

Солунац Живојин и ђенерал Дража. Фото: Вања Панић
Сценариста и режисер филма Милослав Самараџић објавио је да је у суботу, 21. септембра 2024, у селу Леушићи испод Равне горе пала последња клапа на снимању играног филма “Ђенерал”. Филм је сниман током септембра 2023. и септембра 2024. на више локација у Вишеграду, у кањону реке Ђетиње изнад Ужица, у Овчар Бањи, на травнатом аеродрому у Давидовцу код Параћина, у касарни Војске Србије у Крагујевцу, на Гледићким планинама, на Руднику и Равној гори.
– Као што се и очекује при снимању ратног филма, било је физички веома захтевно. Историјска битка за Вишеград, која се одиграла 5. октобра 1943, када су четници ослободили овај град од Немаца и усташа, већим делом била је ноћна. Падала је ситна киша, температура осам степени, блато до колена. Статисти четници пузе по блату да убаце бомбе у немачки ров и бункере, а статисти Немци се смрзавају у блатњавом рову. Било је више прехлађених – открива занимљивости са снимања за Курир Милослав Самарџић.
Снимљено је петнаестак сати материјала, што ће у финалној верзији бити око два и по сата филма. Монтажа и постпродукција су у току. Како каже Милослав Самарџић, план је да филм почне да се приказује у биоскопима у октобру 2025.
Никола Ракочевић као ђенерал Дража. Фото: Вања Панић
У снимању филма “Ђенерал” учествовало је око 40 глумаца, више стотина статиста који су волонтирали и неколико десетина људи иза камере. Главну улогу тумачи Никола Ракочевић. Улоге официра Врховне команде Југословенске војске играју Владимир Јоцовић (мајор Мирко Лалатовић), Милош Крстовић (потпуковник Лука Балетић), Петар Лукић (мајор Живојин Марковић) и Миломир Ракић (мајор Захарије Остојић). Чланове британске војне мисије тумаче Стеван Мрђеновић (Армстронг), Лука Миљковић (Бејли), Никола Васиљевић (Хадсон), Никола Поповић (Џек) и Давид Пилиповић (наредник Џонсон).
Напете сцене: Мајор Рачић (Игор Боројевић) испитује заробљеног усташког водника. Снимио: Иван Михајловић
– Никола Ракочевић као Дража све нас је задивио начином уласка у улогу. Он се и на паузама и током обеда понашао као Дража. Усвојио је карактеристичне Дражине покрете на основу америчког филмског снимка из 1944. Овде је Дража другачији него на снимцима са суђења из 1946. Од свих досадашњи, пет или шест филмских Дража, Никола је једини градио лик према овим снимцима из 1944. Али и према тексту који је Дража заиста изговарао, тј. према документима из Војног архива у Београду. Исто важи и за друге четничке официре, али и за остале главне јунаке. Британски официри говоре према документима из Хуверовог института, немачки официри према документима из Бундес архива (ратни дневник Вражје дивизије из овог периода. Другим речима, филм “Ђенерал” од почетка до краја прати догађаје из септембра и октобра 1943. године онако како су се заиста одиграли. Овај документаристички приступ не угрожава уметничку вредност филма, јер глумци свакако морају имати текст, а боље је да то буде оригинално него да се нешто измишља. И сами глумци су ми говорили да је улазак у улогу лакши кад знају да снимамо нешто конкретно, потковано, него неку апстракцију – јасан је Самарџић.
Статисти волонтери
Милослав Самарџић открива колико је обичан народ био срећан што се снима филм о четницима:
– Статиста је било укупно око 600. Већином су волонтирали. Сашили смо око 350 униформи за седам војних формација које се виде у филму, али за четнике било их је који су доносили униформе од куће. Углавном им служе кад иду на Равну гору, с тим што је један сачувао део униформе од деде четника.
Нико неће у усташе
Што се тиче финансија, озбиљан новац је потрошен на оне који су морали да глуме усташе.
– Најтеже је било наћи статисте за усташе. Њих смо највише морали да плаћамо. Али и да увежбавамо да падају. Екранизована је битка јединице мајора Рачића против Прве усташке бригаде, односно битка за Рогатицу од 13. октобра 1943, у којој су четници однели победу. Испоставило се да најбоље падају фудбалери, које је нашао мој асистент Милић Јовановић.
(Објављено 30.09.2024. Линк ка чланку.)