Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Каква је судбина поручника Предрага Раковића, шта се тачно десило на крају 1942.? Како су Немци сазнали да је он Дражин и шта су тада урадили и како се извукао? Како је настрадао 1944.?
Одговори

Извукао се тако што није дошао са својим јединицом на смотру, коју су заказали Немци на Алваџиници, у Чачку, за све легализоване четнике. А није дошао, јер је прислушкивао Немце и знао је да ће Немци заробити све четнике који се ту буду појавили. То је био, чини ми се, 26. октобар 1942. године. Од тада је Раковић био у шуми до краја живота.
Погинуо је почетком децембра 1944. године, у Миоковцима код Чачка, у кумовској кући. Комунисти су окружили кућу, а он је извршио самоубиство. Његово мртво тело комунисти су бацили у септичку јаму железничке станице у Чачку.
Један од његових прогонитеља, покрао је ствари из његове официрске торбе. Међу стварима је била и капсула цијанида. После неколико недеља тај је добио кијавицу, и мислио је да је она капсула нека врста лека, па је прогутао и убрзо умро. Тако је Раковић успео и после своје смрти да ликвидира једног партизана.
Одговори

Негде сам прочитао да је Раковић знао немачки, али је то крио. Тако је и сазнао ко су убице Вучка Игњатовића и осветио га. Важио је за озбиљног обавештајца. Је ли то тачно?
Одговори

Да.
Одговори

Тачно је. Тако је открио и свештеника Булића који је касније ликвидиран. Знање немачког му је такође помогло када су га Немци саслушавали. Имао је времена да размисли о одговору на постављено питање док исто поново слуша од преводиоца.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

И 3. октобра 1943. године, током рације када су тражили четнике, Немци и Бугари су запалили кућу Предрага Раковића.
Одговори

(16-10-2023, 02:31 PM)Бенито Пише:  Извукао се тако што није дошао са својим јединицом на смотру, коју су заказали Немци на Алваџиници, у Чачку, за све легализоване четнике. А није дошао, јер је прислушкивао Немце и знао је да ће Немци заробити све четнике који се ту буду појавили. То је био, чини ми се, 26. октобар 1942. године. Од тада је Раковић био у шуми до краја живота.
Погинуо је почетком децембра 1944. године, у Миоковцима код Чачка, у кумовској кући. Комунисти су окружили кућу, а он је извршио самоубиство. Његово мртво тело комунисти су бацили у септичку јаму железничке станице у Чачку.
Један од његових прогонитеља, покрао је ствари из његове официрске торбе. Међу стварима је била и капсула цијанида. После неколико недеља тај је добио кијавицу, и мислио је да је она капсула нека врста лека, па је прогутао и убрзо умро. Тако је Раковић успео и после своје смрти да ликвидира једног партизана.

Чуо сам верзију да је у торби имао обичне лекове, а да се тај комуниста напио, па попио лекове и од те мешавине умро, истог дана? Који ти је извор за цијанид?
Одговори

Нека изјава локалаца.
Одговори

Мени Ава Симић и још један што кажеш локалац причали ову верзију што рекох.
Одговори

https://youtu.be/cVzj-3DTIfQ?si=kzTh4vhekXNt0M5U

На горњем линку је видео са канала групе енглеских историчара, иначе светски познат. На овом видеу обухватају догађаје другог светског рата у целом свету од 7. до 14. октобра 1944. Од шестог до четрнаестог минута обухватају догађаје у Југославији и Мађарској и Совјестком продирању у њих што је доста дуго узимајући обзир да је то око трећине видеа. Занимљиво ми је то како су детаљно приказали совјетска напредовања на детаљној карти Југославије која приказује многа села и места. Такође су направили грешку, заменили су места Тополи и Младеновцу које су представили као важна стратешка места. Занимљиво ми је како светски, енглески, познати канал посвећује пажњу тако малим варошицама у Србији као нешто од светског значаја. Колико претпостављам, извори су им нешто попут комунистичке књиге, "Ослободилачки рат народа Југославије" јер су ми описани догађаји јако слични у наведеној књизи коју сам читао. Такоеђе, видео сам да су на мапи приказали да су партизани контролисали од Владићиног Хана па све до Расине,Копаоника и Западне Мораве или целу источну Србију сами и то још септембра 1944. Било би занимљиво да Милослав ово одгледа и прокоментарише овде ако има времена, већ је критиковао њихов рад пре 2 године.
Одговори

(16-10-2023, 08:29 PM)Vanza Пише:  https://youtu.be/cVzj-3DTIfQ?si=kzTh4vhekXNt0M5U

На горњем линку је видео са канала групе енглеских историчара, иначе светски познат. На овом видеу обухватају догађаје другог светског рата у целом свету од 7. до 14. октобра 1944. Од шестог до четрнаестог минута обухватају догађаје у Југославији и Мађарској и Совјестком продирању у њих што је доста дуго узимајући обзир да је то око трећине видеа. Занимљиво ми је то како су детаљно приказали совјетска напредовања на детаљној карти Југославије која приказује многа села и места. Такође су направили грешку, заменили су места Тополи и Младеновцу које су представили као важна стратешка места. Занимљиво ми је како светски, енглески, познати канал посвећује пажњу тако малим варошицама у Србији као нешто од светског значаја. Колико претпостављам, извори су им нешто попут комунистичке књиге, "Ослободилачки рат народа Југославије" јер су ми описани догађаји јако слични у наведеној књизи коју сам читао. Такоеђе, видео сам да су на мапи приказали да су партизани контролисали од Владићиног Хана па све до Расине,Копаоника и Западне Мораве или целу источну Србију сами и то још септембра 1944. Било би занимљиво да Милослав ово одгледа и прокоментарише овде ако има времена, већ је критиковао њихов рад пре 2 године.

Значи, нисам једини прочитао ову књигу.  Баја
Мислим да је ни Ватра није прочитоа, да не помињем секретара СКОЈ-а...
Немам времена на жалост.
Одговори

(16-10-2023, 08:29 PM)Vanza Пише:  Такође су направили грешку, заменили су места Тополи и Младеновцу које су представили као важна стратешка места. Занимљиво ми је како светски, енглески, познати канал посвећује пажњу тако малим варошицама у Србији као нешто од светског значаја. 

Заузимање ова два места јесте било од стратешког значаја. Ево и зашто.

Совјети су ушли у источну Србију почетком октобра. Немци купе све што ваља од својих јединица у Србији, и шаљу их да блокирају Совјете код Зајечара. То им успева неколико дана и тамо се воде жестоке борбе.
Овде је најбитнији део, совјетски механизовани корпус успева да заобиђе Немца, пређе мост преко Мораве у филмској акцији*, и у дану стигне то Тополе и Младеновца. 

*Немци су запалили мост на Мораву чим су видели долазак Совјета. Тенкови Т-34 форсирају запаљен мост, растерују Немце, прелази још снага и мост се руши, али је направљен мостобран и настављено напредовање.

Зашто је битно заузимање та два места? Пресечена је комуникација Солун - Београд. Немачке снаге у одбрани изманеврисане, и остављен је простор за продор ка небрањеном Београду. То је омогућило да се Београд брзо ослободи. Зато је то маневар од стратешког значаја.

Мрзело ме је да тражим где наводе ова места, погледаћу сутра. Јави ако су успели да објасне овај маневар.
Одговори

Да ли су четнички илегалци покушавали да остваре контакте са Мачеком и Степинцем?
Одговори

(16-10-2023, 10:36 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(16-10-2023, 08:29 PM)Vanza Пише:  https://youtu.be/cVzj-3DTIfQ?si=kzTh4vhekXNt0M5U

На горњем линку је видео са канала групе енглеских историчара, иначе светски познат. На овом видеу обухватају догађаје другог светског рата у целом свету од 7. до 14. октобра 1944. Од шестог до четрнаестог минута обухватају догађаје у Југославији и Мађарској и Совјестком продирању у њих што је доста дуго узимајући обзир да је то око трећине видеа. Занимљиво ми је то како су детаљно приказали совјетска напредовања на детаљној карти Југославије која приказује многа села и места. Такође су направили грешку, заменили су места Тополи и Младеновцу које су представили као важна стратешка места. Занимљиво ми је како светски, енглески, познати канал посвећује пажњу тако малим варошицама у Србији као нешто од светског значаја. Колико претпостављам, извори су им нешто попут комунистичке књиге, "Ослободилачки рат народа Југославије" јер су ми описани догађаји јако слични у наведеној књизи коју сам читао. Такоеђе, видео сам да су на мапи приказали да су партизани контролисали од Владићиног Хана па све до Расине,Копаоника и Западне Мораве или целу источну Србију сами и то још септембра 1944. Било би занимљиво да Милослав ово одгледа и прокоментарише овде ако има времена, већ је критиковао њихов рад пре 2 године.

Значи, нисам једини прочитао ову књигу.  Баја
Мислим да је ни Ватра није прочитоа, да не помињем секретара СКОЈ-а...
Немам времена на жалост.

Čitao sam je i ja svojevremeno , bila okačena na znacima. Smetalo mi je što gotovo da nema fusnota ,jer je evidentno da je knjiga radjena na osnovu dokumentacije. Svakako je pisana u duhu tog vremena,ali meni je bila iznenađujuće informativna. Naravno, kad razgrnes ideološke slojeve, svakako prisutne. 1959 g. ako se ne varam?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 22 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним