
То су били ”Курир” (линк), ”Информер (линк) и ”Новости” (линк). Сви су писали афирмативно, с акцентом на глумца који игра главну улогу, Николу Ракочевића. Фiлм се снима из два дела јер је прескуп (много сцена борбе), а нема довољно средстава. До сада донације је уплатило око 350 организација и појединцаца. Ако и Ви желите да донирате, молимо кликните овде.
У наставку преносима чланак из ”Курира”, који је у штампаном издању објављен 2. јула, а нешто касније и на истоименом порталу:
ОВАЈ ГЛУМАЦ БРИЉИРА КАО ДРАЖА МИХАИЛОВИЋ: Филм “Ђенерал” требало би да ускоро буде завршен! У септембру крећу завршна снимања!
Аутор: Александар Радонић
КУЛТУРА – 02.07.2024.
Снимање играног филма “Ђенерал” о команданту војске Краљевине Југославије генералу Драгољубу Михаиловићу полако се приводи крају.
Према речима главног сценаристе и режисера филма Милослава Самарџића прошле године снимљена су 94 минута филма, а ускоро почиње снимање и преосталих 60 минута.
– Књига снимања је завршена. Све је договорено, сваки човек, свако место… Само се чека септембар, да то све почне. Онда следи монтажа, специјални ефекти, колор корекција, дизајн звука, компоновање музике… План је да се филм нађе у биоскопима у октобру 2025. године. После тога на ред долази телевизија, током 2026. године. Филм снимамо из два дела, зато што није било средстава да се сними одједном – рекао је за Курир главни сценариста и режисер филма “Ђенерал” Милослав Самарџић.
Филм ”Ђенерал” снима се према истинитим догађајима. У првом плану је највећа офанзива четника против сила Осовине, у јесен 1943. године, што је уједно била највећа антиосовинска акција између Источног и Западног фронта у Другом светском рату у Европи. Истовремено, новопридошли шеф савезничких војних мисија при Врховној команди Југословенске војске, британски генерал Чарлс Даглас Армстронг, следећи наређења из своје команде у Каиру, у критичним тренуцима почиње да поставља невојничке захтеве генералу Дражи Михаиловићу. И тада настаје заплет филма… Сучељавања два генерала, представника једне велике силе и једне релативно мале земље, откривају узроке исхода рата у Краљевини Југославији.
Генерал Армстронг је искусан британски колонијални официр, познат по строгости и крутости, који је послат да ”дисциплинује” генерала Михаиловића. Црпи снагу из свести да је представник највеће империје у историји света. Идеал му је извршење задатка по сваку цену. Али, када генерал Михаиловић поступа по договореном плану, а генерал Армстронг почиње да добија наредбе мимо тог плана, па и мимо логике, он се нађе на непознатом терену. По први пут Армстронг осећа да га је империја издала и шаље низ протеста Команди за Средоземље у Каиру.
Генерал Михаиловић не зна за те протесте, које Армстронг шаље са своје радио станице, већ у британском генералу види особу која немилосрдно поставља ултиматуме. Ако удовољи његовим захтевима, губи рат, ако не удовољи, опет губи. Излаз из немогуће ситуације он тражи у историјским искуствима, а снагу му дају претходници на командним положајима, попут војводе Радомира Путника, који је био његов омиљени учитељ. Кључне речи и размишљања историјских личности, Срба, Британаца и Немаца, које се користе у филму наведени су према оригиналним документима из Војног архива у Београду, Архива Хуверовог института у Калифорнији и Бундес архива у Фрајбургу.
Главну улогу у филму, лик генерала Драгољуба Михаиловића тумачи познати српски глумац Никола Ракочевић. Улоге официра Врховне команде Југословенске војске играју Владимир Јоцовић (потпуковник Мирко Лалатовић), Милош Крстовић (потпуковник Лука Балетић), Петар Лукић (мајор Живојин Марковић) и Миломир Ракић (мајор Захарије Остојић). Чланове британске војне мисије тумаче: Стеван Мрђеновић (Чарлс Армстронг), Лука Миљковић (Вилијам Бејли), Никола Васиљевић (Бил Хадсон), Никола Поповић (Арчи Џек) и Давид Пилиповић (наредник Џонсон).
Сцене за филм “Ђенерал” снимане су у Србији и Републици Српској. Посебно ће бити аутентичне сцене снимања битке за Вишеград која се одиграла 5. октобра 1943. године, када су припадници Југословенске војске ослободили тај град од хрватских усташа и Немаца. Поред Вишеграда, сцене су снимане у Ужицу, на планини Рудник, Гледићким планинама, Овчар бањи, травнатом аеродрому у Давидовцу код Параћина.