Оцена Теме:
  • 4 Гласов(а) - 5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Непознате фотографије четничког "клања" цивила

Ова фотографија се обично потписује као: "Четник и Италијан поред убијеног припадника НОП-а". Ја овде не разазнајем било какво тело. Види ли неко леш на овој слици?

[Слика: 7118.jpg]

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(12-02-2015, 06:17 PM)Романија Пише:  ''Malo poznat detalj četničkih zločina: šišanje kao poseban oblik javnog ponižavanja.
Fotografija je nastala u čačanskom kraju 1943-1944.
Šišanje žena do kože četnici su praktikovali ne samo kao vid poniženja i stigmatizacije već i kao opomenu pred moguće klanje. U čačanskom kraju četnici su za vreme rata ubili 99 žena, od čega je 61 usmrćena klanjem (ostale su pretežno umrle od posledica batinanja koje je neretko bilo javno).''

[Слика: 10348214_810294099043376_6327646438074725044_n_j.jpg]

Зашто шишење, батињање, убијање, који је разлог? Је ли то била казнена политика или поросто психопатско иживљавање

просто
Одговори

(04-08-2015, 04:00 PM)luka.luke 1 Пише:  Зашто шишење, батињање, убијање, који је разлог? Је ли то била казнена политика или поросто психопатско иживљавање

Шишање и обележавње жена које су биле са окупатором је била пракса у целој Европи тога времена . . . Тако да у томе има и казне и дозе иживљавања . . .

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

Према четничким документима, шишање и батинање жена били су казна за неморал.
Одговори

(03-08-2015, 10:31 AM)Николај Пише:  Ова фотографија се обично потписује као: "Четник и Италијан поред убијеног припадника НОП-а". Ја овде не разазнајем било какво тело. Види ли неко леш на овој слици?

[Слика: 7118.jpg]

Назире се човек(или остаци тела),али ако је оно при дну слике глава и капа на њој,дефинитивно није партизан већ неки саборац кога су нашли(вероватно унакажен пошто је оно што лежи између њих премало за целог човека) . . .

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

(04-08-2015, 05:11 PM)Милослав Самарџић Пише:  Према четничким документима, шишање и батинање жена били су казна за неморал.

Да, али мислим да се то не може подвести под злочин (четнички), како наводи Романија. Једноставно мислим да је то била казна, а друго је питање да ли је било прекорачења овлаштења и неодговорног спровођења казне , од стране појединаца.
Одговори

(04-08-2015, 05:48 PM)luka.luke 1 Пише:  
(04-08-2015, 05:11 PM)Милослав Самарџић Пише:  Према четничким документима, шишање и батинање жена били су казна за неморал.

Да, али мислим да се то не може подвести под злочин (четнички), како наводи Романија. Једноставно мислим да је то била казна, а друго је питање да ли је било прекорачења овлаштења и неодговорног спровођења казне , од стране појединаца.
Свакако.
Одговори

(04-08-2015, 05:26 PM)Бранке Пише:  Назире се човек(или остаци тела),али ако је оно при дну слике глава и капа на њој,дефинитивно није партизан већ неки саборац кога су нашли(вероватно унакажен пошто је оно што лежи између њих премало за целог човека) . . .

Мислиш да је ово глава:

[Слика: 7118_Copy.jpg]


Могуће, али онда ово сигурно није петокрака, више личи на кокарду коју има овај четник поред. Више личи и на усташко U, него на звезду.

[Слика: 7118.jpg]

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Ово дефинитивно није петокрака. По мени личи на кокарду, а капа на шајкачу. Постоји и нека мала могућност да је усташа. А могуће је и да је партизан, али од оних који су носили кокарду и борили се за краља, а име им се нашло на неким комунистичким споменицима или њиховој литератури. Треба питати неког од другова, можда они знају тачно ко лежи на земљи.
Одговори

Капа ми игледа као у овог Италијана, значка ми најприближније личи усташком У, петокрака није, ни налик. Уствари они који тврде, тј потписују ову слику као "Четник и Италијан поред убијеног припадника НОП" изгледа размишљају слично мени.

Усташко У или петокрака је једно те исто.
Одговори

(04-08-2015, 06:55 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(04-08-2015, 05:48 PM)luka.luke 1 Пише:  
(04-08-2015, 05:11 PM)Милослав Самарџић Пише:  Према четничким документима, шишање и батинање жена били су казна за неморал.

Да, али мислим да се то не може подвести под злочин (четнички), како наводи Романија. Једноставно мислим да је то била казна, а друго је питање да ли је било прекорачења овлаштења и неодговорног спровођења казне , од стране појединаца.
Свакако.

Али нисмо ни у Средњем вијеку. И Дража је лично забранио батине, а вјерујем да је под тим мислио и шишање и понижавање жена, какве год да су.
Одговори

25 батина била је казна по закону. Дража је 1943. тражио од владе Слободана Јовановића да се укине и укинута је.
Одговори

(05-08-2015, 05:49 PM)Романија Пише:  
(04-08-2015, 06:55 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(04-08-2015, 05:48 PM)luka.luke 1 Пише:  
(04-08-2015, 05:11 PM)Милослав Самарџић Пише:  Према четничким документима, шишање и батинање жена били су казна за неморал.

Да, али мислим да се то не може подвести под злочин (четнички), како наводи Романија. Једноставно мислим да је то била казна, а друго је питање да ли је било прекорачења овлаштења и неодговорног спровођења казне , од стране појединаца.
Свакако.

Али нисмо ни у Средњем вијеку. И Дража је лично забранио батине, а вјерујем да је под тим мислио и шишање и понижавање жена, какве год да су.

Слажем се ја са вама у том смислу да нисмо у средњем вјеку (лако је то из ове перспективе изјавити) и да су казне биле нехумане, али треба разумјети околности у којим се налази четничка власт на одређеној територији у ратним околностима. Шта су по вама могле бити санкције у тим, свима нам познатим околностима или ако је Дража забранио батине шта је предложио, односно које је санкције одредио за поједина прекршајна, кривична или издајничка дјела.
Да ли се могла изрећи новчана казна? Наравно није, свима је јасно.
Да ли затворска, дугогодишња, дугомјесечна? Није, и под претпоставком да ће слободну територију контролисати до ослобођења и да ће четници побједити, тешко би било организовати институцију затвора. Да не говорим о стражарској служби, колико би била оптерећење?
Да ли је било рјешење онакво како су нам комунисти годинама говорили да су они радили: "Стријељање за јабуку", ако је тако онда нема друге ни мање, а ни веће санкције од убиства. (нема мањег прекршаја него убрати нечију воћку).

Која је могла бити казна за неморал?

Мислим да су таквим околностима батине и шишање биле сасвим разумљиве казне и за војнике и за издјнике и за становништво, па наравно и смртна казна за тешка дјела. Људи био сурови рат.

И на крају, мада сам се и ја на почетку сложио да су методе и санкције кажњавања биле средњовјековне, али ми реците да ли је ниво развијености, културе, писмености, схватања друштва..., на блаканском селу четрдесетих година био далеко од средњевјековног.
Одговори

Схватања су им била боља него нама данас.
Не могу се поредити данас и тада јер данас по закону не смију у рату да постоје преки судови, а тада је могло, а суд је изрицао или слободу или смрт или батине. А било је много примјера да лопова осуде на смрт за малу количину украдених ствари јер другачије се не би могла успоставити дисциплина народа и био би хаос. Све ја то схватам, само кажем да батине нису људски чин и да нису то робови.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним