(11-02-2015, 11:12 PM)ватхра Пише: Врх BdS-а је сигурно добијао декриптоване депеше.
Нижим службеницима би можда стизала добро камуфлирана информација.
Нојбахер јасно наводи да је добијао шифроване депеше, и да је на основу њих знао добро ситуацији у врху ЈВуО. То му је свакако било од огромне помоћи - веће него да су ухапсили неке илегалце или спречили акције.
Друго, читао си "Немачку обавештајну службу у Југославији". Тамо имаш описано више примера, нпр. рад вода Волни, до у детаље како не смеју да пусте четника коме је један Немац испричао да им читају поруке, или како су, чим су декриптовали поруке групе Гордон, одлучили да је одмах униште, док су друге станице оставили да раде, јер им је више одговарало да знају шта раде.
Не знам како си то све могао да прескочиш. Ту се лепо види њихов метод рада.
Врх добијао, али изгледа чувао те податке и од употребе у међусобној строго поверљивој преписци (јер тога нема)? Није давао те податке за потребе операција? Каква камуфлирана информација? Да ли си ти читао четничке депеше (велики број)? Просто, у документима нема трагова да су Немци САЗНАЊА из њих употребили у својим операцијама, а нису употребили јер их нису имали, тј. нису дешифровали те депеше. Логично и рационално, зар не?
Према томе, нема ту ни камуфлираних ни некамуфлираних инфомармација из депеша, тј. не у већем обиму.
-Утврђено је да Херман Нојбахер обилато лаже у својим мемоарима, пре свега зато што пере своју историјску улогу, као и да би себи дао на значају.
Морали бисмо да видимо које депеше је он то добијао на столу да бисмо ценили шта је ново сазнао на основу тих дешифрованих депеша). Засад тога нема.
Да, читао сам пажљиву ту књигу и на основу својих дуготрајних, континуираних и интензивних архивских истраживања грађе Bds-а закључио да су удбаши одабрали нерепрезентативан узорак докумената. Ценим да је разлог такве селекције идеолошка острашћеност и страх од нових сазнања која нису ''на линији партије''.
Када је реч о конкретном документу,тј. примеру, имам следећа запажања:
- Не знамо колико су и како подаци које је Грубић дао употребљени, да ли су Немци успели да разбију шифру на основу њих;
- Не знамо ни да ли су тачни - заточеници су, у борби за голи живот, у мноштву тачних информација некад давали и нетачне информације;
- Ако су употребљени успешно не знамо који су стварни домети те употребе;
- Ништа чудно што је Волни одбио пуштање на слободу, сматрао је да има потенцијално драгоцене податке и није желео да се коцка са њима;
- Шеф Гестапоа, тј. четвртог одсека Bds-a, Бруно Сатлер парафира следеће две реченице: ''Не може се видети зашто би Грбић могао нарочито да смета када би радио као агент. Сваки други, као на пример B 15 могао би то такође.''
Дакле, Бруно Затлер, човек из самог врха Bds-а, ангажован још од тридесетих на најповерљивијим задацима високог нивоа поверљивости не види посебан разлог да Грбић не буде ангажован као агент. Већ је он за њега као и ''сваки други'' агент. А ти перципираш да је Грбић дао капитално важне податке који омогућавају продор у систем радио везе?
- Многи други су предлагани за агенте па је то одбијено, а њихови искази немају везе са радио везом
За остале учеснике дискусије: документ број 260:
http://znaci.net/00003/522.pdf
Закључак: за твоју теорију да су Немци дешифровали већину четничке радио преписке нема озбиљних аргумената. А има врло озбиљних аргумената да нису.