
Владе Србије и Републике Српске усвојиле су по хитној процедури предлог Закона о употреби српског језика у јавном животу и заштити и очувању ћириличног писма. Закон је предат скупштинама, такође по хитној процедури, и оне ће га вероватно ускоро усвојити, с обзиром да обе владе имају скупштинску већину.
Такозване невладине организације и други антисрпски елементи, одмах су устали против овог закона. С друге сране, патриотски блок га подржава.
Тако, на први поглед стиче се утисак да је овај закон, са српског становишта, добар. Међутим, није тако. Јер, по Уставу, ћирилица је већ службено писмо. Потребан је ”само” закон који ће то да јасно дефинише, као што је то случај у западним земљама. Пре свега, треба нагласити да је службено исто што и јавно, док приватно свако може да користи и кинеско писмо ако жели.
Незамисливо је да неко у Француској, на пример, француски језик пише немачким словима, мада је разлика између њихових латиница много мања него између српске ћирилице и хрватске латинице, која, у ствари, доминира у Србији. Наравно, она се код већине не доживљава као хрватска, али, ко жели, може да пронађе часопис ”Даница Хрватска” и другу литературу у којој је Људевит Гај објашњавао како је то писмо правио за Хрвате. Додуше, он је хтео да писмо буде више налик чешком, али, бечки ментори су га исправили, јер су хтели да писмо Хрвата више личи на српску ћирилицу, како би било лакше наметнуто Србима. Но, то је друга тема.
Овде је тема предлог новог закона, у ситуацији када већ постоји адекватно уставно решење. Тај нови закон прописује да је ћирилица обавезна само за државне установе и фирме, као и све оне који користе државни новац у својим пројектима. Па и ту има изузетака. Уметничко дело може се, на пример, писати само на латиници, што отвара могућност злоупотребе, јер се много тога може прогласити уметничким делом.
Према томе, овај закон ће легализовати постојеће стање, у коме је на мала врата – противуставно – такозвана СР латиница, не само уведена у употребу, већ и постала доминантна у односу на ”СР ћирилицу”. Такође, пошто законодавац нема снаге да каже како ”СР латиница” не постоји, он је меша са изворном латиницом, која се користи нарочито у медицини, и уопште, у предлогу закона видимо низ конфузних ситуација.
(”Српске новине”, гласило Организације српских четника ”Равна Гора”, Чикаго, септембар 2021)