
Чланови Организације српских четника ”Равна Гора” у Чикагу на Ђурђевданском уранку
Министар спољних послова Србије Никола Селаковић и чланови његовог особља, међу којима је био и директор Канцеларије за сарадњу са дијаспором и Србима у региону, Арно Гујон, током Божићних празника посетили су српску заједницу на подручју Чикага. Колико смо разумели, српска делегација је желила да се састане са локалним српским организацијама на сесији „питања и одговори“. Српска народна одбрана у Америци била је домаћин догађаја у свом објекту, 8. јануара, на захтев Конзулата Србије у Чикагу. Ово је био први сусрет ове врсте који је покренула (постјугословенскa) Влада Србије са било којом патриотском организацијом у дијаспори.
Међутим, ОСЧ „Равна Гора“ је донела одлуку да не присуствује састанку, из следећих разлога: 1) Није договорен дневни ред за састанак и; 2) Два писма су претходно послата Конзулату у вези са одељком о Другом светском рату на њиховој веб страници и још увек нисмо добили писмени одговор ни на једно.
Иако је дотични одељак на веб страници Конзулата мало измењен након нашег првог писма, то је било далеко од довољног у светлу стварних догађаја током тог временског периода. Да не помињемо, коментари председника Вучића у вези са обележавањем Мисије ‘’Хаљард’’ у Прањанама 2020. године, само појачавају нетачности из тог доба које је изнела српска влада и њену неспремност да одступи од комунистичке верзије Другог светског рата. Потребно је и извињење председника Вучића, као почетак процеса у добром правцу.
Као што смо више пута понављали, вољни смо да се ангажујемо да помогнемо бољим интересима како у Србији тако и у дијаспори, али само на темељима истине. Не можемо заташкати оно што се догодило у прошлости и оставити то иза нас, као да се никада није догодило. Садашња и будуће српске владе морају да се помире са неправдом коју су њихови претходници нанели Србији, српској заједници у Југославији, као и дијаспори током и после Другог светског рата. Не само да је титоистички режим одговоран за инфилтрацију и поделу патриота у дијаспори и за убиства српских неистомишљеника широм света, он је био одговоран и за нашу црквену поделу у 1963. Од ничега се нисмо у потпуности опоравили а истина је најбољи лек.
После Другог светског рата десетине хиљада српских родољуба кренуло је у слободни свет, док су југословенски комунисти и хрватске усташе (преко 80.000 који су у пуном чину прешли у партизане) градили нову Југославију на рушевинама Краљевине коју су уништили и на крви преко милион невиних Срба које су побили. Да нема сумње, ми смо свесни своје историје и док ова историја тачно не одсликава све Србе, не може и не треба да се стави иза нас, јер ће само да се понови, не дај Боже.
Што се тиче посете српске делегације, морам да кажем да је било охрабрујуће чути изјаве које су њени представници јавно дали током боравка у нашој заједници. На основу њихових коментара, могло би се веровати да се Србија враћа својим коренима. А посебно позитивно је то што је министар Селаковић желео да зна шта Србија може да учини за српску дијаспору. С обзиром на то, имамо захтев. Желели бисмо да Влада Србије, пре свега, ревидира став о Другом светском рату на свом сајту.
Напомена: Аутор је секретар ОСЧ у Чикагу
(Српске новине, гласило ОСЧ ”Равна Гора”, Чикако, април 2022.)