25-10-2014, 09:36 PM
(22-10-2014, 06:44 PM)ЛукаЛоко Пише: Гос. Самарџићу, можда се не слажемо по том питању.
Наравно да је постојала тада пропаганда, на пример о миту Стаханова, међутим мислим да не можете све то уврстити у пропаганду.
Мислим на реализације велике хидроелектране над Дњепром, на развој који су имали неки градови Донбаса. У Доњецку је прва жељезара основао један британац по презимену Милер, управо у време на које Ви мислите, међутим чини ми се да велики развој и индустријски и урбани тих градова је био у Стаљиново доба.
Стаљинград је такође имао велики развој у то доба када су изграђене фабрике трактора „Црвени октобар“, „Барикаде“, хемијске фабрике, које су због славне битке остале чувеним. То су биле толики велики комплески, да су током битке Совјети држали један део њих, а Немци други. Сами италијански војници који су учествовали у окупацији Украјине, чудили су се тим огромним фабрикама.
Индустријализација СССР-а је подударала са урбанизацијом, јер је Стаљин ударио по сељачкој класи, и брутално и злочиначки депортовао је неке и натерао друге да раде у фабрикама. У годинама првог петогодишњег плана број запослених у индустрији је порасло од 1.160.000 до 2.290.000, то јест од 17% до 33% укупне радне масе.
Када је изграђена Трансибирска железница, преко Урала осим тундре није било ништа. Где нема путева, ни железница, не могу да постоје нити фабрике и права колонизација Сибира је почела само у последњим годинама Царске Русије. У време Стаљина је на пример почела експлоатација угљевог базена Кузбаса, другог по величини у СССР-у, и изграђен је од нуле индустријски град Магнитогорск, са неким од највећих челичана у свету.
Индустријска производња, у пољима попут енергетике, металургије, тешке механике, у тим годинама је више пута порасла, у упоређењу са нивоима од пре рата. Кажу да ниједна земља у историји није имала толики индустријски развој у истом размаку времена. Наравно да то, као што сам већ написао, подударало је са гладоморством и уништењем села.
Наравно да се слажем са Вама да уопште гледано комунистичка економија је била непродуктивна наспрам на демократску, то не значи ипак да државна економија не може да има у неким посебним временима и по неким пољима корисне резултате.
Мислиш ли да Царска Русија не би могла то исто, чак и боље и то без масовног терора и милионски убистава?
Прочитај Солжењицина, он је то добро објаснио. СССР не само да не би постао индустријска сила, него би скроз пропао економски, да није било помоћи са Запада и шаком и капом. Некоме је било у интересу да се та монструм држава одржи у животу.
Цитат:Што се тиче првог светског рата, чини ми се да је руска војска имала 15 милиона мобилизованих људи, немачка војска 13 милиона, док за аустријску не знам.
Немачки главни ратни план, који је раније припремио генерал фон Шлифен и остварио фон Молтке, предвиђао је као главни напор рата напад на западном фронту. Немци су евидентно сматрали Французе и Британце својим најачим непријатељима, док снагама у источној Прусији, којим је командовао најпре фон Притвиц, а касније Хиндембург, и које су се сматрале слабијим, немачка главна команда је доделио одбрамбени задатак.
Чак ни Њемци нијесу могли немогуће, да у исто вријеме воде велики офанзивни рат на два фронта у исто вријеме. Њемци су имали мање снаге према Русији јер је Аустро-Угарска била скроз ангажована на томе фронту. Док на Западном фронту није имао ко други него Њемци сами.
Цитат:То је управо оно што мислим. Бољшевизам је као зараз и зараз боље делује код слабог тела.
Тешко би било подригивати земља чији је владар има чврсту руку, а поготово да је богата и да благостање је боље распоређено у све више слојевима друштва.
Зато данас западни лидери наметнују Русији санкције, како би ослабили руску привреду, и зато Путин по питању Украјине мора разумљиво да пази, барем до неке мере, на економију.
Солжењицин вели, за побједу комуниста и за сва зла која је то доњело, кривицу сноси и Цар и комунисти. Руски народ је обезглављен и неспреман, упао у канџе комуниста. Разлог томе су били племићи, који су држали народ у незнању и искоришавали га за своје ситне потребе (то исто су касније радили и сами комунисти).
Цитат:Ово нисам знао.
Имаш тога колко оћеш. Нпр. Игор Сикорски, човјек који је направио први хеликоптер је био инжињер Царске Русије. Направио је и први четворомоторац, први транспортни и путнички авион.