Оцена Теме:
  • 4 Гласов(а) - 5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Непознате фотографије четничког "клања" цивила

(24-03-2018, 11:35 AM)Pravda Пише:  Да ли се зна нешто о овој слици?

Чедо Радовановић Комарац из Годечева, Гвозден Јовановић из Варде и Ратко Вукосављевић из Дуба, 13. новембра 1943. год. Тако пише код комунисте Јована Радовановића.

Само што нема појма да је новембар месец.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(24-03-2018, 06:28 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(24-03-2018, 11:35 AM)Pravda Пише:  Да ли се зна нешто о овој слици?Комунисти је подписују као Калабићеве четнике на делу у Тополи.Мени делује као позирање.Онако братски су притисли наводну жртву а жртва је у ствари статиста.А и не разумем што би се у опште сликали при таквом страшном чину.Нисмо ми усташе или муџахедини да се сликамо са одсеченим главама.
Извор:Милослав Самарџић
[Слика: image.png]
Пожешки корпус, војничка шала. Једног од ових умало нису осудили на смрт после рата, али је мајка овог што лежи посведочила да јој је син мобилисан у партизане и у том моменту негде од Сремсог фронта према Словенији. То ми је рекао Ивко Јовановић.
Хвала!
Одговори

(24-03-2018, 06:26 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(24-03-2018, 12:03 PM)Громовник Пише:  Ни мени није јасан смисао ни контекст оваквих "шала". Поготово у рату.
Шта мислиш, који је први и највећи непријатељ војника?

У рату или ван њега?

(24-03-2018, 07:03 PM)Перун Пише:  Али ако се мало боље загледамо видећемо да се ,,жртва” уопште не бори за живот, да је опуштена па чак и да десну руку држи на рамену ,,кољача”. Особа која ,,жртву” држи на ноге овом јачином стискања не би ни врапца.

"Жртва" је у тотално закључаном положају (једна рука му је нагажена, "кољач" му клечи на грудном кошу док му руком придржава главу, а трећи припомаже), тако да је у оваквом случају било каква "борба за живот" већ готова. Десну руку не држи "опуштено на рамену кољача", с обзиром на положај тела она је искренута у полугу, тј. раме му је уврнуто и тотално имобилисано левом руком и коленом "кољача". Иначе, кад ти неко лепо клекне на ребро, немаш снаге ни да дишеш, а камоли да се нешто значајно копрцаш ногама.

Свакако уверљива фотографија.

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори

(25-03-2018, 11:29 AM)Громовник Пише:  
(24-03-2018, 06:26 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(24-03-2018, 12:03 PM)Громовник Пише:  Ни мени није јасан смисао ни контекст оваквих "шала". Поготово у рату.
Шта мислиш, који је први и највећи непријатељ војника?

У рату или ван њега?

Свеједно.
Одговори

Добро каже Перун да се статиста држи десном руком о кољачево раме да се неби преврнуо приликом сликања.Smile
Одговори

(06-04-2018, 12:06 PM)Pravda Пише:  Добро каже Перун да се статиста држи десном руком о кољачево раме да се неби преврнуо приликом сликања.Smile

Мислиш да може да се преврне од "кољачевог" колена? Знаш ли шта би се десило кад би "кољач" покушао да му "исправи" руку у раван са тлом, тј. да је гурне још мало од себе? Smile

(25-03-2018, 01:18 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(25-03-2018, 11:29 AM)Громовник Пише:  
(24-03-2018, 06:26 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(24-03-2018, 12:03 PM)Громовник Пише:  Ни мени није јасан смисао ни контекст оваквих "шала". Поготово у рату.
Шта мислиш, који је први и највећи непријатељ војника?

У рату или ван њега?

Свеједно.

У мирнодопском стању је свакако доколица, а у рату мислим да важнији проблеми море војника од досаде.

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори

(06-04-2018, 12:39 PM)Громовник Пише:  У мирнодопском стању је свакако доколица, а у рату мислим да важнији проблеми море војника од досаде.

У рату се не пуца сваки дан, досаде има на претек. Провјерено.
Одговори

(06-04-2018, 12:39 PM)Громовник Пише:  
(06-04-2018, 12:06 PM)Pravda Пише:  Добро каже Перун да се статиста држи десном руком о кољачево раме да се неби преврнуо приликом сликања.Smile

Мислиш да може да се преврне од "кољачевог" колена? Знаш ли шта би се десило кад би "кољач" покушао да му "исправи" руку у раван са тлом, тј. да је гурне још мало од себе? Smile

(25-03-2018, 01:18 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(25-03-2018, 11:29 AM)Громовник Пише:  
(24-03-2018, 06:26 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(24-03-2018, 12:03 PM)Громовник Пише:  Ни мени није јасан смисао ни контекст оваквих "шала". Поготово у рату.
Шта мислиш, који је први и највећи непријатељ војника?

У рату или ван њега?

Свеједно.

У мирнодопском стању је свакако доколица, а у рату мислим да важнији проблеми море војника од досаде.
Време је највећи непријатељ војника.
Одговори

Ово са двогледом је очигледно "шала".
[Слика: img085.jpg]
Одговори

(27-11-2018, 09:55 AM)Pravda Пише:  Ово са двогледом је очигледно "шала".
[Слика: img085.jpg]

Баш је смешна.
Одговори

(31-12-2013, 12:37 AM)Бенито Пише:  Убедљиво је најлуђи био судија. На примедбу закланог да се ништа није догодило и да су се шалили, а сви у комплету припити, судија је хладно унео у записник да се сведочење одбацује, "јер сведок не познаје добро инкриминисани догађај...". А он заклан?5+5

Бенито да ли можеш да поставиш детаљније о овом случају, можда цитат из те књиге коју си споменуо, извор и да поставиш слику о којој је реч?

Из ове наше победе, рађа се сунце слободе!
Одговори

Немам код мене ништа детаљније, зато што нисам аутор књиге, а она још није изашла. Углавном, гледао сам материјал аутора. На оригиналној фотографији се налазе четворица четника који, као , кољу неког човека. Та фотографија је некако дошла до Озне после рата. Тројица од те четворице су већ били мртви. Комунисти су дохватили четвртог и судили му за убиство. Поента је да четника судиш за убиство, јер му онда следи смртна пресуда. Наравно, говорим о периоду кад су они увели какве-такве судове.
Аутор се заинтересовао за тај случај и после истраживања је сазнао. Прво: ко су четворица четника, па где су они и када могли бити заједно, па је почела истрага ко је заклани... У списима предмета, пошто је овај човек радио и рехабилитацију осуђеног четника, добио је делове списа са суђења из архива, војног , чини ми се. У том спису , аутор увиђа да се ради о човеку са именом и презименом и да је тај "заклани", у време суђења његовом кољачи, жив и здрав. Да ли га је пронашао адвокат или породица четника, не сећам се. Углавном, тај човек је кренуо код сестре на славу. То није било у истом крају, него прилично далеко у оно време. У неком селу успут је набасао на четничку патролу. Они га приведу у неку кућу и ту га као испитивали да ли је шпијун и слично. Знам да је овај нагласио да га нису тукли , ни малтретирали. Чак су ручали са њим, и мало и попили. После наиђе неки фотограф, и тако, они попили. Ето, то је прича.
Овај судија није смео од партије да ослободи четника, а није ни могао да га осуди на стрељање. И осуди га на неку робију, преко десет година сигурно.
Овај аутор дакле, има имена свих са фотографије, имесестре закланог и њеног мужа и деце, и коју славу славе, и у ком селу живе, и из ког села је "заклани", и кад је рођен и умро, и у ком селу је настала спорна фотографија....
Добро си ме подсетио на то . Баш ћу да га окренем ових дана да напише један текст само о том случају.
Одговори

(30-11-2018, 03:37 AM)Бенито Пише:  Добро си ме подсетио на то . Баш ћу да га окренем ових дана да напише један текст само о том случају.

То би било одлично! Хвала на одговору.

Има ли те слике на форуму? Ове са почетка теме су све избрисане

Из ове наше победе, рађа се сунце слободе!
Одговори

(30-11-2018, 03:53 AM)Коча Пише:  
(30-11-2018, 03:37 AM)Бенито Пише:  Добро си ме подсетио на то . Баш ћу да га окренем ових дана да напише један текст само о том случају.

То би било одлично! Хвала на одговору.

Има ли те слике на форуму? Ове са почетка теме су све избрисане

Чини ми се да је ова фотографија у питању
[Слика: 66.jpg]

https://www.instagram.com/colour.history/
Бојење црно-белих фотографија. За све информације и питања на ФБ страницу или на имејл kolorizovana.proslost@gmail.com
[Слика: image.jpg]
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним