато је постојао план да се изгради чак 100 хидроцентрала.
Да ли су мештани сами устали, или су их покренули зелени активисти, то још нисмо сазнали. Углавном, буна је дигнута, а Мемедовић је отишао да је овековечи кроз емисију на РТС-у.
Тако смо видели групу мештана старопланинских села, са адекватним транспарентима. Доста стара популација, а мало жена и деце. Види се, а то се и иначе зна, како старопланинска села изумиру. У догледно време, неће имати ко да учествује на оваквим протестима.
Окупили су се код тек изграђене хидроцентрале. Изгледа да је једина, тј. да су инвеститори одустали од даље градње. Између бране и турбине вода иде кроз цев, због чега река пресушује на тих 100 или 200 метара, осим у сезони киша, када вода прелива преко бране. Испод турбине, вода се, наравно, поново враћа у речно корито.
Цев је скоро била укопана, тако да вегетација изнад није стигла да се обнови. Било је само блато, које је Мемедовић приказивао више пута.
То блато је доказ “уништења” Старе Планине. Даље, брана пресеца пут кретања рибама, с такође наноси штету лептирима.
Међутим, нисмо чули другу страну приче. Да ли је Сајмон Рив наишао на глагољивог поглавицу, или га је, пак, испитао о свему а та питања нисмо чули, остаје дилема. Углавном, Мемедовић се ипак није показао као тако добар новинар. За спас професије, могао је мештане да пита, на пример: “Да ли вам је важније да рибе имају краћи пут пливања, или да се пожените?”
Јер, видело се, и у овим планинским селима, као и другде, најпре одлазе жене, тако да остају “стари момци”. У селу Брајићи, на пример, пре десетак година било их је 55, а ни једне девојке за удају.
Ако би се на Старој Планини изградиле хидроцентрале, било би посла, што директно у њима, што, још више, индиректно, кроз већу циркулацију људи, прилику да се организује туризам око насталих језера, итд.
Било би добро да онај ескимски поглавица обиђе села на Старој Планини. Или, да им се некако добаци пелцер са Златибора.
(Слобода, гласило СНО у Чикагу, 10. августа 2023)