Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(04-01-2019, 01:03 PM)Бенито Пише:  Није ни један, ни други. То је било средином 19 века. Ради се о једном од најзначајнијих политичара и најмаркантнијих личности 19 века.

Бенџамин Дизраели?
Одговори

Тако је. У једном писму краљици Викторији из 1853. године, Дизраели пише да у будућности на Балкану треба играти на Албанце, а не на Турке.
Ова промућурна визија будућности налази се у докторској дисертацији Милоша Ковића, Бенџамин Дизраели и Источно питање.
Одговори

Када је у редове српске војске уведен род коњице?
Одговори

Док не стигне КГ ево једног питања:

Који је српски официр, син генерала ВКЈ, одиграо кључну улогу у хапшењу Химлера?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(04-01-2019, 05:18 PM)ЈВуО-КГ Пише:  Када је у редове српске војске уведен род коњице?

Артиљерија око 1850-те, вероватно и коњица тада некад.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(04-01-2019, 05:18 PM)ЈВуО-КГ Пише:  Када је у редове српске војске уведен род коњице?

У јануару 1845. године.

Комунисти су декретом народне одбране укинули коњицу 1959. године мада су коњи као вучна снага у неким брдским дивизионима остали у употреби до почетка 80-тих.

2018. године, Гарда Војске Србије,увела је у свој састав један коњички вод.

[Слика: Kup-VS-4.jpg]
Одговори

(04-01-2019, 05:26 PM)Перун Пише:  Док не стигне КГ ево једног питања:

Који је српски официр, син генерала ВКЈ, одиграо кључну улогу у хапшењу Химлера?

Момчило Вуковић, син генерала Драгољуба Вуковића, у колони немачких заробљеника која је пролазила угледао је једног сумњивог и издвојио га из колоне. Испоставило се касније да је то Химлер.

Шта је одало Химлера?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Можда наочаре? Или је Химлер можда био нервозан, па га је наш приметио?
Одговори

(05-01-2019, 09:46 AM)Mitic Пише:  Можда наочаре? Или је Химлер можда био нервозан, па га је наш приметио?

Не, бео врат. Познато је да су СС-овци носили високе крагне те су њихови вратови слабије излагани Сунцу. Вуковићу је ово запало за око и наредио је да се сумњиви издвоји из врсте. Касније се испоставило да је упецао правог.

Све ово о чему сам писао забележио је Вуковић у својим мемоарима који се спремају за издавање. За сада толико.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Одлично, свака част нашем официру како је ухватио Химлера који је био крупна зверка.

А на форуму је било питање о броју биоскопа у Краљевини Југославији и Београду. Ево неких података (погледати следећи линк, страна 17)

http://www.digitalna.nb.rs/wb/NBS/novine...6/mode/1up

"У 1937. години је било 383 биоскопа, од којих 330 звучних. 1932. године је било 338, а 1936. је било 349. У Београду и Земуну је било 20 биоскопа крајем 1938."

А што се тиче Врања, негде сам прочитао податак да је пре Другог св. рата у Врању било пет биоскопа, а данас нема ниједан
Одговори

(05-01-2019, 10:50 AM)Перун Пише:  
(05-01-2019, 09:46 AM)Mitic Пише:  Можда наочаре? Или је Химлер можда био нервозан, па га је наш приметио?

Не, бео врат. Познато је да су СС-овци носили високе крагне те су њихови вратови слабије излагани Сунцу. Вуковићу је ово запало за око и наредио је да се сумњиви издвоји из врсте. Касније се испоставило да је упецао правог.

Све ово о чему сам писао забележио је Вуковић у својим мемоарима који се спремају за издавање. За сада толико.
Опасан си мангуп постао. Smile
Одговори

(05-01-2019, 12:43 PM)Бенито Пише:  Опасан си мангуп постао. Smile

Smile


По ком припаднику ЈВуО,једна спортска дворана носи име? Не мислим на Ацу Николића.

Ајде неко. Smile Звезда је синоћ у тој дворани убедљиво победила један тим. Може ли лакше?
Одговори

(05-01-2019, 11:35 AM)Mitic Пише:  Одлично, свака част нашем официру како је ухватио Химлера који је био крупна зверка.

А на форуму је било питање о броју биоскопа у Краљевини Југославији и Београду. Ево неких података (погледати следећи линк, страна 17)

http://www.digitalna.nb.rs/wb/NBS/novine...6/mode/1up

"У 1937. години је било 383 биоскопа, од којих 330 звучних. 1932. године је било 338, а 1936. је било 349. У Београду и Земуну је било 20 биоскопа крајем 1938."

А што се тиче Врања, негде сам прочитао податак да је пре Другог св. рата у Врању било пет биоскопа, а данас нема ниједан
Шта је том Вуковићу био генерал Војислав Вуковић?
Одговори

Драгољуб је имао брата официра, могуће да је то Војислав. Проверићу првом приликом.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним