Оцена Теме:
  • 4 Гласов(а) - 5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Непознате фотографије четничког "клања" цивила

Браво, Марио. Одлично пратиш тему. То је та фотографија.
Одговори

(30-11-2018, 03:37 AM)Бенито Пише:  Немам код мене ништа детаљније, зато што нисам аутор књиге, а она још није изашла. Углавном, гледао сам материјал аутора. На оригиналној фотографији се налазе четворица четника који, као , кољу неког човека. Та фотографија је некако дошла до Озне после рата. Тројица од те четворице су већ били мртви. Комунисти су дохватили четвртог и судили му за убиство. Поента је да четника судиш за убиство, јер му онда следи смртна пресуда. Наравно, говорим о периоду кад су они увели какве-такве судове.
Аутор се заинтересовао за тај случај и после истраживања је сазнао. Прво: ко су четворица четника, па где су они и када могли бити заједно, па је почела истрага ко је заклани... У списима предмета, пошто је овај човек радио и рехабилитацију осуђеног четника, добио је делове списа са суђења из архива, војног , чини ми се. У том спису , аутор увиђа да се ради о човеку са именом и презименом и да је тај "заклани", у време суђења његовом кољачи, жив и здрав. Да ли га је пронашао адвокат или породица четника, не сећам се. Углавном, тај човек је кренуо код сестре на славу. То није било у истом крају, него прилично далеко у оно време. У неком селу успут је набасао на четничку патролу. Они га приведу у неку кућу и ту га као испитивали да ли је шпијун и слично. Знам да је овај нагласио да га нису тукли , ни малтретирали. Чак су ручали са њим, и мало и попили. После наиђе неки фотограф, и тако, они попили. Ето, то је прича.
Овај судија није смео од партије да ослободи четника, а није ни могао да га осуди на стрељање. И осуди га на неку робију, преко десет година сигурно.
Овај аутор дакле, има имена свих са фотографије, имесестре закланог и њеног мужа и деце, и коју славу славе, и у ком селу живе, и из ког села је "заклани", и кад је рођен и умро, и у ком селу је настала спорна фотографија....
Добро си ме подсетио на то . Баш ћу да га окренем ових дана да напише један текст само о том случају.
Ајде реци му, греота да се не објави.
Мени је причао Ивко Јовановић за сличан случај, исто има слика, рекао ми имена, али, не знам где сам то записао, ако сма и записао, с њим сам много причао.
Одговори

Кажете да је *заклани* ишао код сестре на славу,а собзиром на њихову одећу (зимску) мислим да је или Св.Арханхел или Св.Никола.Судећи по униформи и реденицима,а и по шубарама,ја особно мислим да је сликано негде у Босни.Мада сачекаћемо аутора књиге Smile

https://www.instagram.com/colour.history/
Бојење црно-белих фотографија. За све информације и питања на ФБ страницу или на имејл kolorizovana.proslost@gmail.com
[Слика: image.jpg]
Одговори

Може да буде и Св. Лука, Св. Мрата, Митровдан, Врачеви, Ваведење...

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Можда је Свети Јован!Хармоника
Одговори

Ја бих додао и мог Алимпија !
Одговори

Католички свештеник у Горњем Јесењу Матија Жигровић, кога су јула 1943. убили комунисти. Мислим, лично ме заболе за сваког усташу, али чисто да се види на који начин и партизани убијају жупнике (пошто иначе много воле да цитирају онај Баћовићев извештај о дрању три католичка свештеника код Имотског).

[Слика: katoli-ki-pop-Matija-igrovi-koga-su-jula...tizani.png]

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Јел зна неко нешто о овоме?

http://l.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F...nRRviY&s=1
Одговори

(30-11-2018, 08:28 AM)Mario Пише:  
(30-11-2018, 03:53 AM)Коча Пише:  
(30-11-2018, 03:37 AM)Бенито Пише:  Добро си ме подсетио на то . Баш ћу да га окренем ових дана да напише један текст само о том случају.

То би било одлично! Хвала на одговору.

Има ли те слике на форуму? Ове са почетка теме су све избрисане

Чини ми се да је ова фотографија у питању
[Слика: 66.jpg]
Ускоро текст о овом случају.
Одговори

[Слика: cetnici-2.png]

Оно, јес да четника није било у Фочи у то време, и да је снег био пола метра али то је мање битно...

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Jedna nova slika,nisam je vidjao ranije!Samo je suvise mutna za analizu.
[Слика: maxresdefault.jpg]
Одговори

[Слика: RhnS6Mo.jpg]
У принципу,слика нема баш никакве везе са темом,али чисто да видимо шта ради војничка доколица . . .  Јок
"Бој" између Италијана и наших пре рата негде на граници . . .  Јок

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

За ову слику чак и сам Милан Храст чувени Србомрзац пише да је глума! Сирома'
Извор:Милан Храст
[Слика: 281.png]
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним